Medicína je o krok blíž k dětské vakcinaci jedinou injekcí

Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.

Medicína je o krok blíž k dětské vakcinaci jedinou injekcí

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA už svoji přelomovou technologii otestovali na myších. Objev je s to zásadně změnit podobu očkování.

Seznamte se s revoluční technologií

Co by se změnilo při očkování

Výzkumný tým z MIT se domnívá, že tento způsob vakcinace by měl pozitivní dopad na očkování všude na světě. Nejvýraznější by byl přínos v rozvojových zemích, kde děti nemají lékařskou péči k dispozici tak samozřejmě jako jinde na světě. Při jedné návštěvě lékaře by děti mohly být očkovány všemi potřebnými vakcínami najednou. Posilovací dávky, které zajistí plnou účinnost vakcíny, by byly v těle dítěte připraveny k pozdějšímu uvolnění.

Jak bude výzkum pokračovat?

Materiál, ze kterého byly vyrobeny částice nesoucí očkovací látku, je plně biokompatibilní a již dříve byl schválen k používání v medicíně – například v implantátech nebo šicích materiálech. Dalším krokem ve výzkumu jsou podle vědců opatření, která zajistí, že očkovací látka nebo lék uložený v mikroskopických částicích zůstane při tělesné teplotě stabilní a nezmění svoje vlastnosti po dobu uložení v těle.

(pak)

Zdroj: news.mit.edu/2017/one-vaccine-injection-could-carry-many-doses-0914

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková