Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae. Mezi následky prodělané infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. Existuje prevence?
K typickým projevům meningitidy (zánět mozkových blan) patří:
horečka,
bolesti hlavy,
ztuhlý krk.
Tyto časné příznaky bývají často zaměňovány za nachlazení nebo chřipku. Proto jim nebývá věnována patřičná pozornost. Když se meningitida ponechá bez léčby, může dojít až k život ohrožujícímu stavu nebo k závažným postižením nervového systému. Mezi nepříjemné následky bohužel někdy patří i trvalá ztráta sluchu.
Sluch v ohrožení
Odhaduje se, že až 10 % dětí postižených bakteriální meningitidou zůstane do určité míry hluchých. Děti s pneumokokovou meningitidou jsou nejvíce ohroženy tím, že utrpí ztrátu sluchu. Malý pacient může ohluchnout během několika dnů po propuknutí onemocnění. Při meningitidě lékař nasazuje antibiotika. Celosvětově však narůstá odolnost (rezistence) bakterií proti antibiotikům, proto tato léčba nemusí být pokaždé účinná. Jako mnohem lepší způsob ochrany dítěte proti nebezpečným pneumokokům se jeví očkování. Je u nás běžně dostupné a pro nejmenší děti za splnění předepsaných podmínek plně hrazené pojišťovnami.
Očkování šetří nejen zdraví
Studie ukázaly, že ztráta sluchu způsobuje u malých dětí zpoždění řečových schopností a sociálních dovedností. Proto u pacientů, kteří se zotavili z meningitidy, by měl být sluch pečlivě sledován a vyšetřován. Dětem, které po prodělání pneumokokové meningitidy ohluchly, by měl být po rychlém vyhodnocení ztráty sluchu pomocí testů zaveden kochleární implantát. Jedná se o přístroj určený pro sluchově postižené lidi. Vkládá se do vnitřního ucha, kde stimuluje nervy a nahrazuje funkci části ucha zvané hlemýžď (kochlea). Jde o chirurgický zákrok, který s sebou však může nést komplikace. Navíc může implantát pro hluché dítě znamenat značnou finanční zátěž pro rodinu. Proto raději chraňte sluch svého potomka včas očkováním.
Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta, například prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, vyžaduje v tomto směru pozornost. A to hned z několika důvodů.
Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková