Jak houbařit beze strachu z klíšťat

Houbařská sezóna se rozbíhá. Pokud bude přát počasí, mají před sebou náruživí sběrači několik měsíců častého pobytu v přírodě. Což znamená stejně dlouhé období plné rizika nákaz některou z nemocí přenášených klíšťaty. Nabízíme tipy, jak nebezpečí minimalizovat.

Jak houbařit beze strachu z klíšťat

Bez prevence to nejde

Klíšťata jsou u nás nebezpečná především kvůli přenosu klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy. Podobné je to i v okolních zemích. Infikovaná klíšťata se vyskytují také v dalších státech střední, východní a severní Evropy. Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Výhodou je, že vakcinaci lze zahájit kdykoliv během roku a na houbařskou sezónu se tak můžete včas připravit. Aby byla ochrana dlouhodobá, nezapomínejte na pravidelná přeočkování ve zhruba 5letých intervalech. Vakcína proti lymeské borelióze neexistuje. Proto byste ani po očkování proti klíšťovce neměli zapomínat na prevenci.

Správná výbava houbaře

Košík a nůž si do lesa vezme automaticky každý houbař. Stejně samozřejmé by ale mělo být také použití repelentu a výběr vhodného oblečení.

Kontrola ihned po návratu 

Jakmile se vrátíte se svým úlovkem domů, sundejte si oblečení, ve kterém jste se v lese pohybovali. Pečlivě zkontrolujte celé tělo, zda se na něm nenachází přisáté klíště. Čím dříve parazita odstraníte, tím menší je pravděpodobnost přenosu nákazy. Zvýšenou pozornost vyžadují zvlášť tato místa:

Nezapomínejte, že houbaření není jedinou aktivitou, při které byste měli na klíšťata dávat pozor. Stejnou pozornost vyžaduje také kempování, jakákoliv práce v lese či výpravy do travnatých a zalesněných oblastí.

(pak)

Zdroj: https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/tickborne-encephalitis

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování

Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování

Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.

Očkování jako příčina autoimunitních chorob? Důkazy neexistují!

Očkování jako příčina autoimunitních chorob? Důkazy neexistují!

O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková