Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Povězme si příběh jedné mladé dívky. Říkejme jí Katka. Katka právě studovala prvním rokem na vysoké škole, měla hodně přátel a užívala života. Milovala tanec, a proto se připojila k místnímu tanečnímu spolku.

Jednou v noci se jí po návratu z taneční zkoušky najednou udělalo špatně a začala se celá třást. Ráno pak s velkými obtížemi vstala z postele. Cítila se unavená a zmatená, bolela ji hlava. Světlo kolem ji oslepovalo a už ani neví, jak se dostala do kuchyňky, kde ji uviděli její spolubydlící. Pak si vzpomíná na příjezd sanitky.

Od vyrážky k selhávání orgánů během pár hodin

V nemocnici si jeden z lékařů všiml vyrážky v podobě krvavých skvrnek na její paži. Následně byla ihned hospitalizována na jednotce intenzivní péče (JIP). Postupně jí začala selhávat celá řada životně důležitých orgánů. Rodičům zdravotníci sdělili, že jejich dcera umírá.

Boj o holý život

Přestože Katce selhávaly ledviny, podařilo se lékařům dostat ji z nejhoršího. Bohužel následkem sepse (otravy krve bakteriemi a jejich jedy) Katce zčernaly nohy. Nejprve si plastický chirurg myslel, že bude stačit, když amputuje jen prsty a paty, ale nakonec odumřela větší část dolních končetin.

Po návratu z nemocnice

Po třech měsících v nemocnici se Katka vrátila domů k rodičům na zotavení. Pravidelně se účastnila fyzioterapie, kde jí odborníci pomohli naučit se díky moderním protézám znovu chodit. Než to celé zvládla, musela spoléhat na pomoc nejbližších. V této době se neobešla bez pomoci rodičů, kteří ji museli umývat, pomáhat vstát z postele, dojít si na toaletu a být jí nápomocni v mnoha dalších každodenních činnostech. 

Jak je na tom Katka dnes?

Katka meningokokovou sepsi sice přežila, ale bez protéz dolních končetin, které nahrazují jejich chybějící části, neujde ani krok. Na vysokou školu se vrátila následující září. Život se jí velmi změnil. Katka už nikdy nebude tančit. Přesto tanec úplně neopustila. Tanečních zkoušek se účastní dál jako choreografka. Navíc se nově věnuje fotografování a dalším koníčkům. Kromě jiného pomohla na univerzitě založit spolek studujících invalidů.

Ochrana před meningokokem existuje

Bakterie Neisseria meningitidis neboli meningokok způsobuje celou řadu závažných onemocnění. Pokud u jedince vyvolá meningokokovou sepsi, hrozí v krátkém čase i smrt. To jsme viděli na příběhu Katky. Nejlepší prevencí je nechat děti a dospívající proti meningokoku očkovat. Očkování zajišťuje dlouhodobou ochranu pro všechny věkové skupiny.

(hah)

Zdroje:

http://www.vaccinestoday.eu/stories/meningococcal-septicaemia-kathleens-story/

https://www.ockovacicentrum.cz/cz/nimenrix

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
10 zajímavostí souvisejících s očkováním

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková