Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl
Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.
Očkování proti příušnicím čekají změny v podobě nového načasování vakcinace. Jak přesně se změní očkovací kalendář? A proč se tato úprava chystá?
Ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu očkovacího kalendáře, která se dotkne očkování proti příušnicím. Změny by měly začít platit od začátku roku 2018 a budou zakotveny v novele vyhlášky o očkování proti infekčním chorobám, tedy v tzv. očkovacím kalendáři.
Důvodem pro tuto změnu je především šíření příušnic mezi dospělými, kteří byli v dětství očkováni, a přesto v pozdějším věku touto infekční nemocí onemocní. Propuknutí příušnic u očkovaných jedinců může mít několik příčin – pokles účinnosti vakcíny po 15. roce života, změnu v kolujícím viru či selhání příušnicové složky v očkovací látce.
Podle MUDr. Petra Kadlečka je tato změna krok správným směrem. „Je známo, že u vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je právě komponenta proti příušnicím nejslabší, co se týče procentuální úspěšnosti tvorby protilátek. Druhá dávka vakcíny se dává jak pro posílení tvorby protilátek, tak proto, aby si je vytvořili i ti, kteří jich po první dávce nevytvořili dostatek,“ přibližuje dětský lékař. „Posunutím druhé dávky do pozdějšího věku tedy pravděpodobně dojde k prodloužení ochrany. To je u spalniček, zarděnek i příušnic jistě žádoucí vzhledem k možným komplikacím. Mezi ně patří:
V současné době se první dávka očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám aplikuje od 15. měsíce věku dítěte a druhá následuje po 6 až 10 měsících. Jak by mělo očkovací schéma vypadat od roku 2018?
Příušnice (parotitida) jsou infekční virové onemocnění, které postihuje slinné žlázy – především příušní. Přenos probíhá vzdušnou cestou a nemoc se snadno šíří v kolektivu. Pokud komplikace postihnou varlata nebo vaječníky, mohou příušnice způsobit neplodnost.
V ČR onemocnělo příušnicemi v prvním pololetí letošního roku 1 128 osob. V Praze bylo zaznamenáno 112 případů. To odpovídá nemocnosti 8,75 případů na 100 000 obyvatel.
(pak)
Zdroje:
http://www.szu.cz/tema/prevence/priusnice-aktualni-problem-2
Citace odborníka:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Poliklinika SPEA Olomouc
Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.
Je jednoznačně prokázáno, že očkování je vysoce bezpečné a účinné. Zachránilo už stovky milionů životů, o tom není sporu. Zaměřme se ale dnes na jinou důležitou otázku: Je to opravdu takový byznys, jak často slýcháme? Jde výrobcům vakcín jen o peníze, nebo především o zdraví?
Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?