Plnou ochranu před meningokoky získáte dvěma druhy vakcín
Plnou ochranu před meningokoky získáte dvěma druhy vakcín
Při očkování dětí proti meningokokovým nákazám mohou rodiče vybírat z více vakcín, které jsou u nás dostupné. V čem se vakcíny liší a před čím přesně děti ochrání?
Meningokokové infekce patří k závažným onemocněním, při kterých bakterie Neisseria meningitidis může napadnout mozek, plíce i krev. Mnozí z pacientů, kteří prodělali meningokokovou infekci, se potýká s trvalými následky. I proto je pro děti vhodnou formou ochrany očkování.
Existují vakcíny, které chrání před pěti různými typy meningokoků (A, B, C, W135, Y), nikoli ale v jedné vakcíně najednou. Očkuje se čtyřvalentními vakcínami proti meningokokům typu A, C, W135 a Y a samostatnými vakcínami proti typu B.
Jaké druhy vakcín zvolit?
„Podle mého názoru je ideální kombinace obou typů konjugovaných vakcín,“ říká dětský lékař MUDr. Petr Kadleček. „V České republice připadají zhruba dvě třetiny případů invazivních meningokokových onemocnění (například sepse nebo meningitidy) na typ B, necelá třetina na typ C nebo A a jen několik procent na typy W135 a Y. Z toho vyplývá zcela zásadní informace, že ke kvalitní ochraně před invazivními meningokokovými onemocněními je potřeba kombinace obou vakcín,“ vysvětluje pediatr a dodává: „Osobně doporučuji začít vakcínou proti typu B. Nejen kvůli statistice, ale i proto, že díky inovovanému složení může tato očkovací látka chránit i před jinými typy meningokoků.“
Proč očkovat?
Meningokoky mohou vyvolat onemocnění s velmi rychlým průběhem a ohrozit během několika hodin nejen zdraví, ale i život nakaženého.
Nákaza se šíří vzdušnou cestou, proto je ochrana v podobě očkování vhodná zejména pro děti, které se sdružují ve velkých kolektivech a zároveň podávají fyzicky náročné výkony (například na sportovních soustředěních, škole v přírodě, při pobytu na horách).
Očkování se doporučuje také v případě delších cest, například když děti tráví s rodiči mnoho času v letadle a dalších dopravních prostředcích.
Očkování můžete naplánovat celé rodině
Obecně mohou být proti meningokokům očkovány již děti v kojeneckém věku. Přesné načasování očkování a počet dávek ale závisí jak na stáří dítěte, tak na volbě konkrétní vakcíny. K přeočkování MUDr. Petr Kadleček poznamenává: „Zatímco u vakcíny proti meningokokům typu B zatím není stanoveno přeočkování, u kombinované vakcíny proti typům A, C, W135 a Y se doporučuje přeočkování po pěti letech.“ Rodiče by měli pamatovat, že infekce může propuknout v jakémkoli věku. Očkování je proto užitečné i pro dospívající děti a rodiče samotné.
(pak)
Zdroje:
www.ema.europa.eu
www.cdc.gov
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.
Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.
O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.