Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae. Mezi následky prodělané infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. Existuje prevence?
K typickým projevům meningitidy (zánět mozkových blan) patří:
horečka,
bolesti hlavy,
ztuhlý krk.
Tyto časné příznaky bývají často zaměňovány za nachlazení nebo chřipku. Proto jim nebývá věnována patřičná pozornost. Když se meningitida ponechá bez léčby, může dojít až k život ohrožujícímu stavu nebo k závažným postižením nervového systému. Mezi nepříjemné následky bohužel někdy patří i trvalá ztráta sluchu.
Sluch v ohrožení
Odhaduje se, že až 10 % dětí postižených bakteriální meningitidou zůstane do určité míry hluchých. Děti s pneumokokovou meningitidou jsou nejvíce ohroženy tím, že utrpí ztrátu sluchu. Malý pacient může ohluchnout během několika dnů po propuknutí onemocnění. Při meningitidě lékař nasazuje antibiotika. Celosvětově však narůstá odolnost (rezistence) bakterií proti antibiotikům, proto tato léčba nemusí být pokaždé účinná. Jako mnohem lepší způsob ochrany dítěte proti nebezpečným pneumokokům se jeví očkování. Je u nás běžně dostupné a pro nejmenší děti za splnění předepsaných podmínek plně hrazené pojišťovnami.
Očkování šetří nejen zdraví
Studie ukázaly, že ztráta sluchu způsobuje u malých dětí zpoždění řečových schopností a sociálních dovedností. Proto u pacientů, kteří se zotavili z meningitidy, by měl být sluch pečlivě sledován a vyšetřován. Dětem, které po prodělání pneumokokové meningitidy ohluchly, by měl být po rychlém vyhodnocení ztráty sluchu pomocí testů zaveden kochleární implantát. Jedná se o přístroj určený pro sluchově postižené lidi. Vkládá se do vnitřního ucha, kde stimuluje nervy a nahrazuje funkci části ucha zvané hlemýžď (kochlea). Jde o chirurgický zákrok, který s sebou však může nést komplikace. Navíc může implantát pro hluché dítě znamenat značnou finanční zátěž pro rodinu. Proto raději chraňte sluch svého potomka včas očkováním.
Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.
Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.
Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.