Očkování patří i k cestám po Evropě – na co nezapomenout?

Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta, například prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, vyžaduje v tomto směru pozornost. A to hned z několika důvodů.

Očkování patří i k cestám po Evropě – na co nezapomenout?

Při cestách po zemích západní Evropy se nesetkáte s nutností povinného očkování jako v případě putování do vzdálenějších destinací na jiných kontinentech. Instrukce k očkování jsou na úrovni doporučení a rozsah vakcinace závisí do velké míry na tom, kam přesně jedete a jaký program vás čeká.

Mezi lidi beze strachu 

Pokud se chystáte vyrazit na nějakou velkou společenskou akci v uzavřeném prostoru, měli byste zvážit očkování proti meningokokům. Infekce jimi způsobené se šíří i prostým kýcháním či kašláním. Uzavřené prostory s velkou koncentrací osob na jednom místě jsou tak pro meningokoky ideálním prostředím.

Ochrana těla zvenku i zevnitř 

Očkování proti hepatitidě A i B má význam při cestování všeho druhu. Nákaza hrozí jak při ochutnávání místních specialit, tak například při některých procedurách péče o tělo.

Klíšťata číhají všude

Riziko kousnutí klíštětem se rozhodně netýká jen cest, při kterých budete poznávat zahraniční přírodní rezervace. Přisátého parazita můžete na těle najít i po pikniku v parku nebo po odpoledni stráveném na golfu. Očkování proti klíšťové encefalitidě vás před touto nemocí spolehlivě ochrání.

Nezapomeňte na tetanus!

Ochranu před tímto bakteriálním onemocněním byste si měli udržovat pomocí pravidelných přeočkování po celý život – bez ohledu na to, zda cestujete, nebo ne. Pokud si ale způsobíte nějaké zranění v zahraničí a ránu si nebudete moci řádně vyčistit, zbytečně se vystavujete většímu riziku nákazy. Nebezpečná je sice hlavně znečištěná půda, ale infikovat se lze i z předmětů, které přišly do styku s bakterií způsobující tetanus.

(pak)

Zdroje:

http://travelvaccination.co.uk/region/europe/

https://www.cdc.gov/features/vaccines-travel/

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou

Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou

Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková