Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?
Ohrožené těhotenství
Plané neštovice si většina z nás spojuje se svědivými puchýři na kůži. Onemocnění obecně patří k těm lehčím, v dospělosti ho však může provázet řada komplikací. Nemoc může být nebezpečná hlavně pro těhotné ženy a pro pacienty s poruchami imunity. Z jakého důvodu?
Plané neštovice prodělané v těhotenství ohrožují nenarozené dítě – miminko se může narodit s deformovanými končetinami či poškozeným zrakem a mozkem. Nastávajícím matkám hrozí jak spontánní potrat, tak předčasný porod.
Osoby s oslabenou obranyschopností, například kvůli vrozeným poruchám imunity nebo probíhající chemoterapii, ohrožují při neštovicích komplikace, jako je zápal plic či postižení nervové soustavy.
Vakcína pro dospělé
Ochranu dospělých proti planým neštovicím zajistí vakcína, která u nás patří mezi doporučená, nikoliv povinná očkování a dosahuje vysoké účinnosti. Očkování je možné i poté, co dospělý přijde do styku s nemocí – ideálně do 3–5 dnů. Účinnost vakcíny v takovém případě ale klesá. Očkování proti planým neštovicím zároveň snižuje pravděpodobnost výskytu pásového oparu. Vakcína patří mezi živé očkovací látky. To znamená, že obsahuje oslabený virus způsobující plané neštovice (virus varicella zoster). Očkovat by se proto neměly těhotné ženy, které by vakcína mohla ohrozit stejně jako prodělané plané neštovice.
Bez strupů a jizev
Očkování proti planým neštovicím není určeno jen dospělým či dospívajícím. Očkovat se mohou i děti, a to od 9. měsíce věku. Počet dávek a rozestup mezi nimi doporučí lékař podle věku dítěte. I u této vakcíny platí, že její případné nežádoucí účinky, jako je zarudnutí nebo otok v místě vpichu injekce, představují mnohem menší riziko než samotné onemocnění.
Alergie, astma a autismus – to vše prý způsobuje hliník v očkovacích látkách. Alespoň to tvrdí poplašné zprávy šířící se populací. Výsledky rozsáhlých výzkumů, jejichž závěry prezentují přední světové zdravotnické organizace, však tento hluboce zakořeněný mýtus vyvracejí.
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.