Očkování proti příušnicím čekají změny v podobě nového načasování vakcinace. Jak přesně se změní očkovací kalendář? A proč se tato úprava chystá?
Ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu očkovacího kalendáře, která se dotkne očkování proti příušnicím. Změny by měly začít platit od začátku roku 2018 a budou zakotveny v novele vyhlášky o očkování proti infekčním chorobám, tedy v tzv. očkovacím kalendáři.
Proč se chystá změna?
Důvodem pro tuto změnu je především šíření příušnic mezi dospělými, kteří byli v dětství očkováni, a přesto v pozdějším věku touto infekční nemocí onemocní. Propuknutí příušnic u očkovaných jedinců může mít několik příčin – pokles účinnosti vakcíny po 15. roce života, změnu v kolujícím viru či selhání příušnicové složky v očkovací látce.
Názor dětského lékaře
Podle MUDr. Petra Kadlečka je tato změna krok správným směrem. „Je známo, že u vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je právě komponenta proti příušnicím nejslabší, co se týče procentuální úspěšnosti tvorby protilátek. Druhá dávka vakcíny se dává jak pro posílení tvorby protilátek, tak proto, aby si je vytvořili i ti, kteří jich po první dávce nevytvořili dostatek,“ přibližuje dětský lékař. „Posunutím druhé dávky do pozdějšího věku tedy pravděpodobně dojde k prodloužení ochrany. To je u spalniček, zarděnek i příušnic jistě žádoucí vzhledem k možným komplikacím. Mezi ně patří:
poškození pohlavních žláz virem příušnic u obou pohlaví,
poškození plodu virem zarděnek při nákaze během těhotenství,
neléčitelné poškození mozku virem spalniček, které může způsobit smrt.“
Nové intervaly v očkování
V současné době se první dávka očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám aplikuje od 15. měsíce věku dítěte a druhá následuje po 6 až 10 měsících. Jak by mělo očkovací schéma vypadat od roku 2018?
Interval mezi první a druhou dávkou se prodlouží o 4 roky.
Aplikace druhé dávky tedy neproběhne ve dvou letech věku dítěte, ale až před nástupem do školy mezi 5. a 6. rokem věku.
Očkovat se bude i nadále živými oslabenými kmeny tří virů (spalničky, příušnice, zarděnky). Z anglických názvů těchto tří chorob (measles, mumps a rubella) pochází zkratka MMR, která se používá pro označení této vakcíny.
Vše podstatné o příušnicích
Příušnice (parotitida) jsou infekční virové onemocnění, které postihuje slinné žlázy – především příušní. Přenos probíhá vzdušnou cestou a nemoc se snadno šíří v kolektivu. Pokud komplikace postihnou varlata nebo vaječníky, mohou příušnice způsobit neplodnost.
K projevům nemoci patří vysoké teploty, bolesti hlavy a svalů, nevolnost a bolesti příušních žláz.
Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé ve věku 15–25 let a děti mladšího školního věku.
Léčba vyžaduje klid na lůžku. Podávají se léky proti horečce, někdy se přidávají také protizánětlivé léky.
Na otoky slinných žláz se doporučují obklady.
V ČR onemocnělo příušnicemi v prvním pololetí letošního roku 1 128 osob. V Praze bylo zaznamenáno 112 případů. To odpovídá nemocnosti 8,75 případů na 100 000 obyvatel.
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.
Jsem PLDD. Dítě cizinec ve věku 12 let má dosud očkování pouze 2x Boostrix polio ve věku 10 let a 10 let věku s odstupem 2 měsíců, 2x Priorix. Jiné očkování pravděpodobně nemá. Mám mu dát Boostrix polio potřetí? Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro pravidelná očkování dětí je Česká vakcinologická společnost. Doporučuji dotazy směřovat do poradny, kterou provozuje.
Vakcína Boostrix polio je určena primárně pro posilovací dávky. Nicméně v SPC vakcíny je uvedeno: "Vakcína Boostrix Polio může být také podávána dospívajícím a dospělým s neznámým vakcinačním statutem nebo s nedokončenou vakcinací proti difterii, tetanu a pertusi jako součást imunizační série proti difterii, tetanu, pertusi a poliomyelitidě. Na základě údajů u dospělých se doporučují dvě dodatečné dávky vakcíny obsahující antigeny difterie a tetanu jeden a šest měsíců po podání první dávky, aby se docílilo maximální odpovědi na vakcínu proti difterii a tetanu"
Vzhledem k tomu, že nemáme na trhu alternativu očkovací látky určené pro pravidelné očkování dětí ve věku Vašeho pacienta, doporučuji dávku, na kterou se dotazujete, podat.
MUDr. Hana Ševčíková