Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé
Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé
Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.
Lidský papilomavirus (HPV) je nebezpečný nejen tím, jaká onemocnění způsobuje, ale i tím, že často nevyvolává žádné příznaky, takže o jeho přítomnosti v těle ani nevíme. Později se však mohou rozvinout:
bradavice na genitálu,
rakovina děložního čípku,
nádory zevních rodidel a vulvy,
nádory hrtanu,
nádory penisu a análního otvoru (hlavně u homosexuálních mužů).
Očkování má největší smysl u dětí a dospívajících ještě před zahájením sexuálního života. Ale může pomoci i dospělým.
Kdo by se měl nechat očkovat?
Očkování je vhodné pro všechny muže – zabrání se tak nejen uvedeným onemocněním, ale i dalšímu šíření nákazy mezi lidmi. Dále je vhodné pro homosexuální muže a také pro pacienty s poruchou imunity (například nakažené HIV/AIDS). Vakcína je také doporučována ženám s diagnostikovanými předrakovinnými změnami děložního čípku.
Naopak vyhnout se očkování by měly těhotné ženy a lidé alergičtí na nějakou složku vakcíny.
Která vakcína je pro mě vhodná?
Na trhu je poměrně nová vakcína účinná proti 9 různým typům lidských papilomavirů (HPV). Její aplikace je doporučena dospělým do věku 45 let. Očkovací schéma zahrnuje celkem tři dávky. Po podání první se počká dva měsíce, kdy se aplikuje druhá. Poslední injekce vás čeká za půl roku po druhé dávce.
Neuškodí mi očkování?
Vakcíny proti lidským papilomavirům (HPV) jsou naprosto bezpečné, takže se nemusíte ničeho bát. Po očkování se sice mohou objevit mírné obtíže, ale ty samy rychle odezní. Patří k nim:
bolest hlavy,
bolest nebo svědění v místě vpichu,
únava, celková slabost,
nevolnost,
mírně zvýšená teplota (může se vyskytnout u 1 člověka z 10),
vysoká teplota (může se objevit u 1 člověka ze 60).
Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková