Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Jak se virus dostane do mléka

Nakažená klíšťata běžně napadají nejen člověka, ale také zvířata. Virus klíšťové encefalitidy se přes infikované klíště dostane do těla zvířete a poté přejde do jeho mléka. Nakazit se můžete, pokud takové mléko vypijete v syrovém stavu, aniž by bylo pasterizované (tepelně upravené). V souvislosti s nákazou z mléka je důležité zmínit, že:

Ochrana: tepelná úprava a očkování

Nechcete-li onemocnět klíšťovou encefalitidou, je vhodné:

  1. pít tepelně upravené (pasterizované) mléko,
  2. syrové, nepasterizované mléko před konzumací převařit,
  3. nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat. To je nejlepší a nejspolehlivější způsob ochrany. Pro skutečně účinnou ochranu je ovšem nutné pamatovat i na pravidelné přeočkování.

Na obranu před klíšťovou encefalitidou bychom měli myslet všichni bez výjimky. Výjimečně ostražití by však měli být senioři, těhotné a kojící ženy, kterým může virus uškodit nejvíc.

Co ještě byste měli vědět

(pak)

Zdroje:
www.bfr.bund.de
www.pediatriepropraxi.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Řešíte očkování? Začněte debatou s lékařem!

Řešíte očkování? Začněte debatou s lékařem!

Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.

Plané neštovice ohrožují více dospělé než děti

Plané neštovice ohrožují více dospělé než děti

Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková