Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné
Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
Při sledování televizních zpráv byste si mohli myslet, že největším rizikem pro plíce jsou SARS (virový syndrom akutního selhání dýchání) a nemoci vyvolané podobnými viry. Ale není to pravda. České pacienty ohrožují hlavně bakteriální záněty/zápaly plic, především ten pneumokokový.
Jeho příčinou je bakterie Streptococcus pneumoniae (krátce pneumokok). Ta u mnoha lidí běžně obývá ústní dutinu a horní dýchací cesty. Šíří se kapénkami při kašli nebo přímým kontaktem, potkat se s ní tedy můžete kdekoli. Když bakterie nalezne vnímavého jedince, je schopná vyvolat řadu infekcí. U dětí i u dospělých patří mezi ty nejobávanější zápaly plic.
Pneumokok nenapadá jen plíce
Příznaky se někdy dostaví brzy po nakažení. Nejčastěji jsou to horečka s třesavkou, schvácenost, bolest na hrudi, obtížné dýchání a kašel. Stav některých nemocných se zkomplikuje natolik, že je nutný dočasný pobyt v nemocnici. Kašel může přetrvávat i několik týdnů po vyléčení, stejně jako výrazná únava.
Ještě horší je, že některé kmeny pneumokoků se v plicích nezastaví a útočí dál. Pronikají do krevního oběhu a způsobují v těle celkovou otravu. Ta mívá v nejtěžších případech za následek i selhání jednoho nebo více životně důležitých orgánů a smrt.
Chraňte se očkováním
Riziko zápalu plic výrazně vzrůstá ve stáří. Obranyschopnost organismu se s věkem přirozeně snižuje. Obtížněji proto odoláváme infekcím, léčení nám trvá déle a častěji nám hrozí komplikace. Dokonce i zdravý a aktivní senior má zvýšené riziko pneumokokového zápalu plic.
Ve větším nebezpečí se ocitáme i při oslabení imunity. Narušit obranyschopnost může například jiné onemocnění nebo nezdravý životní styl. Ohroženi jsou především:
kuřáci,
astmatici,
diabetici,
lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), rozedmou plic, chronickým zánětem průdušek (bronchitidou),
jiní dlouhodobě nemocní (s poruchou krvetvorby, jaterními a ledvinovými chorobami apod.).
Jedinou ochranu před agresivními kmeny pneumokoků představuje očkování. Pokud se jim chcete ubránit, zeptejte se svého lékaře, která vakcína je pro vás nejvhodnější.
Diagnóza zněla neúprosně – meningokok. Šance na přežití: čtyři procenta. Postupně jí selhávaly orgány, lékaři museli přikročit k amputaci obou dolních končetin ve stehně… Výsledek?
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.