Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!
Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.
Očkování proti příušnicím čekají změny v podobě nového načasování vakcinace. Jak přesně se změní očkovací kalendář? A proč se tato úprava chystá?
Ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu očkovacího kalendáře, která se dotkne očkování proti příušnicím. Změny by měly začít platit od začátku roku 2018 a budou zakotveny v novele vyhlášky o očkování proti infekčním chorobám, tedy v tzv. očkovacím kalendáři.
Důvodem pro tuto změnu je především šíření příušnic mezi dospělými, kteří byli v dětství očkováni, a přesto v pozdějším věku touto infekční nemocí onemocní. Propuknutí příušnic u očkovaných jedinců může mít několik příčin – pokles účinnosti vakcíny po 15. roce života, změnu v kolujícím viru či selhání příušnicové složky v očkovací látce.
Podle MUDr. Petra Kadlečka je tato změna krok správným směrem. „Je známo, že u vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je právě komponenta proti příušnicím nejslabší, co se týče procentuální úspěšnosti tvorby protilátek. Druhá dávka vakcíny se dává jak pro posílení tvorby protilátek, tak proto, aby si je vytvořili i ti, kteří jich po první dávce nevytvořili dostatek,“ přibližuje dětský lékař. „Posunutím druhé dávky do pozdějšího věku tedy pravděpodobně dojde k prodloužení ochrany. To je u spalniček, zarděnek i příušnic jistě žádoucí vzhledem k možným komplikacím. Mezi ně patří:
V současné době se první dávka očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám aplikuje od 15. měsíce věku dítěte a druhá následuje po 6 až 10 měsících. Jak by mělo očkovací schéma vypadat od roku 2018?
Příušnice (parotitida) jsou infekční virové onemocnění, které postihuje slinné žlázy – především příušní. Přenos probíhá vzdušnou cestou a nemoc se snadno šíří v kolektivu. Pokud komplikace postihnou varlata nebo vaječníky, mohou příušnice způsobit neplodnost.
V ČR onemocnělo příušnicemi v prvním pololetí letošního roku 1 128 osob. V Praze bylo zaznamenáno 112 případů. To odpovídá nemocnosti 8,75 případů na 100 000 obyvatel.
(pak)
Zdroje:
http://www.szu.cz/tema/prevence/priusnice-aktualni-problem-2
Citace odborníka:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Poliklinika SPEA Olomouc
Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.
Světová zdravotnická organizace (WHO) se letos v rámci probíhajícího Světového týdne očkování soustředí nejen na bezpečnost a účinnost vakcinace, ale zdůrazňuje také nutnost čerpat informace o očkování z kvalitních zdrojů. Na jednom z nich se právě nacházíte.
Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.