Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům

Meningitida neboli zánět mozkových blan se rozvíjí rychle a až 15 % případů končí tím nejhorším způsobem. Jak tomu zabránit? Jít s dítětem na očkování a zopakovat mu před každým pobytem mimo domov několik užitečných zásad.

Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům

Sportovní soustředění, letní tábory, školní seznamovací pobyty nebo podzimní školy v přírodě. Na všech těchto akcích jsou malí školáci vystaveni riziku různých nákaz – a týká se to i těch nejnebezpečnějších, jako je právě meningitida.

Očkování zabrání trvalým následkům

Meningitida, tedy zánět mozkových blan, může propuknout náhle a až v 15 % případů má fatální následky. První příznaky onemocnění připomínají obyčejnou virózu. Objevují se bolesti hlavy, horečka nebo nevolnost. Malé děti často neumí přesně popsat svoje obtíže a jsou zranitelnější kvůli nevyzrálosti imunitního systému. Proto je pro ně ochrana ve formě očkování velmi důležitá.

Tři zlatá pravidla pro pobyt mimo domov

Pobyt malých dětí mimo domov je rizikový z několika důvodů:

Proto až budete děti vypravovat na cestu, připomeňte jim tři důležitá pravidla:

  1. Ani při nabitém programu nesmějí zapomínat na mytí rukou před každým jídlem, po použití toalety a po příchodu zvenku.
  2. Láhev s pitím patří vždy jen jednomu dítěti a neměl by z ní pít nikdo jiný. Totéž platí pro hrnečky v jídelně a příbory.
  3. Jakékoli zdravotní problémy, nevolnost nebo bolesti hlavy je potřeba nahlásit zdravotníkovi akce, učiteli nebo trenérovi.

(pak)

Zdroj: www.meningitisnow.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Úhradu některých očkování čekají změny

Úhradu některých očkování čekají změny

Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?

Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!

Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!

Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková