Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé
Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé
Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.
Lidský papilomavirus (HPV) je nebezpečný nejen tím, jaká onemocnění způsobuje, ale i tím, že často nevyvolává žádné příznaky, takže o jeho přítomnosti v těle ani nevíme. Později se však mohou rozvinout:
bradavice na genitálu,
rakovina děložního čípku,
nádory zevních rodidel a vulvy,
nádory hrtanu,
nádory penisu a análního otvoru (hlavně u homosexuálních mužů).
Očkování má největší smysl u dětí a dospívajících ještě před zahájením sexuálního života. Ale může pomoci i dospělým.
Kdo by se měl nechat očkovat?
Očkování je vhodné pro všechny muže – zabrání se tak nejen uvedeným onemocněním, ale i dalšímu šíření nákazy mezi lidmi. Dále je vhodné pro homosexuální muže a také pro pacienty s poruchou imunity (například nakažené HIV/AIDS). Vakcína je také doporučována ženám s diagnostikovanými předrakovinnými změnami děložního čípku.
Naopak vyhnout se očkování by měly těhotné ženy a lidé alergičtí na nějakou složku vakcíny.
Která vakcína je pro mě vhodná?
Na trhu je poměrně nová vakcína účinná proti 9 různým typům lidských papilomavirů (HPV). Její aplikace je doporučena dospělým do věku 45 let. Očkovací schéma zahrnuje celkem tři dávky. Po podání první se počká dva měsíce, kdy se aplikuje druhá. Poslední injekce vás čeká za půl roku po druhé dávce.
Neuškodí mi očkování?
Vakcíny proti lidským papilomavirům (HPV) jsou naprosto bezpečné, takže se nemusíte ničeho bát. Po očkování se sice mohou objevit mírné obtíže, ale ty samy rychle odezní. Patří k nim:
bolest hlavy,
bolest nebo svědění v místě vpichu,
únava, celková slabost,
nevolnost,
mírně zvýšená teplota (může se vyskytnout u 1 člověka z 10),
vysoká teplota (může se objevit u 1 člověka ze 60).
Diskotéková nemoc – i tak se někdy říká nebezpečné meningokokové infekci. Přestože nebývá častá, v drtivé většině případů jde o život. Přitom by to tak být nemuselo. Ochrana v podobě očkování je snadno dostupná.
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Od ledna 2024 budou zdravotní pojišťovny hradit očkování proti lidským papilomavirům (HPV) větší skupině dospívajících, než tomu bylo doposud. V posledních letech proplácely vakcíny dětem ve věku 13 let, zatímco nově se bude úhrada týkat věkových skupin dívek i chlapců od 11 do dosažení 15 let. Tato změna je dána novelizací některých zákonů – o ochraně veřejného zdraví a s ním souvisejícího zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková