Nedovolte pneumokokům narušit váš rodinný život

Léčba pneumokokové infekce může být běh na dlouhou trať. Kromě samotného léčení je nutné počítat s dostatečnou rekonvalescencí, onemocnění tedy může značně narušit zavedený režim celé rodiny. Pneumokokovým onemocněním se ovšem dá účinně předcházet.

Nedovolte pneumokokům narušit váš rodinný život

Onemocnění způsobená bakterií Streptococcus pneumoniae mohou postihnout různé části těla. Pokud pneumokok napadne plíce, mozek nebo krev, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění. Bakterie se však může dostat také do ucha, kde vyvolá zánět středouší, nebo do vedlejších nosních dutin, v nichž způsobí zánět dutin.

Jak vypadá léčba?

Jakákoli hospitalizace znamená zásadní narušení zaběhnutého režimu celé rodiny. Dítě zamešká školu a rodič doprovázející dítě v nemocnici chybí jak při péči o další potomky a domácnost, tak v zaměstnání. Kromě organizačních komplikací to znamená také zásah do rodinného rozpočtu.

Zotavení chce další čas

Délka pobytu v nemocnici se zpravidla pohybuje mezi 7 a 10 dny, ale při těžším průběhu onemocnění může hospitalizace trvat déle. Po každém pneumokokovém onemocnění, bez ohledu na to, zda léčba probíhala doma, nebo ve zdravotnickém zařízení, musí následovat dostatečně dlouhé zotavování. „Doba rekonvalescence se pohybuje v řádu týdnů až měsíců. Je nutné dodržovat klidový režim a minimalizovat riziko nákazy jinou infekční nemocí, zejména nechodit do kolektivu a nepřijímat návštěvy,“ popisuje dětská lékařka MUDr. Hana Černá.

Ochrana pro všechny děti

Jako vhodnou formu ochrany proti pneumokokovým infekcím doporučují lékaři očkování. Vakcína chrání před 13 typy pneumokoků a dostat ji mohou již děti od 6 týdnů věku. „Toto očkování není povinné, ale doporučuje se všem dětem v rámci rutinního očkovacího kalendáře. Zejména pak rizikovým skupinám, tedy dětem s poruchami imunity, chronickými srdečními nebo plicními chorobami, před transplantacemi orgánů nebo po chemoterapii onkologického onemocnění. Tyto děti mají vyšší riziko vzniku invazivního pneumokokového onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Hana Černá.

(pak)

Zdroj: www.nhs.uk/Conditions/Pneumococcal-infections/Pages/Treatment.aspx

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
10 zajímavostí souvisejících s očkováním

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.

Spor o očkování: Peníze, nebo zdraví?

Spor o očkování: Peníze, nebo zdraví?

Je jednoznačně prokázáno, že očkování je vysoce bezpečné a účinné. Zachránilo už stovky milionů životů, o tom není sporu. Zaměřme se ale dnes na jinou důležitou otázku: Je to opravdu takový byznys, jak často slýcháme? Jde výrobcům vakcín jen o peníze, nebo především o zdraví?

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková