Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Řada rodičů se obává očkování kvůli nepříjemným nežádoucím účinkům. Ty jsou však většinou mírné a během několika dnů odezní. Dítě navíc neohrožují na zdraví, na rozdíl od případné infekce, proti které se očkuje.

Přesto se vyplatí vědět, jaké vedlejší účinky můžete po vakcinaci čekat. A hlavně jak svému potomkovi ulevit.

Nejčastější nežádoucí účinky

Zvýšená teplota

Zarudnutí a bolestivost v místě vpichu

Neklid, podrážděnost a snížená chuť k jídlu

Kožní vyrážka

Důležité je předcházet případným komplikacím. Dítě by proto mělo být před každým očkováním bez teplot a v dobré kondici. Lehké nachlazení většinou nepředstavuje překážku pro očkování, jiné obtíže však raději lékaři předem hlaste. Termín očkování může lékař po dohodě s vámi přesunout.

(holi)

Zdroje:
www.webmd.com
www.everydayhealth.com
www.caringforkids.cps.ca

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování dospělých není zbytečnost!

Očkování dospělých není zbytečnost!

Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti lidskému papilomaviru (známý také pod zkratkou HPV) je v České republice plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 13 let. Přesto některé rodiny váhají, jestli nechávat očkovat i chlapce. Myslí si totiž, že HPV se týká jen dívek a žen. Tak tomu ale vůbec není.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková