Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Od ledna 2024 budou zdravotní pojišťovny hradit očkování proti lidským papilomavirům (HPV) větší skupině dospívajících, než tomu bylo doposud. V posledních letech proplácely vakcíny dětem ve věku 13 let, zatímco nově se bude úhrada týkat věkových skupin dívek i chlapců od 11 do dosažení 15 let. Tato změna je dána novelizací některých zákonů – o ochraně veřejného zdraví a s ním souvisejícího zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Lidské papilomaviry mohou způsobovat závažná onemocnění, například rakovinu děložního čípku, v jejímž důsledku v Česku každoročně zemře zhruba 300 žen. Nákaza HPV virem může vést také k nádorům vulvy a vagíny u žen a k dalším onkologickým diagnózám u žen i u mužů – v oblasti anu (řitního otvoru), hlavy a krku. U obou pohlaví mohou navíc způsobit nezhoubné, ale velmi nepříjemné a v mnoha případech recidivující genitální bradavice.
V současnosti se daří snížit výskyt rakoviny děložního čípku také díky pravidelným preventivním vyšetřením u gynekologa. Nicméně nejúčinnější prevencí je očkování proti HPV. Vybraná věková skupina má tento typ vakcinace hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Do konce letošního roku jde o mladé 13leté dívky a chlapce. Toto věkové okno se nicméně od ledna příštího roku rozšíří, zdravotní pojišťovny totiž budou hradit očkování dětem ve věku od 11 do dosažení 15 let. Cílem je naočkovat mladé lidi před zahájením sexuálního života, tedy v době, kdy se ještě pravděpodobně s nákazou nesetkali, což se ze zdravotního hlediska jeví být nejvhodnějším postupem.
Děti a dospívající se dnes mohou nechat naočkovat proti HPV u svého pediatra, dospělí se mohou ohledně očkování poradit se svým praktickým lékařem, ženy také se svým gynekologem. Vakcinaci budou nově moci provádět i hygienici a epidemiologové, což by mělo přispět k navýšení počtu očkovacích míst a lepší dostupnosti očkování.
HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce, která se šíří především pohlavním stykem. Na pohlavní orgány ji lze přenést také pomocí rukou či úst, prostřednictvím kontaktu s nakaženou sliznicí nebo pokožkou. Vzhledem k tomu, že často nemívá žádné příznaky, nakažený jedinec o své infekci nemusí vůbec vědět. Lidským papilomavirem se během života nakazí asi 80 % všech osob. Zatímco ve většině případů infekce sama vymizí, u části nakažených (zhruba 20 %) může vyvolat různé formy nezhoubných i zhoubných onemocnění. Některé typy HPV způsobují až 100 % rakoviny děložního čípku.
(lek)
Zdroje:
https://ockovaniprotihpv.cz/pro-zeny/
https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-258#cast11
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.