Plnou ochranu před meningokoky získáte dvěma druhy vakcín
Plnou ochranu před meningokoky získáte dvěma druhy vakcín
Při očkování dětí proti meningokokovým nákazám mohou rodiče vybírat z více vakcín, které jsou u nás dostupné. V čem se vakcíny liší a před čím přesně děti ochrání?
Meningokokové infekce patří k závažným onemocněním, při kterých bakterie Neisseria meningitidis může napadnout mozek, plíce i krev. Mnozí z pacientů, kteří prodělali meningokokovou infekci, se potýká s trvalými následky. I proto je pro děti vhodnou formou ochrany očkování.
Existují vakcíny, které chrání před pěti různými typy meningokoků (A, B, C, W135, Y), nikoli ale v jedné vakcíně najednou. Očkuje se čtyřvalentními vakcínami proti meningokokům typu A, C, W135 a Y a samostatnými vakcínami proti typu B.
Jaké druhy vakcín zvolit?
„Podle mého názoru je ideální kombinace obou typů konjugovaných vakcín,“ říká dětský lékař MUDr. Petr Kadleček. „V České republice připadají zhruba dvě třetiny případů invazivních meningokokových onemocnění (například sepse nebo meningitidy) na typ B, necelá třetina na typ C nebo A a jen několik procent na typy W135 a Y. Z toho vyplývá zcela zásadní informace, že ke kvalitní ochraně před invazivními meningokokovými onemocněními je potřeba kombinace obou vakcín,“ vysvětluje pediatr a dodává: „Osobně doporučuji začít vakcínou proti typu B. Nejen kvůli statistice, ale i proto, že díky inovovanému složení může tato očkovací látka chránit i před jinými typy meningokoků.“
Proč očkovat?
Meningokoky mohou vyvolat onemocnění s velmi rychlým průběhem a ohrozit během několika hodin nejen zdraví, ale i život nakaženého.
Nákaza se šíří vzdušnou cestou, proto je ochrana v podobě očkování vhodná zejména pro děti, které se sdružují ve velkých kolektivech a zároveň podávají fyzicky náročné výkony (například na sportovních soustředěních, škole v přírodě, při pobytu na horách).
Očkování se doporučuje také v případě delších cest, například když děti tráví s rodiči mnoho času v letadle a dalších dopravních prostředcích.
Očkování můžete naplánovat celé rodině
Obecně mohou být proti meningokokům očkovány již děti v kojeneckém věku. Přesné načasování očkování a počet dávek ale závisí jak na stáří dítěte, tak na volbě konkrétní vakcíny. K přeočkování MUDr. Petr Kadleček poznamenává: „Zatímco u vakcíny proti meningokokům typu B zatím není stanoveno přeočkování, u kombinované vakcíny proti typům A, C, W135 a Y se doporučuje přeočkování po pěti letech.“ Rodiče by měli pamatovat, že infekce může propuknout v jakémkoli věku. Očkování je proto užitečné i pro dospívající děti a rodiče samotné.
(pak)
Zdroje:
www.ema.europa.eu
www.cdc.gov
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Mateřská škola znamená novou etapu v životě dítěte i celé rodiny. Vašeho potomka čeká mnoho zážitků, ale zároveň jeho tělo bude muset čelit řadě nových rizik, která pobyt v dětském kolektivu přináší. Je proto vhodné se připravit.
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková