Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?
Ohrožené těhotenství
Plané neštovice si většina z nás spojuje se svědivými puchýři na kůži. Onemocnění obecně patří k těm lehčím, v dospělosti ho však může provázet řada komplikací. Nemoc může být nebezpečná hlavně pro těhotné ženy a pro pacienty s poruchami imunity. Z jakého důvodu?
Plané neštovice prodělané v těhotenství ohrožují nenarozené dítě – miminko se může narodit s deformovanými končetinami či poškozeným zrakem a mozkem. Nastávajícím matkám hrozí jak spontánní potrat, tak předčasný porod.
Osoby s oslabenou obranyschopností, například kvůli vrozeným poruchám imunity nebo probíhající chemoterapii, ohrožují při neštovicích komplikace, jako je zápal plic či postižení nervové soustavy.
Vakcína pro dospělé
Ochranu dospělých proti planým neštovicím zajistí vakcína, která u nás patří mezi doporučená, nikoliv povinná očkování a dosahuje vysoké účinnosti. Očkování je možné i poté, co dospělý přijde do styku s nemocí – ideálně do 3–5 dnů. Účinnost vakcíny v takovém případě ale klesá. Očkování proti planým neštovicím zároveň snižuje pravděpodobnost výskytu pásového oparu. Vakcína patří mezi živé očkovací látky. To znamená, že obsahuje oslabený virus způsobující plané neštovice (virus varicella zoster). Očkovat by se proto neměly těhotné ženy, které by vakcína mohla ohrozit stejně jako prodělané plané neštovice.
Bez strupů a jizev
Očkování proti planým neštovicím není určeno jen dospělým či dospívajícím. Očkovat se mohou i děti, a to od 9. měsíce věku. Počet dávek a rozestup mezi nimi doporučí lékař podle věku dítěte. I u této vakcíny platí, že její případné nežádoucí účinky, jako je zarudnutí nebo otok v místě vpichu injekce, představují mnohem menší riziko než samotné onemocnění.
Pokud se v nejbližších dnech chystáte se svým dítětem na vakcinaci proti pneumokokovým infekcím, měli byste zbystřit. Před očkováním i po něm je totiž vhodné upravit zaběhnutý režim a omezit některé aktivity. Které to jsou a proč je to potřeba?
Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?