Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl
V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.
Očkování proti lidskému papilomaviru (známý také pod zkratkou HPV) je v České republice plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 13 let. Přesto některé rodiny váhají, jestli nechávat očkovat i chlapce. Myslí si totiž, že HPV se týká jen dívek a žen. Tak tomu ale vůbec není.
Lidský papilomavirus je nejčastější sexuálně přenosná infekce, která je často bez příznaků. HPV viry napadají populaci bez rozdílu věku a pohlaví, během života se jimi nakazí 80 % žen i mužů.
U velké části z nich spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % časem vyvolá méně nebo více závažná onemocnění. Dopředu ovšem není možné určit, u koho bude mít působení viru vážné následky a u koho nikoliv.
Nejčastěji je HPV spojováno s rakovinou děložního čípku. Právě odtud pramení chybný názor, že chlapcům nehrozí onemocnění vyvolaná tímto virem. HPV ale způsobuje i další typy rakoviny, a to nejen u žen, ale i u mužů. Jedná se například o rakovinu anu (anální okraj a kanál). HPV také stojí za nezhoubnými, ale často úpornými genitálními bradavicemi, které mohou ovlivnit jak naše fyzické zdraví, tak přinést psychické a sociální problémy.
Očkovaný chlapec může snížit riziko přenosu HPV infekce a ochránit před nemocemi způsobenými HPV infekcemi nejen sám sebe, ale i svoji budoucí partnerku.
V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.
95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.
Antibiotika v očkovacích látkách budí u některých rodičů obavy – především kvůli riziku alergických reakcí. Ty ale bývají zcela ojedinělé. Prozradíme, jaký význam antibiotika přidávaná do vakcín mají.