Pneumokok krade sluch – chraňte děti očkováním!

Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae. Mezi následky prodělané infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. Existuje prevence?

Pneumokok krade sluch – chraňte děti očkováním!

K typickým projevům meningitidy (zánět mozkových blan) patří:

Tyto časné příznaky bývají často zaměňovány za nachlazení nebo chřipku. Proto jim nebývá věnována patřičná pozornost. Když se meningitida ponechá bez léčby, může dojít až k život ohrožujícímu stavu nebo k závažným postižením nervového systému. Mezi nepříjemné následky bohužel někdy patří i trvalá ztráta sluchu.

Sluch v ohrožení 

Odhaduje se, že až 10 % dětí postižených bakteriální meningitidou zůstane do určité míry hluchých. Děti s pneumokokovou meningitidou jsou nejvíce ohroženy tím, že utrpí ztrátu sluchu. Malý pacient může ohluchnout během několika dnů po propuknutí onemocnění. Při meningitidě lékař nasazuje antibiotika. Celosvětově však narůstá odolnost (rezistence) bakterií proti antibiotikům, proto tato léčba nemusí být pokaždé účinná. Jako mnohem lepší způsob ochrany dítěte proti nebezpečným pneumokokům se jeví očkování. Je u nás běžně dostupné a pro nejmenší děti za splnění předepsaných podmínek plně hrazené pojišťovnami.

Očkování šetří nejen zdraví 

Studie ukázaly, že ztráta sluchu způsobuje u malých dětí zpoždění řečových schopností a sociálních dovedností. Proto u pacientů, kteří se zotavili z meningitidy, by měl být sluch pečlivě sledován a vyšetřován. Dětem, které po prodělání pneumokokové meningitidy ohluchly, by měl být po rychlém vyhodnocení ztráty sluchu pomocí testů zaveden kochleární implantát. Jedná se o přístroj určený pro sluchově postižené lidi. Vkládá se do vnitřního ucha, kde stimuluje nervy a nahrazuje funkci části ucha zvané hlemýžď (kochlea). Jde o chirurgický zákrok, který s sebou však může nést komplikace. Navíc může implantát pro hluché dítě znamenat značnou finanční zátěž pro rodinu. Proto raději chraňte sluch svého potomka včas očkováním.

(hah)

Zdroje:

http://www.deafwebsites.com/hearing-loss/meningitis-hearing-loss.html

http://www.lancet.co.za/pneumococcal-vaccines/

https://www.medpagetoday.com/Surgery/Otolaryngology/22820

https://relax.lidovky.cz/lekarka-implantat-pro-hluche-deti-stoji-rodinu-60-tisic-je-to-zatez-p9h-/zdravi.aspx?c=A131101_134806_ln-zdravi_mc

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?

Klíšťata ve městě? Ano, čtěte výsledky aktuálních testů

Klíšťata ve městě? Ano, čtěte výsledky aktuálních testů

Sezóna klíšťat je v plném proudu – nejen v přírodě, ale také ve městech. Pražští hygienici klíšťata testují, aby zjistili, zda od nich hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Jak tyto testy dopadly?

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková