Plnou ochranu před meningokoky získáte dvěma druhy vakcín
Plnou ochranu před meningokoky získáte dvěma druhy vakcín
Při očkování dětí proti meningokokovým nákazám mohou rodiče vybírat z více vakcín, které jsou u nás dostupné. V čem se vakcíny liší a před čím přesně děti ochrání?
Meningokokové infekce patří k závažným onemocněním, při kterých bakterie Neisseria meningitidis může napadnout mozek, plíce i krev. Mnozí z pacientů, kteří prodělali meningokokovou infekci, se potýká s trvalými následky. I proto je pro děti vhodnou formou ochrany očkování.
Existují vakcíny, které chrání před pěti různými typy meningokoků (A, B, C, W135, Y), nikoli ale v jedné vakcíně najednou. Očkuje se čtyřvalentními vakcínami proti meningokokům typu A, C, W135 a Y a samostatnými vakcínami proti typu B.
Jaké druhy vakcín zvolit?
„Podle mého názoru je ideální kombinace obou typů konjugovaných vakcín,“ říká dětský lékař MUDr. Petr Kadleček. „V České republice připadají zhruba dvě třetiny případů invazivních meningokokových onemocnění (například sepse nebo meningitidy) na typ B, necelá třetina na typ C nebo A a jen několik procent na typy W135 a Y. Z toho vyplývá zcela zásadní informace, že ke kvalitní ochraně před invazivními meningokokovými onemocněními je potřeba kombinace obou vakcín,“ vysvětluje pediatr a dodává: „Osobně doporučuji začít vakcínou proti typu B. Nejen kvůli statistice, ale i proto, že díky inovovanému složení může tato očkovací látka chránit i před jinými typy meningokoků.“
Proč očkovat?
Meningokoky mohou vyvolat onemocnění s velmi rychlým průběhem a ohrozit během několika hodin nejen zdraví, ale i život nakaženého.
Nákaza se šíří vzdušnou cestou, proto je ochrana v podobě očkování vhodná zejména pro děti, které se sdružují ve velkých kolektivech a zároveň podávají fyzicky náročné výkony (například na sportovních soustředěních, škole v přírodě, při pobytu na horách).
Očkování se doporučuje také v případě delších cest, například když děti tráví s rodiči mnoho času v letadle a dalších dopravních prostředcích.
Očkování můžete naplánovat celé rodině
Obecně mohou být proti meningokokům očkovány již děti v kojeneckém věku. Přesné načasování očkování a počet dávek ale závisí jak na stáří dítěte, tak na volbě konkrétní vakcíny. K přeočkování MUDr. Petr Kadleček poznamenává: „Zatímco u vakcíny proti meningokokům typu B zatím není stanoveno přeočkování, u kombinované vakcíny proti typům A, C, W135 a Y se doporučuje přeočkování po pěti letech.“ Rodiče by měli pamatovat, že infekce může propuknout v jakémkoli věku. Očkování je proto užitečné i pro dospívající děti a rodiče samotné.
(pak)
Zdroje:
www.ema.europa.eu
www.cdc.gov
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.
Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková