Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům

Meningitida neboli zánět mozkových blan se rozvíjí rychle a až 15 % případů končí tím nejhorším způsobem. Jak tomu zabránit? Jít s dítětem na očkování a zopakovat mu před každým pobytem mimo domov několik užitečných zásad.

Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům

Sportovní soustředění, letní tábory, školní seznamovací pobyty nebo podzimní školy v přírodě. Na všech těchto akcích jsou malí školáci vystaveni riziku různých nákaz – a týká se to i těch nejnebezpečnějších, jako je právě meningitida.

Očkování zabrání trvalým následkům

Meningitida, tedy zánět mozkových blan, může propuknout náhle a až v 15 % případů má fatální následky. První příznaky onemocnění připomínají obyčejnou virózu. Objevují se bolesti hlavy, horečka nebo nevolnost. Malé děti často neumí přesně popsat svoje obtíže a jsou zranitelnější kvůli nevyzrálosti imunitního systému. Proto je pro ně ochrana ve formě očkování velmi důležitá.

Tři zlatá pravidla pro pobyt mimo domov

Pobyt malých dětí mimo domov je rizikový z několika důvodů:

Proto až budete děti vypravovat na cestu, připomeňte jim tři důležitá pravidla:

  1. Ani při nabitém programu nesmějí zapomínat na mytí rukou před každým jídlem, po použití toalety a po příchodu zvenku.
  2. Láhev s pitím patří vždy jen jednomu dítěti a neměl by z ní pít nikdo jiný. Totéž platí pro hrnečky v jídelně a příbory.
  3. Jakékoli zdravotní problémy, nevolnost nebo bolesti hlavy je potřeba nahlásit zdravotníkovi akce, učiteli nebo trenérovi.

(pak)

Zdroj: www.meningitisnow.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
10 zajímavostí souvisejících s očkováním

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.

Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné

Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné

Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.

Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem

Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem

Světová zdravotnická organizace (WHO) se letos v rámci probíhajícího Světového týdne očkování soustředí nejen na bezpečnost a účinnost vakcinace, ale zdůrazňuje také nutnost čerpat informace o očkování z kvalitních zdrojů. Na jednom z nich se právě nacházíte.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková