Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
Při sledování televizních zpráv byste si mohli myslet, že největším rizikem pro plíce jsou SARS (virový syndrom akutního selhání dýchání) a nemoci vyvolané podobnými viry. Ale není to pravda. České pacienty ohrožují hlavně bakteriální záněty/zápaly plic, především ten pneumokokový.
Jeho příčinou je bakterie Streptococcus pneumoniae (krátce pneumokok). Ta u mnoha lidí běžně obývá ústní dutinu a horní dýchací cesty. Šíří se kapénkami při kašli nebo přímým kontaktem, potkat se s ní tedy můžete kdekoli. Když bakterie nalezne vnímavého jedince, je schopná vyvolat řadu infekcí. U dětí i u dospělých patří mezi ty nejobávanější zápaly plic.
Příznaky se někdy dostaví brzy po nakažení. Nejčastěji jsou to horečka s třesavkou, schvácenost, bolest na hrudi, obtížné dýchání a kašel. Stav některých nemocných se zkomplikuje natolik, že je nutný dočasný pobyt v nemocnici. Kašel může přetrvávat i několik týdnů po vyléčení, stejně jako výrazná únava.
Ještě horší je, že některé kmeny pneumokoků se v plicích nezastaví a útočí dál. Pronikají do krevního oběhu a způsobují v těle celkovou otravu. Ta mívá v nejtěžších případech za následek i selhání jednoho nebo více životně důležitých orgánů a smrt.
Riziko zápalu plic výrazně vzrůstá ve stáří. Obranyschopnost organismu se s věkem přirozeně snižuje. Obtížněji proto odoláváme infekcím, léčení nám trvá déle a častěji nám hrozí komplikace. Dokonce i zdravý a aktivní senior má zvýšené riziko pneumokokového zápalu plic.
Ve větším nebezpečí se ocitáme i při oslabení imunity. Narušit obranyschopnost může například jiné onemocnění nebo nezdravý životní styl. Ohroženi jsou především:
Jedinou ochranu před agresivními kmeny pneumokoků představuje očkování. Pokud se jim chcete ubránit, zeptejte se svého lékaře, která vakcína je pro vás nejvhodnější.
(pez)
Zdroj: www.whopneu.com
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Končí období, ve kterém jsou u nás klíšťata nejaktivnější. Vědci zveřejnili výsledky testování těchto parazitů na přítomnost lymeské boreliózy. Jak to dopadlo a kdy začít myslet na obranu proti nemocem přenášeným klíšťaty?
Pokud jste doposud váhali s očkováním svých dětí proti meningokokovým infekcím, blížící se odjezd na tábor či soustředění je ideální příležitostí přistoupit k ochraně v podobě vakcinace. Proč mohou být právě tyto prázdninové akce rizikové?