Nedovolte pneumokokům narušit váš rodinný život

Léčba pneumokokové infekce může být běh na dlouhou trať. Kromě samotného léčení je nutné počítat s dostatečnou rekonvalescencí, onemocnění tedy může značně narušit zavedený režim celé rodiny. Pneumokokovým onemocněním se ovšem dá účinně předcházet.

Nedovolte pneumokokům narušit váš rodinný život

Onemocnění způsobená bakterií Streptococcus pneumoniae mohou postihnout různé části těla. Pokud pneumokok napadne plíce, mozek nebo krev, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění. Bakterie se však může dostat také do ucha, kde vyvolá zánět středouší, nebo do vedlejších nosních dutin, v nichž způsobí zánět dutin.

Jak vypadá léčba?

Jakákoli hospitalizace znamená zásadní narušení zaběhnutého režimu celé rodiny. Dítě zamešká školu a rodič doprovázející dítě v nemocnici chybí jak při péči o další potomky a domácnost, tak v zaměstnání. Kromě organizačních komplikací to znamená také zásah do rodinného rozpočtu.

Zotavení chce další čas

Délka pobytu v nemocnici se zpravidla pohybuje mezi 7 a 10 dny, ale při těžším průběhu onemocnění může hospitalizace trvat déle. Po každém pneumokokovém onemocnění, bez ohledu na to, zda léčba probíhala doma, nebo ve zdravotnickém zařízení, musí následovat dostatečně dlouhé zotavování. „Doba rekonvalescence se pohybuje v řádu týdnů až měsíců. Je nutné dodržovat klidový režim a minimalizovat riziko nákazy jinou infekční nemocí, zejména nechodit do kolektivu a nepřijímat návštěvy,“ popisuje dětská lékařka MUDr. Hana Černá.

Ochrana pro všechny děti

Jako vhodnou formu ochrany proti pneumokokovým infekcím doporučují lékaři očkování. Vakcína chrání před 13 typy pneumokoků a dostat ji mohou již děti od 6 týdnů věku. „Toto očkování není povinné, ale doporučuje se všem dětem v rámci rutinního očkovacího kalendáře. Zejména pak rizikovým skupinám, tedy dětem s poruchami imunity, chronickými srdečními nebo plicními chorobami, před transplantacemi orgánů nebo po chemoterapii onkologického onemocnění. Tyto děti mají vyšší riziko vzniku invazivního pneumokokového onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Hana Černá.

(pak)

Zdroj: www.nhs.uk/Conditions/Pneumococcal-infections/Pages/Treatment.aspx

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Nežádoucí účinky očkování? Zahoďte zbytečné obavy

Nežádoucí účinky očkování? Zahoďte zbytečné obavy

Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.

Není vyrážka jako vyrážka. Jak vypadá ta nebezpečná?

Není vyrážka jako vyrážka. Jak vypadá ta nebezpečná?

Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?

Meningokokový zánět mozku může mít trvalé následky. Když ho přežijete

Meningokokový zánět mozku může mít trvalé následky. Když ho přežijete

Diagnóza zněla neúprosně – meningokok. Šance na přežití: čtyři procenta. Postupně jí selhávaly orgány, lékaři museli přikročit k amputaci obou dolních končetin ve stehně… Výsledek?

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková

Soutěž

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.