Očkování proti HPV virům se bude od ledna hradit větší skupině dětí

Od ledna 2024 budou zdravotní pojišťovny hradit očkování proti lidským papilomavirům (HPV) větší skupině dospívajících, než tomu bylo doposud. V posledních letech proplácely vakcíny dětem ve věku 13 let, zatímco nově se bude úhrada týkat věkových skupin dívek i chlapců od 11 do dosažení 15 let. Tato změna je dána novelizací některých zákonů – o ochraně veřejného zdraví a s ním souvisejícího zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Očkování proti HPV virům se bude od ledna hradit větší skupině dětí

Lidské papilomaviry mohou způsobovat závažná onemocnění, například rakovinu děložního čípku, v jejímž důsledku v Česku každoročně zemře zhruba 300 žen. Nákaza HPV virem může vést také k nádorům vulvy a vagíny u žen a k dalším onkologickým diagnózám u žen i u mužů – v oblasti anu (řitního otvoru), hlavy a krku. U obou pohlaví mohou navíc způsobit nezhoubné, ale velmi nepříjemné a v mnoha případech recidivující genitální bradavice.

Cílem je naočkovat dívky i chlapce před zahájením sexuálního života

V současnosti se daří snížit výskyt rakoviny děložního čípku také díky pravidelným preventivním vyšetřením u gynekologa. Nicméně nejúčinnější prevencí je očkování proti HPV. Vybraná věková skupina má tento typ vakcinace hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Do konce letošního roku jde o mladé 13leté dívky a chlapce. Toto věkové okno se nicméně od ledna příštího roku rozšíří, zdravotní pojišťovny totiž budou hradit očkování dětem ve věku od 11 do dosažení 15 let. Cílem je naočkovat mladé lidi před zahájením sexuálního života, tedy v době, kdy se ještě pravděpodobně s nákazou nesetkali, což se ze zdravotního hlediska jeví být nejvhodnějším postupem.

Děti a dospívající se dnes mohou nechat naočkovat proti HPV u svého pediatra, dospělí se mohou ohledně očkování poradit se svým praktickým lékařem, ženy také se svým gynekologem. Vakcinaci budou nově moci provádět i hygienici a epidemiologové, což by mělo přispět k navýšení počtu očkovacích míst a lepší dostupnosti očkování.

Virem HPV se během života nakazí zhruba 80 % osob

HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce, která se šíří především pohlavním stykem. Na pohlavní orgány ji lze přenést také pomocí rukou či úst, prostřednictvím kontaktu s nakaženou sliznicí nebo pokožkou. Vzhledem k tomu, že často nemívá žádné příznaky, nakažený jedinec o své infekci nemusí vůbec vědět. Lidským papilomavirem se během života nakazí asi 80 % všech osob. Zatímco ve většině případů infekce sama vymizí, u části nakažených (zhruba 20 %) může vyvolat různé formy nezhoubných i zhoubných onemocnění. Některé typy HPV způsobují až 100 % rakoviny děložního čípku.

(lek)

 

Zdroje: 

https://ockovaniprotihpv.cz/pro-zeny/

https://www.prosestru.cz/tema/ockovani/detail/zmeny-v-ockovani-proti-hpv-od-ledna-hrazene-jiz-od-11-let-veku-135032

https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-258#cast11

 

 

 

 

 

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování dospělých není zbytečnost!

Očkování dospělých není zbytečnost!

Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.

Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Nejen v České republice, ale na celém světě se očkuje. Proč? Abychom sami sebe a své děti chránili před nebezpečnými chorobami. V každé zemi ale vypadá očkovací kalendář trochu jinak. Podívejme se, jaká je situace v členských zemích Evropské unie.

Maximilian Schoenbohm (1994–2014) – oběť odmítačů očkování

Maximilian Schoenbohm (1994–2014) – oběť odmítačů očkování

Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková