Co je to HPV a proč je důležité se před ním chránit?

Lidský papilomavirus, který má zkratku HPV (human papillomavirus), je nejčastější sexuálně přenosná infekce na světě. Během života se s ní setká kolem 80 % všech mužů i žen. Imunitní systém většiny z nás si s infekcí umí poradit, u některých ale může HPV způsobit závažná onemocnění. Bohužel nikdo z nás dopředu neví, jestli tohoto černého Petra nedostane zrovna on. Co si ale zjistit můžeme, jsou formy prevence proti této infekci.

Co je to HPV a proč je důležité se před ním chránit?

HPV může způsobit smrtelná onemocnění. Zavinit může několik typů rakoviny, například rakovinu děložního čípku, rakovinu anu (anální okraj a kanál) nebo rakovinu pochvy. Způsobuje také nezhoubné, ale velmi nepříjemné a stigmatizující genitální bradavice. HPV infekce vyvolává téměř 100 % případů rakoviny děložního čípku a 90% případů genitálních bradavic.

Kromě úplné sexuální abstinence existují dva hlavní způsoby prevence proti HPV infekci. Účinnou ochranu poskytuje očkování před zahájením sexuálního života. V České republice je vakcinace proti HPV plně hrazena ze zdravotního pojištění všem dívkách a chlapcům ve věku 13 let. Důležité jsou i pravidelné prohlídky u gynekologa, na kterých mohou být včas odhaleny změny na děložním čípku a může být zamezeno vzniku rakoviny. Pro muže však žádný podobný screening onemocnění spojených s HPV infekcí neexistuje, a je proto o to důležitější chránit chlapce očkováním ve 13 letech.

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Jedna falešná studie způsobila řetězovou reakci obav z autismu po očkování

Jedna falešná studie způsobila řetězovou reakci obav z autismu po očkování

Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?

Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Nejen v České republice, ale na celém světě se očkuje. Proč? Abychom sami sebe a své děti chránili před nebezpečnými chorobami. V každé zemi ale vypadá očkovací kalendář trochu jinak. Podívejme se, jaká je situace v členských zemích Evropské unie.

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková