Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!
Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.
Kdyby tak bylo možné podávat vakcínu proti všem typům rakoviny… Je však skvělé, že funguje alespoň očkování proti nádorům způsobeným lidskými papilomaviry HPV. Už jste o něm slyšeli?
Lidské papilomaviry HPV jsou viry, kterými je promořená velká část populace. Z projevů, které na sobě můžeme sami najít, způsobují například bradavice nebo genitální bradavice. Většina lidí nakažených papilomaviry HPV ale vůbec žádné projevy nemá. Problém pak nastává tehdy, když bez našeho vědomí probíhá chronická infekce, která dráždí buňky kůže nebo sliznice natolik, že se zvrhnou a stanou se základem zhoubného nádoru. Tyto nádory se nejčastěji vyskytují:
Papilomaviry HPV se velice snadno šíří, a to zejména tehdy, když o nich nevíme, což je především u genitální infekce. Najdou se však i takoví lidé, kteří vědomě s bradavicemi na nohou navštěvují plovárny, fitcentra a jiná místa, kde se chodí naboso. Ti nejméně zodpovědní souhlasí s nechráněným pohlavním stykem, i když vědí, že mají bradavice na pohlavních orgánech nebo v okolí řitního otvoru.
Kvůli přenosu papilomavirů HPV pohlavním stykem se očkují děti obou pohlaví ve věku „před vstupem do světa dospělých“, tedy od 9 let výše. Základní očkovací schéma u osob ve věku 9‒14 let obsahuje dvě dávky vakcíny, u osob ≥ 15 let potom tři dávky. Potřeba posilovací dávky zatím nebyla jednoznačně stanovena, ale předpokládá se, že ochrana by měla trvat minimálně 10 let.
Z vakcíny ale nemají prospěch jen děti. Očkovací látka prokazuje dobré služby i dospělým.
(pez)
Zdroj:
www.cdc.gov
Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.
Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné bakteriální onemocnění postihující především děti a dospívající. Ohroženi jsou i cestovatelé, hlavně ti mířící do Afriky. O prevenci ve formě očkování se informujte v centrech cestovní medicíny.
Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.