Pneumokok útočí i na jaře! Víte, čím vás ohrožuje?
Pneumokok útočí i na jaře! Víte, čím vás ohrožuje?
Bakterie pneumokok způsobuje řadu nepříjemných onemocnění. Nejvíce ohrožuje malé děti a seniory. Víte, jak své blízké chránit?
Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae, zkráceně pneumokokem. Infekce vyvolává širokou škálu na první pohled velmi odlišných onemocnění, například:
pneumonii (zápal plic),
otitidu (zánět středního ucha),
meningitidu (zápal mozkových blan) – infekce obalů, které chrání mozek a míchu,
a mnohá další onemocnění.
Pneumokoky často žijí neškodně v hrdle zdravých lidí, kde čekají na svou příležitost. Nemoc totiž obvykle vyvolají u osob s oslabenou imunitou (staří a nemocní) nebo u dětí, které ještě nemají zcela vyvinutou obranyschopnost.
Příznaky a ohrožené skupiny
Projevy pneumokokové infekce závisí na napadené části těla a věku pacienta:
Zápal plic zahrnuje projevy jako dušnost, horečku, ztrátu energie, ztrátu chuti k jídlu, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a kašel.
Zánět středního ucha dítě signalizuje pláčem, taháním za ucho, horečkou a podrážděností. Někdy se kromě bolesti ucha objeví i průjem a zvracení.
Meningitida dá o sobě vědět horečkou, bolestí hlavy, ztuhlostí krku, nevolnostmi, zvracením a ospalostí.
Mezi skupiny ohrožené nejvyšším rizikem nákazy patří:
děti mladší 5 let (u dětí do 2 let je riziko ještě vyšší!),
lidé ve věku 65 let a starší,
jedinci s onemocněním plic, srdečními chorobami, rakovinou, onemocněním ledvin, infekcí HIV nebo podvyživení,
pacienti, kteří podstoupili odstranění sleziny nebo kterým tento orgán funguje špatně,
kuřáci.
Výskyt pneumokokových nákaz je největší v období zimy a jara. Ohniskem infekce bývají jak jesle a školky, tak domy s pečovatelskou službou nebo domovy seniorů.
Jak se chránit?
Pneumokok je bakterie, proto vám lékař předepíše antibiotika. Bohužel přibývá případů, kdy bakterie na tuto léčbu nereagují. Získaly vůči nim odolnost (rezistenci). Navíc na některá antibiotika můžete být alergičtí.
Nejúčinnějším způsobem, jak sebe a své blízké chránit, proto zůstává očkování. Některé rizikové skupiny ho při splnění předepsaných podmínek dokonce mají zdarma. Více informací žádejte u svého lékaře.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.
Kdyby tak bylo možné podávat vakcínu proti všem typům rakoviny… Je však skvělé, že funguje alespoň očkování proti nádorům způsobeným lidskými papilomaviry HPV. Už jste o něm slyšeli?