Klíště musí ven! Víte, jak na to?

Pokud jste si přinesli vy nebo vaše děti z výletu přisáté klíště, je nutné ho odstranit co nejrychleji. Hlavně proto, aby se snížilo riziko přenosu infekce. Znáte ale všechna pravidla, jak při vyndávání tohoto parazita postupovat?

Klíště musí ven! Víte, jak na to?

Opatrná manipulace

Než se do „souboje“ s klíštětem pustíte, důkladně vydezinfikujte místo, kde se zakouslo. Na přisátého parazita nedávejte mast ani olej – klíště se začne dusit a vyprázdní se do rány.

  1. Po dezinfikování místa přisátí začněte s klíštětem jemně viklat. Použít můžete pinzetu k tomuto účelu určenou.
  2. Pokud takovou pomůcku nemáte, parazita vyviklejte vatovou štětičkou nebo prsty. Chraňte si ruce jednorázovými zdravotnickými rukavicemi či papírovým kapesníkem.
  3. Při odstraňování nemačkejte klíště v místě, kde má nahromaděnou nasátou krev – mohla by se snadno dostat do rány.
  4. A proč zrovna viklání? Tímto pohybem se postupně uvolňují kusadla, až se klíště podaří vyjmout. Na místo, kde bylo přisáté, dejte znovu dezinfekci.

Parazita v žádném případě nezamačkávejte ani nedrťte. Nasátá krev nebo sliny klíštěte by se vám mohly dostat na ruce. Nejlepší způsob, jak se ho bezpečně zbavit, je spláchnutí do toalety.

Nejčastější dotazy 

Nepovedlo se mi vyndat celé klíště a v kůži ho část zůstala. Jak mám postupovat?

„Pokud se nepodaří odstranit parazita celého, není třeba panikařit. Místo zákusu doporučuji po vydezinfikování ponechat volné, zbytek klíštěte se do pár dnů tzv. odhojí. Naopak další manipulace ostrými předměty (např. jehlou) ve snaze klíště odstranit beze zbytku může vést k podráždění rány a vzniku infekce,“ odpovídá MUDr. Hana Černá.

Je potřeba jít po odstranění klíštěte k lékaři?

Pokud se během několika týdnů po vyndání klíštěte objeví teploty, bolesti hlavy a svalů nebo skvrny na kůži, určitě navštivte doktora. Mezi příznaky klíšťové encefalitidy totiž patří právě potíže podobné chřipce. V případě nákazy lymeskou boreliózou se na kůži může objevit také červená skvrna – ale pozor, nemusí být jen v místě, kde bylo klíště přisáté.

Od kolika let mohu nechat očkovat svoje děti proti klíšťové encefalitidě?

Dětská lékařka MUDr. Hana Černá potvrzuje, že vakcíny, které jsou dostupné v ČR, jsou vhodné pro děti od jednoho roku věku.

(pak)

Zdroj: http://www.khslbc.cz/wp-content/uploads/TZ_kliste_prevence.pdf

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková