Pneumokok krade sluch – chraňte děti očkováním!
Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae. Mezi následky prodělané infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. Existuje prevence?
Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.
Rotavirová gastroenteritida je virové onemocnění. Jedná se o nejčastější příčinu kojeneckých průjmů. Postihuje zejména děti ve věku šesti měsíců až dvou let. Právě tato skupina dětí je současně v největším riziku závažného průběhu onemocnění, protože u nich velmi rychle může způsobit dehydrataci. U malých dětí je tak rotavirová gastroenteritida nejčastějším důvodem hospitalizace pro infekční průjem. V hospodářsky vyspělých zemích jsou naštěstí případy úmrtí na toto onemocnění výjimečné, přesto není dobré rotaviry podceňovat. Jsou totiž velmi odolné k vlivům zevního prostředí. Přežívají na předmětech, rukou a mnoho dezinfekčních prostředků na ně nepůsobí.
Prevence před rotavirovou gastroenteritidou jiným způsobem než očkováním je velmi obtížná. Pozitivní přínos této vakcinace potvrzují četné výzkumy. Jedním z nich je rozsáhlá studie provedená ve Spojených státech amerických v letech 2000–2012. Co vyplývá z výsledků?
Očkování proti rotavirům sice není povinnou součástí pravidelného očkovacího kalendáře, určitě ale stojí za to, takto své dítě ochránit. Rotavirové onemocnění totiž představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu. Očkování navíc není nijak nepříjemné – podává se ve formě roztoku lžičkou do úst. Dítěti tak odpadá nepříjemná vzpomínka na píchání jehlou a nehrozí mu komplikace spojené s vpichem očkovací látky.
(holi)
Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/846180
Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae. Mezi následky prodělané infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. Existuje prevence?
Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.