Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní
Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Tradičně se za nejvyšší aktivitu klíšťat opravdu považovalo období od května do července, ale vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám musíme s aktivními klíšťaty počítat od března do listopadu. V případě velmi teplých zim, jako byla ta na přelomu let 2006 a 2007, nemusí aktivita klíšťat ustat vůbec. To není jen teorie – němečtí vědci zjistili, že v městském parku v Berlíně byla během této zimy aktivita klíšťat skutečně nepřetržitá.
Tam, kde je teplo a vlhko
Výskyt a aktivita klíšťat jsou do značné míry závislé na klimatických podmínkách. Mají ráda teplo, ale zejména vlhko. Jakmile na jaře vystoupá teplota nad nulu, klíšťata získávají značnou aktivitu a uchovávají si ji po celé jaro, zvláště je-li dostatečně deštivé. V létě se jejich životní podmínky zhoršují, horko a sucho jim nevyhovuje, proto v srpnu a září obvykle pozorujeme úbytek aktivity. Ten se však někdy nedostaví, pokud častěji prší a nedojde k proschnutí vegetace.
Česko stále nechvalně vévodí
S aktivitou klíšťat stoupá riziko napadení člověka. V roce 2016 v ČR poměrně mírná zima a brzká aktivita klíšťat způsobily, že se první případy klíšťové encefalitidy objevily už v únoru a k první nákaze se smrtelným průběhem došlo už v dubnu. Česká republika je po dlouhou dobu na prvním místě v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci celé Evropské unie.
Repelenty nejsou jistota
Nespecifická preventivní opatření v ochraně před nemoci přenášenými klíšťaty, jako repelent či prohlídka těla, jsou sice taky důležitá, sama o sobě však nestačí. V ohnisku nákazy se častěji než dospělé samičky vyskytují menší nymfy, které na těle lehce přehlédneme, zejména ve vlasech, v intimní oblasti nebo podpaží. Navíc přibývá i nákaz způsobených konzumací nepasterizovaného mléka.
Jedinou spolehlivou ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování.
(pez)
Zdroj: DAUTEL, Hans, Cornelia DIPPEL, Daniel KÄMMER, Anita WERKHAUSEN, Olaf KAHL. Winter activity of Ixodes ricinus in a Berlin forest. International Journal of Medical Microbiology [online]. 2008, 298, 50-54 [cit. 2017-02-08]. DOI: 10.1016/j.ijmm.2008.01.010. ISSN 14384221.
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.