Útok rotavirů končí i pobytem v nemocnici. Nechte dítě očkovat!

Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.

Útok rotavirů končí i pobytem v nemocnici. Nechte dítě očkovat!

Odolné rotaviry

Rotavirová gastroenteritida je virové onemocnění. Jedná se o nejčastější příčinu kojeneckých průjmů. Postihuje zejména děti ve věku šesti měsíců až dvou let. Právě tato skupina dětí je současně v největším riziku závažného průběhu onemocnění, protože u nich velmi rychle může způsobit dehydrataci. U malých dětí je tak rotavirová gastroenteritida nejčastějším důvodem hospitalizace pro infekční průjem. V hospodářsky vyspělých zemích jsou naštěstí případy úmrtí na toto onemocnění výjimečné, přesto není dobré rotaviry podceňovat. Jsou totiž velmi odolné k vlivům zevního prostředí. Přežívají na předmětech, rukou a mnoho dezinfekčních prostředků na ně nepůsobí.

Ochrana těch nejmenších 

Prevence před rotavirovou gastroenteritidou jiným způsobem než očkováním je velmi obtížná. Pozitivní přínos této vakcinace potvrzují četné výzkumy. Jedním z nich je rozsáhlá studie provedená ve Spojených státech amerických v letech 2000–2012. Co vyplývá z výsledků?

Nepovinné, ale doporučené

Očkování proti rotavirům sice není povinnou součástí pravidelného očkovacího kalendáře, určitě ale stojí za to, takto své dítě ochránit. Rotavirové onemocnění totiž představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu. Očkování navíc není nijak nepříjemné – podává se ve formě roztoku lžičkou do úst. Dítěti tak odpadá nepříjemná vzpomínka na píchání jehlou a nehrozí mu komplikace spojené s vpichem očkovací látky.

(holi)

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/846180

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.

Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky

Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky

Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.

Pneumokok útočí i na jaře! Víte, čím vás ohrožuje?

Pneumokok útočí i na jaře! Víte, čím vás ohrožuje?

Bakterie pneumokok způsobuje řadu nepříjemných onemocnění. Nejvíce ohrožuje malé děti a seniory. Víte, jak své blízké chránit?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková