Myslíte si, že je lepší prodělat infekci než očkování? Omyl!
Myslíte si, že je lepší prodělat infekci než očkování? Omyl!
Už jste také slyšeli, že očkování může zabít, zatímco prodělání klasických dětských nemocí je přirozené, ba přímo žádoucí? Pojďme se na tyto choroby podívat blíže. Možná pak mnoho odpůrců vakcinace změní svůj názor.
Ochrana bez kompromisů
Mezi nejnebezpečnější infekční nemoci patří ty, proti nimž se děti očkují tzv. hexavakcínou.
Záškrt je choroba, kdy dochází k zánětu dýchacích cest a tvorbě pablán. Ty se odlupují a dýchací cesty mechanicky ucpávají. Umírá až 30 % takto nemocných. Toxiny, které se uvolňují z původce záškrtu, těžce poškozují srdeční sval, periferní nervy a ledviny. Pokud pacient přežije, je léčba zdlouhavá a následky často celoživotní. V roce 1945 zemřelo v Československu na záškrt 822 osob. Očkování u nás bylo zavedeno v roce 1946 a od roku 1970 se u nás záškrt nevyskytuje. Objevuje se však ve světě a pokles proočkovanosti by zákonitě vedl k jeho návratu.
Tetanus je vážné onemocnění vyvolané nervovým jedem bakterie žijící v trávicím traktu dobytka. Projevuje se těžkými křečemi svalstva, které nakonec vedou k udušení. I v dnešní době přežívá pouze 50 % postižených. V roce 1945 zemřelo v Československu na tetanus 85 osob, z toho 56 novorozenců. Očkování u nás bylo zavedeno roku 1952. Od té doby jsou hlášeny pouze jednotlivé případy za desetiletí.
Černý kašel provázejí těžké záchvaty dusivého kašle se zástavou dechu, poruchami vědomí a krvácením do mozku a očí. Nejhorší průběh má u novorozenců a kojenců. Pokud takto malý pacient přežije, mívá následkem krvácení do mozku a nedostatku kyslíku snížený intelekt a epilepsii. Starší děti méně umírají, ale trpí kašlem trvajícím i 6 měsíců. V ČSR se proti černému kašli očkuje od roku 1959. Od přelomu tisíciletí, kdy se přešlo na šetrnější, ale méně účinnou vakcínu, výskyt této choroby mírně stoupl.
Přenosná dětská obrna (polio) je jedno z nejzávažnějších onemocnění centrální nervové soustavy. Častým trvalým následkem je ochrnutí dolních končetin. Ještě v roce 1955 bylo hlášeno 133 případů, z toho 3 úmrtí. Československo zahájilo očkování v roce 1959. Polio je momentálně ve stavu před celosvětovým vymýcením a vše bude záležet na tom, zda se nepoleví v plošném očkování.
Virová hepatitida (infekční žloutenka) typu B je choroba, která se snadno přenáší tělesnými tekutinami (i slinami). U části nemocných vede k rozvoji rakoviny jater. Očkování je z globálního hlediska považováno za základní nástroj ke snížení jejího výskytu, který je v některých zemích alarmující. Světová zdravotnická organizace (WHO) intenzivně pracuje na celosvětovém programu, který má tuto vážnou nemoc dostat pod kontrolu.
Invazivní infekce hemofilem typu B byly do zavedení plošného očkování skutečnou noční můrou. Hnisavé záněty mozkových blan s trvalými následky a život ohrožující záněty záklopky hrtanové postihovaly především děti do 5 let. Každý rok si v ČR vyžádaly několik dětských životů a mnoho malých pacientů zůstalo trvale poznamenaných. Po zavedení očkování v roce 2001 se situace výrazně zlepšila.
K vyjmenovaným nemocem patří ještě dvě. Na spalničky každoročně umíraly desítky až stovky československých dětí. Matkám, které prodělaly v těhotenství zarděnky, se rodili postižení a slepí potomci. I na těchto příkladech je vidět, že očkovat se prostě vyplatí – často to totiž může zachránit život.
(pez)
Zdroj: MAREŠOVÁ, Vilma. Malá historie infekčních nemocí od padesátých let minulého století a význam očkování. Časopis lékařů českých, 2015, roč. 154, č. 4, s. 156–160. ISSN: 0008-7335.
Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?
Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.