Čím je zaručena bezpečnost vakcín? Dlouhodobým vývojem a pečlivým sledováním

Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.

Čím je zaručena bezpečnost vakcín? Dlouhodobým vývojem a pečlivým sledováním

Při přípravě vakcíny vědci vycházejí ze znalostí o konkrétním onemocnění (tedy jak vzniká, jak se dostává do lidského organismu a co v něm přesně způsobuje) a ze všech známých informací o reakcích těla.

V rámci vývoje očkovací látky se musí vybrat antigen, který ochrání člověka před danou nemocí a je schopný zajistit dostatečnou odpověď imunitního systému. Pro lepší orientaci je dobré si připomenout, co znamená pojem antigen. Jde o látku, kterou tělo identifikuje jako cizí a proti níž je schopné vytvořit protilátku. Zesílení imunitní reakce na daný antigen se dá ve vakcíně podpořit různými přídatnými látkami.

Výběr antigenu a testování

Bezpečnost vakcín, kterými se očkují nejen děti, ale také dospělí, se sleduje i po jejich definitivním schválení. Případné nežádoucí účinky u nás musí lékaři hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který dlouhodobě monitoruje situaci v oblasti očkování a očkovacích látek.

(pak)

Zdroj:

Cunningham A. L., et al. Vaccine development: From concept to early clinical testing. Vaccine. 2016 Dec 20; 34 (52): 6655–6664. Dostupné na: www.clinicalkey.com/#!/content/playContent/1-s2.0 S0264410X16309173?returnurl=null&referrer=null

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.

Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?

Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?

Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková