Očkování patří i k cestám po Evropě – na co nezapomenout?
Očkování patří i k cestám po Evropě – na co nezapomenout?
Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta, například prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, vyžaduje v tomto směru pozornost. A to hned z několika důvodů.
Při cestách po zemích západní Evropy se nesetkáte s nutností povinného očkování jako v případě putování do vzdálenějších destinací na jiných kontinentech. Instrukce k očkování jsou na úrovni doporučení a rozsah vakcinace závisí do velké míry na tom, kam přesně jedete a jaký program vás čeká.
Mezi lidi beze strachu
Pokud se chystáte vyrazit na nějakou velkou společenskou akci v uzavřeném prostoru, měli byste zvážit očkování proti meningokokům. Infekce jimi způsobené se šíří i prostým kýcháním či kašláním. Uzavřené prostory s velkou koncentrací osob na jednom místě jsou tak pro meningokoky ideálním prostředím.
Ochrana těla zvenku i zevnitř
Očkování proti hepatitidě A i B má význam při cestování všeho druhu. Nákaza hrozí jak při ochutnávání místních specialit, tak například při některých procedurách péče o tělo.
Hepatitida typu A se nazývá nemocí špinavých rukou. Virus se může dostat do těla nejen ze znečištěných rukou, ale i špinavou vodou či nehygienicky připravenou stravou. Netýká se to jen zemí s horší úrovní čistoty. Obezřetní buďte kdekoliv, zejména jde-li o pouliční prodeji jídla.
Hepatitida B se přenáší tělními tekutinami a virus je schopný přežít i v zaschlé krvi. Pokud se při dovolené rozhodnete pro tetování nebo půjdete na pedikúru, pečlivě si vybírejte zařízení a sledujte kvalitu služeb i hygieny.
Klíšťata číhají všude
Riziko kousnutí klíštětem se rozhodně netýká jen cest, při kterých budete poznávat zahraniční přírodní rezervace. Přisátého parazita můžete na těle najít i po pikniku v parku nebo po odpoledni stráveném na golfu. Očkování proti klíšťové encefalitidě vás před touto nemocí spolehlivě ochrání.
Pokud jste již byli v minulosti očkováni, zkontrolujte si, jestli není čas na přeočkování. Doporučuje se v 5letých intervalech.
Jestli nevíte, kdy poslední vakcinace proběhla, můžete si nechat otestovat protilátky. Podle výsledků z rozboru krve se domluvíte s lékařem na načasování další vakcíny.
Nezapomeňte na tetanus!
Ochranu před tímto bakteriálním onemocněním byste si měli udržovat pomocí pravidelných přeočkování po celý život – bez ohledu na to, zda cestujete, nebo ne. Pokud si ale způsobíte nějaké zranění v zahraničí a ránu si nebudete moci řádně vyčistit, zbytečně se vystavujete většímu riziku nákazy. Nebezpečná je sice hlavně znečištěná půda, ale infikovat se lze i z předmětů, které přišly do styku s bakterií způsobující tetanus.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné bakteriální onemocnění postihující především děti a dospívající. Ohroženi jsou i cestovatelé, hlavně ti mířící do Afriky. O prevenci ve formě očkování se informujte v centrech cestovní medicíny.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.