Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?
Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?
V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.
Povinné očkování se u nás podle aktuálních předpisů týká všech občanů ČR i cizinců, kteří u nás mají trvalý pobyt. Tuto povinnost určuje zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění. Dalším základním dokumentem je vyhláška č. 299/2010 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, kterou se mění vyhláška č. 537/2006 Sb. Tento předpis, vydávaný Ministerstvem zdravotnictví, stanovuje, která očkování jsou povinná a kdy má daná vakcinace proběhnout (tedy zmíněný očkovací kalendář).
Proč je očkování povinné?
Cílem celoplošného očkování je ochrana jednotlivců před konkrétními infekčními nemocemi i před šířením onemocnění v populaci. Aby byla ochrana účinná a onemocnění se přestalo vyskytovat, je potřeba dosáhnout určitého stupně proočkovanosti populace – obecně se hovoří o 95 %. Svou roli hraje i ekonomické hledisko. Očkování celé populace je méně finančně náročné než léčení nakažených osob. Povinné očkování je u nás plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
Zákon o ochraně veřejného zdraví upravuje řadu dalších záležitostí, které se očkování týkají, například:
povinnost zdravotnických zařízení provádět předepsaná očkování,
sankce za porušení pravidel týkajících se očkování,
povinnost poskytovatelů zdravotních služeb hlásit neobvyklé reakce po očkování zodpovědným úřadům,
pravidla přijímání dětí do mateřských škol s ohledem na očkování. V tomto směru dochází od 1. 9. 2017 ke změně a mateřské školy musí přijmout děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné, i když nemají splněná všechna povinná očkování.
Kde najít aktuální očkovací kalendář
Pokud si nejste jisti, která očkování jsou v současné době v ČR povinná, můžete čerpat informace z internetových stránek www.ockovaci-kalendar.cz. Zde se také dozvíte o vakcínách, které jsou „jen“ doporučené. Aktuální očkovací kalendář vám samozřejmě může přiblížit i praktický lékař nebo odborníci v některém očkovacím centru.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.
Život vysokoškoláka často znamená nejen bydlení na koleji, nové přátelé, večírky, ale také zvýšenou hrozbu meningokokových infekcí. Z výsledků mnoha studií totiž vyplývá, že právě studenti představují rizikovou skupinu pro přenos této nebezpečné bakterie.
Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.