Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům
Než školáci vyrazí „do světa“, zajistěte jim očkování proti meningokokům
Meningitida neboli zánět mozkových blan se rozvíjí rychle a až 15 % případů končí tím nejhorším způsobem. Jak tomu zabránit? Jít s dítětem na očkování a zopakovat mu před každým pobytem mimo domov několik užitečných zásad.
Sportovní soustředění, letní tábory, školní seznamovací pobyty nebo podzimní školy v přírodě. Na všech těchto akcích jsou malí školáci vystaveni riziku různých nákaz – a týká se to i těch nejnebezpečnějších, jako je právě meningitida.
Očkování zabrání trvalým následkům
Meningitida, tedy zánět mozkových blan, může propuknout náhle a až v 15 % případů má fatální následky. První příznaky onemocnění připomínají obyčejnou virózu. Objevují se bolesti hlavy, horečka nebo nevolnost. Malé děti často neumí přesně popsat svoje obtíže a jsou zranitelnější kvůli nevyzrálosti imunitního systému. Proto je pro ně ochrana ve formě očkování velmi důležitá.
Kombinovaná vakcína chrání proti několika typům meningokoků (A, C, W135, Y). Očkovány jí mohou být již děti v kojeneckém věku.
Meningokokové infekce mohou kromě zánětu mozkových blan způsobit sepsi (otravu krve) a poruchy funkce orgánů.
Meningitida může zanechat trvalé následky. Očkováním tedy předejdete mnoha komplikacím v podobě neurologických problémů, poruch řeči nebo psychických potíží.
Tři zlatá pravidla pro pobyt mimo domov
Pobyt malých dětí mimo domov je rizikový z několika důvodů:
Čím více dětí na jednom místě, tím více možných zdrojů nákazy.
Meningokokové infekce se šíří pouhým kašláním a kýcháním. Nákaza může přijít i od zcela zdravého člověka, který je bacilonosičem.
Dětský organismus navíc může být při soustředění nebo jiné akci oslaben intenzivním programem nebo nevyspáním.
Proto až budete děti vypravovat na cestu, připomeňte jim tři důležitá pravidla:
Ani při nabitém programu nesmějí zapomínat na mytí rukou před každým jídlem, po použití toalety a po příchodu zvenku.
Láhev s pitím patří vždy jen jednomu dítěti a neměl by z ní pít nikdo jiný. Totéž platí pro hrnečky v jídelně a příbory.
Jakékoli zdravotní problémy, nevolnost nebo bolesti hlavy je potřeba nahlásit zdravotníkovi akce, učiteli nebo trenérovi.
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?
Meningokoková onemocnění nejsou častá, ale o to závažnější je jejich průběh. Bakterie může nakazit každého, ale nejvíce jsou ohroženy děti a osoby, které ještě nedosáhly 20 let.
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.