Podzim v přírodě má svůj půvab, ale také zdravotní rizika
Podzim v přírodě má svůj půvab, ale také zdravotní rizika
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.
Pohled na volně žijící zvířata je pro městského člověka bezpochyby zajímavá podívaná. Ale za všech okolností by mělo zůstat jen u pozorování. Zvířata mohou být zdrojem různých nákaz. Pokud by vás poškrábala nebo pokousala, cestě k lékaři byste se s největší pravděpodobností nevyhnuli.
Vzteklina stále existuje
Přestože se u nás vzteklina v posledních letech nevyskytuje, od zvířat si držte odstup – zvlášť pokud jsou neočekávaně krotká. V pohraničních oblastech hrozí riziko kontaktu s tvory, kteří pocházejí ze zemí, kde vzteklina stále je. Pravidlo vyhýbání se přímému kontaktu platí, i pokud najdete uhynulého živočicha. Nesnažte se ho někam ukrýt nebo odklidit. Vzteklinou byste se mohli nakazit i po jeho smrti. Pokud k rizikovému kontaktu se zvířetem došlo, vyhledejte lékaře. Následovat bude očkování proti vzteklině, které se aplikuje až po případné nákaze. Kdyby nemoc u člověka propukla, je neléčitelná.
Infikovaná rána je riziko
Poranění způsobená zvířaty mohou být nebezpečná i z jiných důvodů, než je vzteklina. Bakterie z jejich zubů či drápů mohou způsobit zanícení poraněného místa. Vás pak nemine pravidelné ošetřování rány a převazy. Při rozšíření infekce může dojít i na celkovou léčbu antibiotiky.
Proti tetanu chrání očkování
Jakékoliv zranění vzniklé v přírodě je nebezpečné také kvůli možnému vzniku tetanu. Toxiny bakterie způsobující toto onemocnění se nacházejí v půdě, ve zvířecím trusu i na kontaminovaných předmětech.
Každou ránu je nutné řádně vyčistit.
Pokud je zranění větší, je vhodné vyhledat lékaře. Ten zváží podání tetanového imunoglobulinu, tedy protilátek zabraňujících šíření infekce.
Toto opatření je zvlášť důležité u osob, které nevědí, kdy byly naposledy očkovány proti tetanu, nebo nedodržely doporučený interval přeočkování po 10 až 15 letech.
Všudypřítomný nepřítel – klíště
Nejreálnějším nebezpečím v přírodě jsou klíšťata. O to důležitější je, abyste se před nimi pečlivě chránili.
V našich končinách klíšťata přenášejí nejčastěji klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu.
Proti klíšťovce se lze nechat očkovat, získáte tak spolehlivou ochranu.
Vakcína proti lymeské borelióze neexistuje. Riziko přisátí klíštěte a přenosu onemocnění ale můžete minimalizovat používáním repelentů i včasnou kontrolou celého těla po návratu z přírody.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková