Medicína je o krok blíž k dětské vakcinaci jedinou injekcí
Medicína je o krok blíž k dětské vakcinaci jedinou injekcí
Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA už svoji přelomovou technologii otestovali na myších. Objev je s to zásadně změnit podobu očkování.
Seznamte se s revoluční technologií
Mikroskopické částice se dají popsat třeba jako miniaturní balíčky vyrobené z polymerů, které se naplní očkovací látkou a utěsní víčkem. Právě materiál těchto mikroskopických balíčků může být při výrobě zpracován tak, aby se rozložil v požadovaném čase. Vyzkoušen byl zatím interval 9, 20 a 41 dnů od podání injekce.
Pracuje se i na částicích, které mohou obsaženou očkovací látku uvolnit až po několika měsících.
Objev zatím nedospěl do fáze, aby byl zkoušen na lidech, ale jasně naznačuje směr, kterým se výzkum v oblasti vakcín ubírá.
Popsaný postup by znamenal revoluční změnu nejen v očkování, ale i v případech, kdy pacienti pravidelně dostávají dávky léků.
Co by se změnilo při očkování
Výzkumný tým z MIT se domnívá, že tento způsob vakcinace by měl pozitivní dopad na očkování všude na světě. Nejvýraznější by byl přínos v rozvojových zemích, kde děti nemají lékařskou péči k dispozici tak samozřejmě jako jinde na světě. Při jedné návštěvě lékaře by děti mohly být očkovány všemi potřebnými vakcínami najednou. Posilovací dávky, které zajistí plnou účinnost vakcíny, by byly v těle dítěte připraveny k pozdějšímu uvolnění.
Jak bude výzkum pokračovat?
Materiál, ze kterého byly vyrobeny částice nesoucí očkovací látku, je plně biokompatibilní a již dříve byl schválen k používání v medicíně – například v implantátech nebo šicích materiálech. Dalším krokem ve výzkumu jsou podle vědců opatření, která zajistí, že očkovací látka nebo lék uložený v mikroskopických částicích zůstane při tělesné teplotě stabilní a nezmění svoje vlastnosti po dobu uložení v těle.
Meningitida neboli zánět mozkových blan se rozvíjí rychle a až 15 % případů končí tím nejhorším způsobem. Jak tomu zabránit? Jít s dítětem na očkování a zopakovat mu před každým pobytem mimo domov několik užitečných zásad.
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Meningokoková onemocnění nejsou častá, ale o to závažnější je jejich průběh. Bakterie může nakazit každého, ale nejvíce jsou ohroženy děti a osoby, které ještě nedosáhly 20 let.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.