Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.
Řada rodičů se obává očkování kvůli nepříjemným nežádoucím účinkům. Ty jsou však většinou mírné a během několika dnů odezní. Dítě navíc neohrožují na zdraví, na rozdíl od případné infekce, proti které se očkuje.
Přesto se vyplatí vědět, jaké vedlejší účinky můžete po vakcinaci čekat. A hlavně jak svému potomkovi ulevit.
Nejčastější nežádoucí účinky
Zvýšená teplota
Nejčastějším nežádoucím účinkem očkování je zvýšená teplota, která obvykle nepřesahuje 38,5 °C. Teploty by měly během dvou dnů po aplikaci vakcíny ustoupit. Po dohodě s lékařem můžete při teplotě nad 38 °C podávat léky, například ve formě čípků. Pokud však teploty neustupují nebo přesahují 38,5 °C, raději navštivte dětského lékaře.
Zarudnutí a bolestivost v místě vpichu
Na kůži se po očkování může objevit boulička se zarudnutím a otokem v okolí. Na bolestivé místo přikládejte chladivé obklady, a to po dobu 10–20 minut několikrát denně. Jestliže chlazení potomkovi neuleví, po dohodě s lékařem můžete místně nebo celkově podávat léky proti bolesti. Někteří odborníci doporučují pro zmírnění bolestí při očkování nechat dítě vypít 1–2 minuty před aplikací vakcíny trochu vody s cukrem.
Neklid, podrážděnost a snížená chuť k jídlu
Po očkování se dítě může několik hodin chovat trochu jinak než obvykle. Některé děti bývají podrážděné a trpí nespavostí, další jsou zase více spavé a odmítají jíst. Po očkování se vyplatí nechat dítě v klidném prostředí domova. Výrazně také pomáhá, když budete ratolest často chovat.
Kožní vyrážka
Mírná kožní vyrážka se někdy objeví po očkování proti planým neštovicím nebo proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Rozvíjí se se zpožděním 7–14 dnů po aplikaci vakcíny a během několika dnů samovolně ustoupí bez jakékoli léčby.
Důležité je předcházet případným komplikacím. Dítě by proto mělo být před každým očkováním bez teplot a v dobré kondici. Lehké nachlazení většinou nepředstavuje překážku pro očkování, jiné obtíže však raději lékaři předem hlaste. Termín očkování může lékař po dohodě s vámi přesunout.
Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?
Diskotéková nemoc – i tak se někdy říká nebezpečné meningokokové infekci. Přestože nebývá častá, v drtivé většině případů jde o život. Přitom by to tak být nemuselo. Ochrana v podobě očkování je snadno dostupná.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.