Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků
Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína snížila v zemích s vysokou mírou proočkovanosti za posledních 10 let množství nakažených až o 90 %!
První výsledky plošné vakcinace
Ačkoli očkování proti HPV není povinné, je v zahraničí daleko vyšší proočkovanost než v České republice. Ve více než 130 státech po celém světě bylo vydáno celkem 187 milionů dávek této vakcíny. Výsledkem je nejen pokles počtu abnormalit na děložním čípku (tedy přednádorových změn), ale snížil se i počet případů výskytu genitálních bradavic.
Snížením počtu nákaz některými typy HPV, konkrétně typy 6, 11, 16, 18, poklesl výskyt onemocnění, s jejichž vznikem tyto typy HPV souvisejí. Už během prvních 4 let po zavedení tzv. kvadrivalentní vakcíny (tj. vakcína, která chrání právě před uvedenými 4 typy HPV) do praxe došlo k poklesu:
prekanceróz (přednádorových změn) na děložním čípku,
genitálních bradavic.
Tato fakta potvrdila vedoucí výzkumu Suzanne Garlandová z Royal Woman’s Hospital v Austrálii.
Ohrožen je téměř každý
Infekce lidským papilomavirem (HPV) je nejčastější pohlavně přenosná nákaza virového typu. Šíří se všemi způsoby provedení pohlavního styku. Před zavedením očkování byli téměř všichni sexuálně aktivní muži i ženy jedním nebo více typy tohoto viru nakaženi.
Přibližně 1 ze 100 nositelů tohoto viru onemocní rakovinou.
HPV infekce způsobuje prakticky všechny případy rakoviny děložního čípku (přičemž HPV typy 16 a 18 stojí za přibližně 70 % případů této rakoviny).
Současně zvyšuje riziko vzniku karcinomu zevních rodidel, penisu, řiti a krku.
Rakovinou tedy virus ohrožuje nejen ženy, ale i muže. Celkově způsobuje HPV asi 5 % všech případů zhoubného bujení na celém světě. Riziko nákazy roste s častým střídáním partnerů. Nicméně nakazit se můžete i při první sexuální zkušenosti. A i když budete dodržovat pravidla bezpečného sexu, nemusí to stačit. Kondom sice snižuje riziko přenosu, ale k infekci přesto může dojít, a to přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Proto je očkování proti HPV tak důležité.
Přínos očkování
Vědci analyzovali 58 studií z 9 zemí světa a došli k závěru, že v zemích s vysokou mírou proočkovanosti proti HPV, mezi které patří také například Austrálie, klesl:
o 90 % výskyt genitálních bradavic,
o 45 % vznik nižšího stupně buněčných změn na děložním čípku,
o 85 % nástup vyššího stupně buněčných změn na děložním čípku, který lze označit jako „předstupeň“ opravdové rakoviny.
Výzkum ukázal, že vakcína je nejúčinnější u dospívajících, kteří ještě pohlavní styk neměli a s infekcí HPV se ještě nesetkali. Vakcína je určena jak dívkám, tak chlapcům.
Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.
Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.