Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.

Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí
  1. Rtuť je chemický prvek, který se přirozeně vyskytuje ve vzduchu, vodě i půdě. Pro člověka je rtuť škodlivá, jen pokud se jí v těle nahromadí určité množství. Dvě formy – methylrtuť a ethylrtuť – se zásadně liší svým účinkem na lidské tělo.
    • Methylrtuť se nachází například v některých rybách. V organismu se může hromadit a tělo ji odbourává delší dobu. Ve vysokých dávkách je pro člověka škodlivá.
    • Ethylrtuť se nachází v thiomersalu, který je známý právě coby přídatná látka vakcín. V těle se tato forma rtuti na rozdíl od methylrtuti nehromadí, a nemůže proto dosáhnout škodlivých hodnot. Výrazně rychleji se také dostává z organismu pryč.
  2. Funkce thiomersalu ve vakcínách je konzervační. Chrání vakcínu před bakteriemi a plísněmi. Týká se to ovšem jen vícedávkových balení očkovacích látek, kdy se do lahvičky s látkou opakovaně zavádí jehla při přípravě očkovací dávky. V takovém momentě by se do vakcíny mohly dostat škodlivé mikroorganismy, které by látku kontaminovaly a při očkování působily zdravotní problémy.
  3. V současné době se thiomersal dává pouze do některých vícedávkových vakcín proti chřipce. Existují ovšem i varianty očkovacích látek proti chřipce bez thiomersalu. Z dětských vakcín se začal thiomersal odebírat v roce 2000 a v současné době se v nich až na výjimky nevyskytuje.
  4. Světová zdravotnická organizace se v uplynulých dekádách soustředila na téma rtuti ve vakcínách a vždy dospěla ke stejnému závěru: neexistují vědecké důkazy pro to, že by thiomersal ve vakcínách představoval pro očkovaného zdravotní riziko. Stejná stanoviska opakovaně potvrzují i odborné lékařské společnosti v USA či Velké Británii.
  5. Spojitost mezi rtutí ve vakcínách a rozvojem autismu nikdy nepotvrdily žádné vědecké studie. I po odstranění thiomersalu z dětských vakcín se počet případů autismu zvyšuje. Přesné příčiny jeho vzniku zůstávají neznámé.

(pak)

Zdroje:
www.who.int
www.cdc.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková