Meningokoková infekce: se ztuhlým krkem vyrazte hned k lékaři!

Diskotéková nemoc – i tak se někdy říká nebezpečné meningokokové infekci. Přestože nebývá častá, v drtivé většině případů jde o život. Přitom by to tak být nemuselo. Ochrana v podobě očkování je snadno dostupná.

Meningokoková infekce: se ztuhlým krkem vyrazte hned k lékaři!

Meningokoky jsou bakterie, které běžně osidlují horní dýchací cesty člověka. Nosičství je přirozené a během něj dochází ke stimulaci imunitního systému a vytvoření ochrany. V České republice je četnost nosičství asi 10 %. Jeden typ meningokoka žije na sliznici obvykle přibližně deset měsíců, poté se vyvine ochrana a následuje období čisté sliznice nebo kolonizace jiným typem.

Mládí v ohrožení 

Někdy se stane, že v prvních sedmi dnech po usazení na sliznici pronikne meningokok do krevního oběhu a způsobí infekci, tedy zánět mozkových blan nebo sepsi (otravu krve). Právě sepse je nejnebezpečnější variantou: i přes okamžitou správnou léčbu umírá více než čtvrtina nemocných. V České republice se vyskytuje necelých 100 případů invazivní meningokokové infekce za rok. Dvě třetiny pacientů tvoří děti do 5 let, další rizikovou skupinou jsou pak dospívající. U lidí starších 35 let je infekce naprostou raritou.

Snadno zranitelný organismus 

Meningokoková infekce dospívajících se většinou objeví po návštěvě diskotéky, koncertu, festivalu a podobných akcí. Proč? Může za to:

Na místech, kde je vysoká hlučnost, bývá navíc nutné při hovoru hlasitě křičet. To opět usnadňuje průnik meningokoka a také přispívá ke zvýšení počtu kapének v ovzduší.

Příznaky meningokokové infekce

Hlídejte předklon

Při rozvoji zánětu mozkových blan začnou být patrné tzv. meningeální projevy – ztuhnutí páteře a šíje a z toho plynoucí neschopnost předklonu. U dětí můžete tyto příznaky ověřit jednoduchým příkazem: „Dej si pusinku na kolínko.“ Pokud to horečnaté dítě nezvládne, protože má ztuhlá záda, okamžitě vyrazte k lékaři nebo volejte záchrannou službu.

Jednoduchá prevence 

Jedinou spolehlivou ochranou proti meningokokům je očkování. V některých zemí je součástí národního imunizačního programu, například ve Velké Británii. Proti kmenům typu B, které jsou u nás nejčastější, lze očkovat od jednoho roku věku. Proti jiným kmenům i od dvou měsíců, tedy společně s hexavakcínou. Pokud se infekce bojíte, není co řešit. Očkování je vysoce účinné a bezpečné.

(pez)

Zdroj: http://www.fnbrno.cz

http://www.meningococcal.org.au

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.

Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková