Není vyrážka jako vyrážka. Jak vypadá ta nebezpečná?
Není vyrážka jako vyrážka. Jak vypadá ta nebezpečná?
Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?
Meningitidu neboli zánět mozkových blan mohou vyvolat viry nebo bakterie. Pokud je původcem bakterie Neisseria meningitidis, může příznaky, jako jsou horečka, bolesti hlavy, tuhnutí šíje nebo zvracení, doprovázet také typická vyrážka. Když ji u malého pacienta zpozorujete, neváhejte okamžitě přivolat lékařskou pomoc.
Podoba vyrážky a test se skleničkou
Vyrážka, která připomíná tečky o velikosti špendlíkové hlavičky, se může objevit kdekoli na těle. Jedná se vlastně o drobné krevní výrony z malých cév. Těmto výronům se odborně říká petechie.
Krvácení je způsobeno poškozením cév vlivem nemoci. S postupem infekce se mohou původně malé tečky slévat do větších skvrn a připomínat modřiny.
Měnit se postupně může i barva, od světle růžové až po fialovou.
Tato vyrážka na rozdíl od jiných vyrážek nesvědí.
Nápovědu, zda se jedná o život nebezpečnou vyrážku, můžete získat pomocí obyčejné skleničky. Když na místo vyrážky jemně přitlačíte bok sklenice a tečky nezmizí, jedná se s velkou pravděpodobností právě o petechie. „Petechie neboli tečkovitá krvácení do kůže lze zaměnit s podobně vypadající vyrážkou například při virovém onemocnění. Podobně vypadají i popraskané drobné cévky třeba po opakovaném zvracení, ty se však na rozdíl od meningokokové infekce vyskytují v obličeji,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Hana Černá.
Co kromě vyrážky napoví
Meningitida nejčastěji postihuje malé děti a dospívající. V některých případech se jedná jen o mírný zánět, jindy však toto onemocnění bezprostředně ohrožuje život. Léčbu je nutné zahájit, když:
se prvotní chřipkové příznaky začnou zhoršovat,
se přidají poruchy paměti nebo vidění,
dítě začne být světloplaché.
Při potvrzení diagnózy zánětu mozkových blan se pacientům v nemocnici podávají léky proti otokům, antibiotika a také dostatek tekutin a minerálů.
„Kojenci a malá batolata neumějí vyjádřit a lokalizovat bolest, a tak převládají příznaky celkové. Dítě je spavé, malátné a odmítá stravu. Někdy je naopak neobvykle plačtivé a bolestínské a nenechá na sebe sáhnout. Vyrážka může zpočátku chybět, to však nevylučuje meningokokovou infekci,“ upozorňuje za závěr doktorka Černá.
(pak)
Zdroj: www.healthline.com
Vizitka lékaře:
MUDr. Hana Černá
specializace dětské lékařství
Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice
Lidský papilomavirus, který má zkratku HPV (human papillomavirus), je nejčastější sexuálně přenosná infekce na světě. Během života se s ní setká kolem 80 % všech mužů i žen. Imunitní systém většiny z nás si s infekcí umí poradit, u některých ale může HPV způsobit závažná onemocnění. Bohužel nikdo z nás dopředu neví, jestli tohoto černého Petra nedostane zrovna on. Co si ale zjistit můžeme, jsou formy prevence proti této infekci.
Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.
Světová zdravotnická organizace (WHO) se letos v rámci probíhajícího Světového týdne očkování soustředí nejen na bezpečnost a účinnost vakcinace, ale zdůrazňuje také nutnost čerpat informace o očkování z kvalitních zdrojů. Na jednom z nich se právě nacházíte.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková