Podzim v přírodě má svůj půvab, ale také zdravotní rizika
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.
Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.
Povězme si příběh jedné mladé dívky. Říkejme jí Katka. Katka právě studovala prvním rokem na vysoké škole, měla hodně přátel a užívala života. Milovala tanec, a proto se připojila k místnímu tanečnímu spolku.
Jednou v noci se jí po návratu z taneční zkoušky najednou udělalo špatně a začala se celá třást. Ráno pak s velkými obtížemi vstala z postele. Cítila se unavená a zmatená, bolela ji hlava. Světlo kolem ji oslepovalo a už ani neví, jak se dostala do kuchyňky, kde ji uviděli její spolubydlící. Pak si vzpomíná na příjezd sanitky.
V nemocnici si jeden z lékařů všiml vyrážky v podobě krvavých skvrnek na její paži. Následně byla ihned hospitalizována na jednotce intenzivní péče (JIP). Postupně jí začala selhávat celá řada životně důležitých orgánů. Rodičům zdravotníci sdělili, že jejich dcera umírá.
Přestože Katce selhávaly ledviny, podařilo se lékařům dostat ji z nejhoršího. Bohužel následkem sepse (otravy krve bakteriemi a jejich jedy) Katce zčernaly nohy. Nejprve si plastický chirurg myslel, že bude stačit, když amputuje jen prsty a paty, ale nakonec odumřela větší část dolních končetin.
Po třech měsících v nemocnici se Katka vrátila domů k rodičům na zotavení. Pravidelně se účastnila fyzioterapie, kde jí odborníci pomohli naučit se díky moderním protézám znovu chodit. Než to celé zvládla, musela spoléhat na pomoc nejbližších. V této době se neobešla bez pomoci rodičů, kteří ji museli umývat, pomáhat vstát z postele, dojít si na toaletu a být jí nápomocni v mnoha dalších každodenních činnostech.
Katka meningokokovou sepsi sice přežila, ale bez protéz dolních končetin, které nahrazují jejich chybějící části, neujde ani krok. Na vysokou školu se vrátila následující září. Život se jí velmi změnil. Katka už nikdy nebude tančit. Přesto tanec úplně neopustila. Tanečních zkoušek se účastní dál jako choreografka. Navíc se nově věnuje fotografování a dalším koníčkům. Kromě jiného pomohla na univerzitě založit spolek studujících invalidů.
Bakterie Neisseria meningitidis neboli meningokok způsobuje celou řadu závažných onemocnění. Pokud u jedince vyvolá meningokokovou sepsi, hrozí v krátkém čase i smrt. To jsme viděli na příběhu Katky. Nejlepší prevencí je nechat děti a dospívající proti meningokoku očkovat. Očkování zajišťuje dlouhodobou ochranu pro všechny věkové skupiny.
(hah)
Zdroje:
http://www.vaccinestoday.eu/stories/meningococcal-septicaemia-kathleens-story/
https://www.ockovacicentrum.cz/cz/nimenrix
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.
Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?
Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.