Rehabilitace po klíšťové encefalitidě: někdy pomůže, jindy ne
Rehabilitace po klíšťové encefalitidě: někdy pomůže, jindy ne
Klíšťová encefalitida každoročně postihne stovky obyvatel České republiky. U některých zotavení proběhne bez vážnějších komplikací, jiným bohužel zůstanou trvalé následky. Přitom prevence je jednoduchá.
Období rekonvalescence (zotavování) po prodělání klíšťové encefalitidy nebývá snadné. Pacienti si stěžují především na:
bolesti hlavy,
závratě,
třes,
únavu,
problémy se soustředěním a pamětí,
obtíže se spánkem.
Odhaduje se, že asi jednoho z 10 nakažených klíšťovou encefalitidou trápí dlouhodobé problémy nebo trvalé následky. Jde například o poruchy řeči, ztrátu sluchu nebo třeba obrnu končetiny. Tato omezení v některých případech vedou až k přiznání invalidního důchodu.
Náprava nemusí být úplná
Doba rekonvalescence se liší případ od případu. Někdy se vše spraví za pár týdnů, jindy ani rok k navrácení plného zdraví nestačí. Ovšem i v případech, kdy je uzdravování úspěšné, stěžují si někteří pacienti třeba na „menší šikovnost“ ruky nebo občasné brnění v končetinách. Kromě rehabilitace hraje při zotavování významnou roli i psychická podpora nejbližších.
Odkázáni na vozík
V těžkých případech postižený trpí velkými bolestmi a přestanou mu fungovat svaly. Psychicky si takový člověk sáhne na opravdové dno, bez vozíku se totiž neobejde. Po propuštění z nemocnice je svěřen odborníkům některého z rehabilitačních center. Pod jejich dohledem pak cvičí třeba na rotopedu poháněném elektřinou nebo na speciálním vertikalizačním stole.
Inspirujme se Rakouskem
V roce 2016 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 lidí, nejvíce v Jihočeském kraji, Středočeském kraji a na Vysočině. Jedinou účinnou prevencí tohoto nebezpečného onemocnění je podle lékařů včasné očkování. V České republice je proti klíšťové encefalitidě očkováno asi 24 % obyvatel. Uveďme pro srovnání, že v sousedním Rakousku činí proočkovanost 90 %. Onemocnění se nevyhýbá ani známým osobnostem. V srpnu 2017 se obětí klíštěte stal i zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert. Byl nucen vzdát se koncertování na několik dlouhých týdnů a kromě jiného musel minimálně měsíc poctivě rehabilitovat.
Více informací o možnostech očkování získáte u svého praktického lékaře.
Bakterie Streptococcus pneumoniae čili pneumokok se nachází u více než poloviny zdravých dětí. Sídlí v nosohltanu a žádné problémy nevyvolá. To se však v jisté situaci může rychle změnit. Kdy se pneumokok stává hrozbou a jak se bránit?
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková