Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Při očkování dětí proti meningokokovým nákazám mohou rodiče vybírat z více vakcín, které jsou u nás dostupné. V čem se vakcíny liší a před čím přesně děti ochrání?
Meningokokové infekce patří k závažným onemocněním, při kterých bakterie Neisseria meningitidis může napadnout mozek, plíce i krev. Mnozí z pacientů, kteří prodělali meningokokovou infekci, se potýká s trvalými následky. I proto je pro děti vhodnou formou ochrany očkování.
Existují vakcíny, které chrání před pěti různými typy meningokoků (A, B, C, W135, Y), nikoli ale v jedné vakcíně najednou. Očkuje se čtyřvalentními vakcínami proti meningokokům typu A, C, W135 a Y a samostatnými vakcínami proti typu B.
„Podle mého názoru je ideální kombinace obou typů konjugovaných vakcín,“ říká dětský lékař MUDr. Petr Kadleček. „V České republice připadají zhruba dvě třetiny případů invazivních meningokokových onemocnění (například sepse nebo meningitidy) na typ B, necelá třetina na typ C nebo A a jen několik procent na typy W135 a Y. Z toho vyplývá zcela zásadní informace, že ke kvalitní ochraně před invazivními meningokokovými onemocněními je potřeba kombinace obou vakcín,“ vysvětluje pediatr a dodává: „Osobně doporučuji začít vakcínou proti typu B. Nejen kvůli statistice, ale i proto, že díky inovovanému složení může tato očkovací látka chránit i před jinými typy meningokoků.“
Obecně mohou být proti meningokokům očkovány již děti v kojeneckém věku. Přesné načasování očkování a počet dávek ale závisí jak na stáří dítěte, tak na volbě konkrétní vakcíny. K přeočkování MUDr. Petr Kadleček poznamenává: „Zatímco u vakcíny proti meningokokům typu B zatím není stanoveno přeočkování, u kombinované vakcíny proti typům A, C, W135 a Y se doporučuje přeočkování po pěti letech.“ Rodiče by měli pamatovat, že infekce může propuknout v jakémkoli věku. Očkování je proto užitečné i pro dospívající děti a rodiče samotné.
(pak)
Zdroje:
www.ema.europa.eu
www.cdc.gov
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Poliklinika SPEA, Olomouc
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.
Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.