Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.
Řada rodičů se obává očkování kvůli nepříjemným nežádoucím účinkům. Ty jsou však většinou mírné a během několika dnů odezní. Dítě navíc neohrožují na zdraví, na rozdíl od případné infekce, proti které se očkuje.
Přesto se vyplatí vědět, jaké vedlejší účinky můžete po vakcinaci čekat. A hlavně jak svému potomkovi ulevit.
Nejčastější nežádoucí účinky
Zvýšená teplota
Nejčastějším nežádoucím účinkem očkování je zvýšená teplota, která obvykle nepřesahuje 38,5 °C. Teploty by měly během dvou dnů po aplikaci vakcíny ustoupit. Po dohodě s lékařem můžete při teplotě nad 38 °C podávat léky, například ve formě čípků. Pokud však teploty neustupují nebo přesahují 38,5 °C, raději navštivte dětského lékaře.
Zarudnutí a bolestivost v místě vpichu
Na kůži se po očkování může objevit boulička se zarudnutím a otokem v okolí. Na bolestivé místo přikládejte chladivé obklady, a to po dobu 10–20 minut několikrát denně. Jestliže chlazení potomkovi neuleví, po dohodě s lékařem můžete místně nebo celkově podávat léky proti bolesti. Někteří odborníci doporučují pro zmírnění bolestí při očkování nechat dítě vypít 1–2 minuty před aplikací vakcíny trochu vody s cukrem.
Neklid, podrážděnost a snížená chuť k jídlu
Po očkování se dítě může několik hodin chovat trochu jinak než obvykle. Některé děti bývají podrážděné a trpí nespavostí, další jsou zase více spavé a odmítají jíst. Po očkování se vyplatí nechat dítě v klidném prostředí domova. Výrazně také pomáhá, když budete ratolest často chovat.
Kožní vyrážka
Mírná kožní vyrážka se někdy objeví po očkování proti planým neštovicím nebo proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Rozvíjí se se zpožděním 7–14 dnů po aplikaci vakcíny a během několika dnů samovolně ustoupí bez jakékoli léčby.
Důležité je předcházet případným komplikacím. Dítě by proto mělo být před každým očkováním bez teplot a v dobré kondici. Lehké nachlazení většinou nepředstavuje překážku pro očkování, jiné obtíže však raději lékaři předem hlaste. Termín očkování může lékař po dohodě s vámi přesunout.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.
Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta, například prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, vyžaduje v tomto směru pozornost. A to hned z několika důvodů.