Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?
Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?
Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?
Jak se virus dostane do mléka
Nakažená klíšťata běžně napadají nejen člověka, ale také zvířata. Virus klíšťové encefalitidy se přes infikované klíště dostane do těla zvířete a poté přejde do jeho mléka. Nakazit se můžete, pokud takové mléko vypijete v syrovém stavu, aniž by bylo pasterizované (tepelně upravené). V souvislosti s nákazou z mléka je důležité zmínit, že:
k nejrizikovějším patří kozí a ovčí mléko,
nebezpečné mohou být i produkty ze syrového mléka, zejména čerstvé sýry.
Ochrana: tepelná úprava a očkování
Nechcete-li onemocnět klíšťovou encefalitidou, je vhodné:
pít tepelně upravené (pasterizované) mléko,
syrové, nepasterizované mléko před konzumací převařit,
nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat. To je nejlepší a nejspolehlivější způsob ochrany. Pro skutečně účinnou ochranu je ovšem nutné pamatovat i na pravidelné přeočkování.
Na obranu před klíšťovou encefalitidou bychom měli myslet všichni bez výjimky. Výjimečně ostražití by však měli být senioři, těhotné a kojící ženy, kterým může virus uškodit nejvíc.
Co ještě byste měli vědět
Klíšťová encefalitida se může přenést mateřským mlékem z matky na dítě.
Syrové mléko bývá zdrojem dalších škodlivých bakterií. Bakterie rodů Salmonella a Campylobacter nebo Escherichia coli způsobují nepříjemné zažívací potíže, proto je tepelná úprava mléka důležitá.
Nákaza lymeskou boreliózou, tedy další chorobou přenášenou klíšťaty, nebyla v souvislosti se syrovým mlékem zaznamenána.
Nejrizikovějším obdobím pro nákazu encefalitidou je duben až říjen, kdy jsou klíšťata obecně nejaktivnější. Klíšťata však mohou na zvířata útočit i v zimě, pokud panuje teplé počasí.
Pamatujte také na to, že infikovaná klíšťata žijí nejen na našem území, ale i v dalších zemích. Případy nákazy ze syrového kozího mléka a produktů z něj jsou známé ze Slovenska, Estonska, Německa či Rakouska.
Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.
Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková