Klíště musí ven! Víte, jak na to?

Pokud jste si přinesli vy nebo vaše děti z výletu přisáté klíště, je nutné ho odstranit co nejrychleji. Hlavně proto, aby se snížilo riziko přenosu infekce. Znáte ale všechna pravidla, jak při vyndávání tohoto parazita postupovat?

Klíště musí ven! Víte, jak na to?

Opatrná manipulace

Než se do „souboje“ s klíštětem pustíte, důkladně vydezinfikujte místo, kde se zakouslo. Na přisátého parazita nedávejte mast ani olej – klíště se začne dusit a vyprázdní se do rány.

  1. Po dezinfikování místa přisátí začněte s klíštětem jemně viklat. Použít můžete pinzetu k tomuto účelu určenou.
  2. Pokud takovou pomůcku nemáte, parazita vyviklejte vatovou štětičkou nebo prsty. Chraňte si ruce jednorázovými zdravotnickými rukavicemi či papírovým kapesníkem.
  3. Při odstraňování nemačkejte klíště v místě, kde má nahromaděnou nasátou krev – mohla by se snadno dostat do rány.
  4. A proč zrovna viklání? Tímto pohybem se postupně uvolňují kusadla, až se klíště podaří vyjmout. Na místo, kde bylo přisáté, dejte znovu dezinfekci.

Parazita v žádném případě nezamačkávejte ani nedrťte. Nasátá krev nebo sliny klíštěte by se vám mohly dostat na ruce. Nejlepší způsob, jak se ho bezpečně zbavit, je spláchnutí do toalety.

Nejčastější dotazy 

Nepovedlo se mi vyndat celé klíště a v kůži ho část zůstala. Jak mám postupovat?

„Pokud se nepodaří odstranit parazita celého, není třeba panikařit. Místo zákusu doporučuji po vydezinfikování ponechat volné, zbytek klíštěte se do pár dnů tzv. odhojí. Naopak další manipulace ostrými předměty (např. jehlou) ve snaze klíště odstranit beze zbytku může vést k podráždění rány a vzniku infekce,“ odpovídá MUDr. Hana Černá.

Je potřeba jít po odstranění klíštěte k lékaři?

Pokud se během několika týdnů po vyndání klíštěte objeví teploty, bolesti hlavy a svalů nebo skvrny na kůži, určitě navštivte doktora. Mezi příznaky klíšťové encefalitidy totiž patří právě potíže podobné chřipce. V případě nákazy lymeskou boreliózou se na kůži může objevit také červená skvrna – ale pozor, nemusí být jen v místě, kde bylo klíště přisáté.

Od kolika let mohu nechat očkovat svoje děti proti klíšťové encefalitidě?

Dětská lékařka MUDr. Hana Černá potvrzuje, že vakcíny, které jsou dostupné v ČR, jsou vhodné pro děti od jednoho roku věku.

(pak)

Zdroj: http://www.khslbc.cz/wp-content/uploads/TZ_kliste_prevence.pdf

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkovací průkaz je cenným dokumentem

Očkovací průkaz je cenným dokumentem

K očkování neodmyslitelně patří kromě samotné aplikace vakcíny také administrativa. Zapisování vakcinace do očkovacího průkazu ale není jen formalita. Záznamy mají význam po celý život Jak má vypadat správný zápis do očkovacího průkazu a proč je tak důležitý?

Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl

Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl

Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková