Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?
Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?
Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?
Jak se virus dostane do mléka
Nakažená klíšťata běžně napadají nejen člověka, ale také zvířata. Virus klíšťové encefalitidy se přes infikované klíště dostane do těla zvířete a poté přejde do jeho mléka. Nakazit se můžete, pokud takové mléko vypijete v syrovém stavu, aniž by bylo pasterizované (tepelně upravené). V souvislosti s nákazou z mléka je důležité zmínit, že:
k nejrizikovějším patří kozí a ovčí mléko,
nebezpečné mohou být i produkty ze syrového mléka, zejména čerstvé sýry.
Ochrana: tepelná úprava a očkování
Nechcete-li onemocnět klíšťovou encefalitidou, je vhodné:
pít tepelně upravené (pasterizované) mléko,
syrové, nepasterizované mléko před konzumací převařit,
nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat. To je nejlepší a nejspolehlivější způsob ochrany. Pro skutečně účinnou ochranu je ovšem nutné pamatovat i na pravidelné přeočkování.
Na obranu před klíšťovou encefalitidou bychom měli myslet všichni bez výjimky. Výjimečně ostražití by však měli být senioři, těhotné a kojící ženy, kterým může virus uškodit nejvíc.
Co ještě byste měli vědět
Klíšťová encefalitida se může přenést mateřským mlékem z matky na dítě.
Syrové mléko bývá zdrojem dalších škodlivých bakterií. Bakterie rodů Salmonella a Campylobacter nebo Escherichia coli způsobují nepříjemné zažívací potíže, proto je tepelná úprava mléka důležitá.
Nákaza lymeskou boreliózou, tedy další chorobou přenášenou klíšťaty, nebyla v souvislosti se syrovým mlékem zaznamenána.
Nejrizikovějším obdobím pro nákazu encefalitidou je duben až říjen, kdy jsou klíšťata obecně nejaktivnější. Klíšťata však mohou na zvířata útočit i v zimě, pokud panuje teplé počasí.
Pamatujte také na to, že infikovaná klíšťata žijí nejen na našem území, ale i v dalších zemích. Případy nákazy ze syrového kozího mléka a produktů z něj jsou známé ze Slovenska, Estonska, Německa či Rakouska.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.