Rehabilitace po klíšťové encefalitidě: někdy pomůže, jindy ne
Rehabilitace po klíšťové encefalitidě: někdy pomůže, jindy ne
Klíšťová encefalitida každoročně postihne stovky obyvatel České republiky. U některých zotavení proběhne bez vážnějších komplikací, jiným bohužel zůstanou trvalé následky. Přitom prevence je jednoduchá.
Období rekonvalescence (zotavování) po prodělání klíšťové encefalitidy nebývá snadné. Pacienti si stěžují především na:
bolesti hlavy,
závratě,
třes,
únavu,
problémy se soustředěním a pamětí,
obtíže se spánkem.
Odhaduje se, že asi jednoho z 10 nakažených klíšťovou encefalitidou trápí dlouhodobé problémy nebo trvalé následky. Jde například o poruchy řeči, ztrátu sluchu nebo třeba obrnu končetiny. Tato omezení v některých případech vedou až k přiznání invalidního důchodu.
Náprava nemusí být úplná
Doba rekonvalescence se liší případ od případu. Někdy se vše spraví za pár týdnů, jindy ani rok k navrácení plného zdraví nestačí. Ovšem i v případech, kdy je uzdravování úspěšné, stěžují si někteří pacienti třeba na „menší šikovnost“ ruky nebo občasné brnění v končetinách. Kromě rehabilitace hraje při zotavování významnou roli i psychická podpora nejbližších.
Odkázáni na vozík
V těžkých případech postižený trpí velkými bolestmi a přestanou mu fungovat svaly. Psychicky si takový člověk sáhne na opravdové dno, bez vozíku se totiž neobejde. Po propuštění z nemocnice je svěřen odborníkům některého z rehabilitačních center. Pod jejich dohledem pak cvičí třeba na rotopedu poháněném elektřinou nebo na speciálním vertikalizačním stole.
Inspirujme se Rakouskem
V roce 2016 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 lidí, nejvíce v Jihočeském kraji, Středočeském kraji a na Vysočině. Jedinou účinnou prevencí tohoto nebezpečného onemocnění je podle lékařů včasné očkování. V České republice je proti klíšťové encefalitidě očkováno asi 24 % obyvatel. Uveďme pro srovnání, že v sousedním Rakousku činí proočkovanost 90 %. Onemocnění se nevyhýbá ani známým osobnostem. V srpnu 2017 se obětí klíštěte stal i zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert. Byl nucen vzdát se koncertování na několik dlouhých týdnů a kromě jiného musel minimálně měsíc poctivě rehabilitovat.
Více informací o možnostech očkování získáte u svého praktického lékaře.
Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková