Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.
Řada rodičů se obává očkování kvůli nepříjemným nežádoucím účinkům. Ty jsou však většinou mírné a během několika dnů odezní. Dítě navíc neohrožují na zdraví, na rozdíl od případné infekce, proti které se očkuje.
Přesto se vyplatí vědět, jaké vedlejší účinky můžete po vakcinaci čekat. A hlavně jak svému potomkovi ulevit.
Nejčastější nežádoucí účinky
Zvýšená teplota
Nejčastějším nežádoucím účinkem očkování je zvýšená teplota, která obvykle nepřesahuje 38,5 °C. Teploty by měly během dvou dnů po aplikaci vakcíny ustoupit. Po dohodě s lékařem můžete při teplotě nad 38 °C podávat léky, například ve formě čípků. Pokud však teploty neustupují nebo přesahují 38,5 °C, raději navštivte dětského lékaře.
Zarudnutí a bolestivost v místě vpichu
Na kůži se po očkování může objevit boulička se zarudnutím a otokem v okolí. Na bolestivé místo přikládejte chladivé obklady, a to po dobu 10–20 minut několikrát denně. Jestliže chlazení potomkovi neuleví, po dohodě s lékařem můžete místně nebo celkově podávat léky proti bolesti. Někteří odborníci doporučují pro zmírnění bolestí při očkování nechat dítě vypít 1–2 minuty před aplikací vakcíny trochu vody s cukrem.
Neklid, podrážděnost a snížená chuť k jídlu
Po očkování se dítě může několik hodin chovat trochu jinak než obvykle. Některé děti bývají podrážděné a trpí nespavostí, další jsou zase více spavé a odmítají jíst. Po očkování se vyplatí nechat dítě v klidném prostředí domova. Výrazně také pomáhá, když budete ratolest často chovat.
Kožní vyrážka
Mírná kožní vyrážka se někdy objeví po očkování proti planým neštovicím nebo proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Rozvíjí se se zpožděním 7–14 dnů po aplikaci vakcíny a během několika dnů samovolně ustoupí bez jakékoli léčby.
Důležité je předcházet případným komplikacím. Dítě by proto mělo být před každým očkováním bez teplot a v dobré kondici. Lehké nachlazení většinou nepředstavuje překážku pro očkování, jiné obtíže však raději lékaři předem hlaste. Termín očkování může lékař po dohodě s vámi přesunout.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková