Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Jasná data

V Německu proběhla studie, které se zúčastnilo přes 13 tisíc dětí ve věku 1–17 let. Necelé procento dětí ze zkoumaného vzorku nepodstoupilo očkování. Vědci se zaměřili na to, zda jsou tito jedinci méně nemocní než očkovaní vrstevníci. A výsledek bádání? Očkované i neočkované děti stonají přibližně stejně. U neočkovaných respondentů byl navíc zaznamenán prudký vzestup výskytu nemocí, proti kterým lze chránit právě pomocí vakcín. Výzkum zjistil i další zajímavou skutečnost. Výskyt alergií byl u obou skupin prakticky stejný. Vědcům se tak podařilo vyvrátit mýtus o tom, že vakcíny narušují funkci imunitního systému a způsobují přecitlivělost.

Další mýty o očkování

(holi)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.parenting.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.

Zima je v plném proudu, ideální čas na očkování proti klíšťovce!

Zima je v plném proudu, ideální čas na očkování proti klíšťovce!

Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková