Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.
Očkování je, stejně jako užívání léků, spojeno s určitým nebezpečím nežádoucích účinků. Nicméně výskyt závažných reakcí je vzácný. Vakcíny se totiž před použitím „naostro“ přísně testují. Prospěch z očkování tak výrazně převyšuje rizika a poplašné zprávy šířící se mezi lidmi jsou většinou založeny na nepravdivých informacích. I když se nežádoucí účinky očkování objeví, jsou většinou mírné a odezní během několika dnů.
Nejčastější nežádoucí účinky
Podstatou očkování je vpravení cizorodé látky do organismu, které vyvolá v našem těle odpověď. Ta je většinou doprovázena mírnými a nezávažnými příznaky, které se objevují několik hodin po vakcinaci a zpravidla během 2–3 dnů vymizí. S očkováním jsou nejčastěji spojeny tyto komplikace:
zarudnutí, otok, svědění a bolest v místě vpichu,
zvýšená teplota, vzácně i horečka,
únava,
lehká bolest hlavy, svalů a kloubů,
závratě nebo mdloby (většinou u dospívajících),
mírná vyrážka.
Anafylaktický šok je vzácná komplikace
Výjimečně může tělo na podání vakcíny zareagovat způsobem, který pro očkovaného představuje riziko. Obavy vzbuzuje například alergická reakce zvaná anafylaktický šok, který se projevuje dušností, chrapotem, sípáním, kopřivkou, bledostí, slabostí, závratěmi a různým stupněm poruchy vědomí. V tomto případě je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Nežádoucím komplikacím se předchází hlavně tak, že nejsou očkováni rizikoví jedinci. Jedná se zejména o:
alergiky,
pacienty s poruchami imunity,
osoby s předchozí bouřlivou reakcí na očkování.
Sečteno a podtrženo, při dodržení doporučených postupů je riziko vzniku závažných komplikací velmi nízké. Mnohem vyšší je nebezpečí, že neočkovaný člověk onemocní některou ze závažných chorob, proti kterým se očkuje.
Pokud jste si přinesli vy nebo vaše děti z výletu přisáté klíště, je nutné ho odstranit co nejrychleji. Hlavně proto, aby se snížilo riziko přenosu infekce. Znáte ale všechna pravidla, jak při vyndávání tohoto parazita postupovat?
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.