Útok meningokoka může zanechat trvalé následky

Meningokoková infekce je hrozbou jak pro malé děti, tak pro dospívající. Ochrana je přitom jednoduchá – očkovat lze miminka již pár měsíců po narození.

Útok meningokoka může zanechat trvalé následky

Případy lehké i těžké

Onemocnění, která jsou způsobena meningokoky, mohou mít různě závažný průběh.

Kolik je nemocných?

Invazivní meningokokové onemocnění u nás loni postihlo 43 pacientů. Počet úmrtí (jednalo se o 6 případů) ukazuje, že smrtnost v těchto případech dosahuje více než 13 %. Nejvíce úmrtí bylo způsobeno meningokoky typu B, následovaly skupiny C a W. Žádný z pacientů nebyl podle údajů ze Státního zdravotního ústavu očkován meningokokovou vakcínou.

Prevence má význam 

Dlouhodobé sledování dokládá, že meningokokem typu B jsou nejvíce ohroženy děti v prvním roce života. I proto se očkování, které je účinnou ochranou proti tomuto onemocnění, doporučuje co nejdříve během prvních měsíců života. Meningokoky typu A, C, Y a W způsobují nejvíce onemocnění u dětí ve věkové kategorii 1–4 roky. I proti těmto čtyřem typům meningokoků je k dispozici vakcína vhodná pro děti v kojeneckém věku.

Následky mohou být závažné

Specifikem meningokokových infekcí je rychlý průběh nemoci, a to v řádu hodin. Co se v takovou chvíli děje v těle nemocného, vysvětluje MUDr. Hana Černá. „Průnik bakterií do krve způsobí nadměrnou reakci imunitního systému, která spolu s toxickými látkami z bakteriálních těl začne poškozovat stěnu malých cév. To vede k dalším nežádoucím situacím, jako je tvorba krevních sraženin, vznik otoků nebo poškození nervových buněk.“ Po prodělaném invazivním meningokokovém onemocnění postihují řadu pacientů různé trvalé následky. Dětská lékařka Hana Černá upozorňuje například na selhání ledvin, hluchotu nebo amputaci prstů a končetin, ke které může dojít po ucpání cév sraženinami.

(pak)

Zdroj: http://www.szu.cz/uploads/IMO/Zpravy_CEM_IMO_2016_2_opr.pdf

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Podzim v přírodě má svůj půvab, ale také zdravotní rizika

Podzim v přírodě má svůj půvab, ale také zdravotní rizika

Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková