Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?
Meningitidu neboli zánět mozkových blan mohou vyvolat viry nebo bakterie. Pokud je původcem bakterie Neisseria meningitidis, může příznaky, jako jsou horečka, bolesti hlavy, tuhnutí šíje nebo zvracení, doprovázet také typická vyrážka. Když ji u malého pacienta zpozorujete, neváhejte okamžitě přivolat lékařskou pomoc.
Nápovědu, zda se jedná o život nebezpečnou vyrážku, můžete získat pomocí obyčejné skleničky. Když na místo vyrážky jemně přitlačíte bok sklenice a tečky nezmizí, jedná se s velkou pravděpodobností právě o petechie. „Petechie neboli tečkovitá krvácení do kůže lze zaměnit s podobně vypadající vyrážkou například při virovém onemocnění. Podobně vypadají i popraskané drobné cévky třeba po opakovaném zvracení, ty se však na rozdíl od meningokokové infekce vyskytují v obličeji,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Hana Černá.
Meningitida nejčastěji postihuje malé děti a dospívající. V některých případech se jedná jen o mírný zánět, jindy však toto onemocnění bezprostředně ohrožuje život. Léčbu je nutné zahájit, když:
Při potvrzení diagnózy zánětu mozkových blan se pacientům v nemocnici podávají léky proti otokům, antibiotika a také dostatek tekutin a minerálů.
„Kojenci a malá batolata neumějí vyjádřit a lokalizovat bolest, a tak převládají příznaky celkové. Dítě je spavé, malátné a odmítá stravu. Někdy je naopak neobvykle plačtivé a bolestínské a nenechá na sebe sáhnout. Vyrážka může zpočátku chybět, to však nevylučuje meningokokovou infekci,“ upozorňuje za závěr doktorka Černá.
(pak)
Zdroj: www.healthline.com
Vizitka lékaře:
MUDr. Hana Černá
specializace dětské lékařství
Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.