Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům
Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům
Meningitida neboli zánět mozkových blan se rozvíjí rychle a až 15 % případů končí tím nejhorším způsobem. Jak tomu zabránit? Jít s dítětem na očkování a zopakovat mu před každým pobytem mimo domov několik užitečných zásad.
Sportovní soustředění, letní tábory, školní seznamovací pobyty nebo podzimní školy v přírodě. Na všech těchto akcích jsou malí školáci vystaveni riziku různých nákaz – a týká se to i těch nejnebezpečnějších, jako je právě meningitida.
Očkování zabrání trvalým následkům
Meningitida, tedy zánět mozkových blan, může propuknout náhle a až v 15 % případů má fatální následky. První příznaky onemocnění připomínají obyčejnou virózu. Objevují se bolesti hlavy, horečka nebo nevolnost. Malé děti často neumí přesně popsat svoje obtíže a jsou zranitelnější kvůli nevyzrálosti imunitního systému. Proto je pro ně ochrana ve formě očkování velmi důležitá.
Kombinovaná vakcína chrání proti několika typům meningokoků (A, C, W135, Y). Očkovány jí mohou být již děti v kojeneckém věku.
Meningokokové infekce mohou kromě zánětu mozkových blan způsobit sepsi (otravu krve) a poruchy funkce orgánů.
Meningitida může zanechat trvalé následky. Očkováním tedy předejdete mnoha komplikacím v podobě neurologických problémů, poruch řeči nebo psychických potíží.
Tři zlatá pravidla pro pobyt mimo domov
Pobyt malých dětí mimo domov je rizikový z několika důvodů:
Čím více dětí na jednom místě, tím více možných zdrojů nákazy.
Meningokokové infekce se šíří pouhým kašláním a kýcháním. Nákaza může přijít i od zcela zdravého člověka, který je bacilonosičem.
Dětský organismus navíc může být při soustředění nebo jiné akci oslaben intenzivním programem nebo nevyspáním.
Proto až budete děti vypravovat na cestu, připomeňte jim tři důležitá pravidla:
Ani při nabitém programu nesmějí zapomínat na mytí rukou před každým jídlem, po použití toalety a po příchodu zvenku.
Láhev s pitím patří vždy jen jednomu dítěti a neměl by z ní pít nikdo jiný. Totéž platí pro hrnečky v jídelně a příbory.
Jakékoli zdravotní problémy, nevolnost nebo bolesti hlavy je potřeba nahlásit zdravotníkovi akce, učiteli nebo trenérovi.
Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?
Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.
Nejen v České republice, ale na celém světě se očkuje. Proč? Abychom sami sebe a své děti chránili před nebezpečnými chorobami. V každé zemi ale vypadá očkovací kalendář trochu jinak. Podívejme se, jaká je situace v členských zemích Evropské unie.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková