Pneumokok se může dostat i do mozku. Chraňte děti očkováním!

Bakterie Streptococcus pneumoniae čili pneumokok se nachází u více než poloviny zdravých dětí. Sídlí v nosohltanu a žádné problémy nevyvolá. To se však v jisté situaci může rychle změnit. Kdy se pneumokok stává hrozbou a jak se bránit?

Pneumokok se může dostat i do mozku. Chraňte děti očkováním!

V souvislosti s pneumokoky je důležité sousloví „oslabení organismu“. Ve chvílích, kdy je imunita z nějakého důvodu narušena, se pneumokok může dostat do takových míst lidského těla, kde vyvolá závažné infekční onemocnění. Oslabení imunity se může týkat jakéhokoliv dítěte, nejen těch s chronickým onemocněním – vždyť obranyschopnost klesá třeba i při virózách. Nákaza je navíc možná kdekoliv, protože pneumokokové infekce se šíří vzduchem.

Jak pneumokok ničí tělo

Bakterie se mohou na kohokoliv z nás dostat buď ze zdravého bacilonosiče, nebo přímo od někoho nemocného. Stačí, když taková osoba zakašle nebo kýchne a infikuje tak někoho dalšího. Obzvlášť ohrožené jsou nejmenší děti do dvou let věku. Příznaky se u nich liší podle toho, kterou část těla pneumokok napadl:

Obrana proti 13 typům 

Pokud pneumokok napadne krevní oběh, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění. A právě závažnost takových infekcí je jednoznačně důvodem, proč bránit děti očkováním.

(pak)

Zdroje:
www.who.int

wwwnc.cdc.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.

Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?

Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou

Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou

Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková