Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí
Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí
Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.
Rtuť je chemický prvek, který se přirozeně vyskytuje ve vzduchu, vodě i půdě. Pro člověka je rtuť škodlivá, jen pokud se jí v těle nahromadí určité množství. Dvě formy – methylrtuť a ethylrtuť – se zásadně liší svým účinkem na lidské tělo.
Methylrtuť se nachází například v některých rybách. V organismu se může hromadit a tělo ji odbourává delší dobu. Ve vysokých dávkách je pro člověka škodlivá.
Ethylrtuť se nachází v thiomersalu, který je známý právě coby přídatná látka vakcín. V těle se tato forma rtuti na rozdíl od methylrtuti nehromadí, a nemůže proto dosáhnout škodlivých hodnot. Výrazně rychleji se také dostává z organismu pryč.
Funkce thiomersalu ve vakcínách je konzervační. Chrání vakcínu před bakteriemi a plísněmi. Týká se to ovšem jen vícedávkových balení očkovacích látek, kdy se do lahvičky s látkou opakovaně zavádí jehla při přípravě očkovací dávky. V takovém momentě by se do vakcíny mohly dostat škodlivé mikroorganismy, které by látku kontaminovaly a při očkování působily zdravotní problémy.
V současné době se thiomersal dává pouze do některých vícedávkových vakcín proti chřipce. Existují ovšem i varianty očkovacích látek proti chřipce bez thiomersalu. Z dětských vakcín se začal thiomersal odebírat v roce 2000 a v současné době se v nich až na výjimky nevyskytuje.
Světová zdravotnická organizace se v uplynulých dekádách soustředila na téma rtuti ve vakcínách a vždy dospěla ke stejnému závěru: neexistují vědecké důkazy pro to, že by thiomersal ve vakcínách představoval pro očkovaného zdravotní riziko. Stejná stanoviska opakovaně potvrzují i odborné lékařské společnosti v USA či Velké Británii.
Spojitost mezi rtutí ve vakcínách a rozvojem autismu nikdy nepotvrdily žádné vědecké studie. I po odstranění thiomersalu z dětských vakcín se počet případů autismu zvyšuje. Přesné příčiny jeho vzniku zůstávají neznámé.
Končí období, ve kterém jsou u nás klíšťata nejaktivnější. Vědci zveřejnili výsledky testování těchto parazitů na přítomnost lymeské boreliózy. Jak to dopadlo a kdy začít myslet na obranu proti nemocem přenášeným klíšťaty?
95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.