Není vyrážka jako vyrážka. Jak vypadá ta nebezpečná?

Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?

Není vyrážka jako vyrážka. Jak vypadá ta nebezpečná?

Meningitidu neboli zánět mozkových blan mohou vyvolat viry nebo bakterie. Pokud je původcem bakterie Neisseria meningitidis, může příznaky, jako jsou horečka, bolesti hlavy, tuhnutí šíje nebo zvracení, doprovázet také typická vyrážka. Když ji u malého pacienta zpozorujete, neváhejte okamžitě přivolat lékařskou pomoc.

Podoba vyrážky a test se skleničkou

Nápovědu, zda se jedná o život nebezpečnou vyrážku, můžete získat pomocí obyčejné skleničky. Když na místo vyrážky jemně přitlačíte bok sklenice a tečky nezmizí, jedná se s velkou pravděpodobností právě o petechie. „Petechie neboli tečkovitá krvácení do kůže lze zaměnit s podobně vypadající vyrážkou například při virovém onemocnění. Podobně vypadají i popraskané drobné cévky třeba po opakovaném zvracení, ty se však na rozdíl od meningokokové infekce vyskytují v obličeji,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Hana Černá.

Co kromě vyrážky napoví

Meningitida nejčastěji postihuje malé děti a dospívající. V některých případech se jedná jen o mírný zánět, jindy však toto onemocnění bezprostředně ohrožuje život. Léčbu je nutné zahájit, když:

Při potvrzení diagnózy zánětu mozkových blan se pacientům v nemocnici podávají léky proti otokům, antibiotika a také dostatek tekutin a minerálů.

„Kojenci a malá batolata neumějí vyjádřit a lokalizovat bolest, a tak převládají příznaky celkové. Dítě je spavé, malátné a odmítá stravu. Někdy je naopak neobvykle plačtivé a bolestínské a nenechá na sebe sáhnout. Vyrážka může zpočátku chybět, to však nevylučuje meningokokovou infekci,“ upozorňuje za závěr doktorka Černá.

(pak)

Zdroj: www.healthline.com

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

 

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.

Pneumokok se může dostat i do mozku. Chraňte děti očkováním!

Pneumokok se může dostat i do mozku. Chraňte děti očkováním!

Bakterie Streptococcus pneumoniae čili pneumokok se nachází u více než poloviny zdravých dětí. Sídlí v nosohltanu a žádné problémy nevyvolá. To se však v jisté situaci může rychle změnit. Kdy se pneumokok stává hrozbou a jak se bránit?

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková