Meningokoková infekce: se ztuhlým krkem vyrazte hned k lékaři!
Meningokoková infekce: se ztuhlým krkem vyrazte hned k lékaři!
Diskotéková nemoc – i tak se někdy říká nebezpečné meningokokové infekci. Přestože nebývá častá, v drtivé většině případů jde o život. Přitom by to tak být nemuselo. Ochrana v podobě očkování je snadno dostupná.
Meningokoky jsou bakterie, které běžně osidlují horní dýchací cesty člověka. Nosičství je přirozené a během něj dochází ke stimulaci imunitního systému a vytvoření ochrany. V České republice je četnost nosičství asi 10 %. Jeden typ meningokoka žije na sliznici obvykle přibližně deset měsíců, poté se vyvine ochrana a následuje období čisté sliznice nebo kolonizace jiným typem.
Mládí v ohrožení
Někdy se stane, že v prvních sedmi dnech po usazení na sliznici pronikne meningokok do krevního oběhu a způsobí infekci, tedy zánět mozkových blan nebo sepsi (otravu krve). Právě sepse je nejnebezpečnější variantou: i přes okamžitou správnou léčbu umírá více než čtvrtina nemocných. V České republice se vyskytuje necelých 100 případů invazivní meningokokové infekce za rok. Dvě třetiny pacientů tvoří děti do 5 let, další rizikovou skupinou jsou pak dospívající. U lidí starších 35 let je infekce naprostou raritou.
Snadno zranitelný organismus
Meningokoková infekce dospívajících se většinou objeví po návštěvě diskotéky, koncertu, festivalu a podobných akcí. Proč? Může za to:
fyzické vyčerpání,
nedostatek spánku,
oschnutí sliznic,
kouření,
pobyt v prašném prostředí,
předchozí infekce dýchacích cest.
Na místech, kde je vysoká hlučnost, bývá navíc nutné při hovoru hlasitě křičet. To opět usnadňuje průnik meningokoka a také přispívá ke zvýšení počtu kapének v ovzduší.
Příznaky meningokokové infekce
Vysoká horečka,
schvácenost,
dráždivost,
zvracení,
někdy se vyskytne i závrať nebo bolest v krku.
Hlídejte předklon
Při rozvoji zánětu mozkových blan začnou být patrné tzv. meningeální projevy – ztuhnutí páteře a šíje a z toho plynoucí neschopnost předklonu. U dětí můžete tyto příznaky ověřit jednoduchým příkazem: „Dej si pusinku na kolínko.“ Pokud to horečnaté dítě nezvládne, protože má ztuhlá záda, okamžitě vyrazte k lékaři nebo volejte záchrannou službu.
Jednoduchá prevence
Jedinou spolehlivou ochranou proti meningokokům je očkování. V některých zemí je součástí národního imunizačního programu, například ve Velké Británii. Proti kmenům typu B, které jsou u nás nejčastější, lze očkovat od jednoho roku věku. Proti jiným kmenům i od dvou měsíců, tedy společně s hexavakcínou. Pokud se infekce bojíte, není co řešit. Očkování je vysoce účinné a bezpečné.
Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?
Klíšťová encefalitida každoročně postihne stovky obyvatel České republiky. U některých zotavení proběhne bez vážnějších komplikací, jiným bohužel zůstanou trvalé následky. Přitom prevence je jednoduchá.
Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková