Pneumokok útočí i na jaře! Víte, čím vás ohrožuje?

Bakterie pneumokok způsobuje řadu nepříjemných onemocnění. Nejvíce ohrožuje malé děti a seniory. Víte, jak své blízké chránit?

Pneumokok útočí i na jaře! Víte, čím vás ohrožuje?

Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae, zkráceně pneumokokem. Infekce vyvolává širokou škálu na první pohled velmi odlišných onemocnění, například:

Pneumokoky často žijí neškodně v hrdle zdravých lidí, kde čekají na svou příležitost. Nemoc totiž obvykle vyvolají u osob s oslabenou imunitou (staří a nemocní) nebo u dětí, které ještě nemají zcela vyvinutou obranyschopnost.

Příznaky a ohrožené skupiny

Projevy pneumokokové infekce závisí na napadené části těla a věku pacienta:

Mezi skupiny ohrožené nejvyšším rizikem nákazy patří:

Výskyt pneumokokových nákaz je největší v období zimy a jara. Ohniskem infekce bývají jak jesle a školky, tak domy s pečovatelskou službou nebo domovy seniorů.

Jak se chránit?

Pneumokok je bakterie, proto vám lékař předepíše antibiotika. Bohužel přibývá případů, kdy bakterie na tuto léčbu nereagují. Získaly vůči nim odolnost (rezistenci). Navíc na některá antibiotika můžete být alergičtí.

Nejúčinnějším způsobem, jak sebe a své blízké chránit, proto zůstává očkování. Některé rizikové skupiny ho při splnění předepsaných podmínek dokonce mají zdarma. Více informací žádejte u svého lékaře.

(hah)

Zdroje:

www.health.nsw.gov.au/Infectious/factsheets/Pages/pneumococcal-disease.aspx

emedicine.medscape.com/article/225811-overview

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková