Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Meningokoková infekce je hrozbou jak pro malé děti, tak pro dospívající. Ochrana je přitom jednoduchá – očkovat lze miminka již pár měsíců po narození.
Onemocnění, která jsou způsobena meningokoky, mohou mít různě závažný průběh.
Invazivní meningokokové onemocnění u nás loni postihlo 43 pacientů. Počet úmrtí (jednalo se o 6 případů) ukazuje, že smrtnost v těchto případech dosahuje více než 13 %. Nejvíce úmrtí bylo způsobeno meningokoky typu B, následovaly skupiny C a W. Žádný z pacientů nebyl podle údajů ze Státního zdravotního ústavu očkován meningokokovou vakcínou.
Dlouhodobé sledování dokládá, že meningokokem typu B jsou nejvíce ohroženy děti v prvním roce života. I proto se očkování, které je účinnou ochranou proti tomuto onemocnění, doporučuje co nejdříve během prvních měsíců života. Meningokoky typu A, C, Y a W způsobují nejvíce onemocnění u dětí ve věkové kategorii 1–4 roky. I proti těmto čtyřem typům meningokoků je k dispozici vakcína vhodná pro děti v kojeneckém věku.
Specifikem meningokokových infekcí je rychlý průběh nemoci, a to v řádu hodin. Co se v takovou chvíli děje v těle nemocného, vysvětluje MUDr. Hana Černá. „Průnik bakterií do krve způsobí nadměrnou reakci imunitního systému, která spolu s toxickými látkami z bakteriálních těl začne poškozovat stěnu malých cév. To vede k dalším nežádoucím situacím, jako je tvorba krevních sraženin, vznik otoků nebo poškození nervových buněk.“ Po prodělaném invazivním meningokokovém onemocnění postihují řadu pacientů různé trvalé následky. Dětská lékařka Hana Černá upozorňuje například na selhání ledvin, hluchotu nebo amputaci prstů a končetin, ke které může dojít po ucpání cév sraženinami.
(pak)
Zdroj: http://www.szu.cz/uploads/IMO/Zpravy_CEM_IMO_2016_2_opr.pdf
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Lidský papilomavirus, který má zkratku HPV (human papillomavirus), je nejčastější sexuálně přenosná infekce na světě. Během života se s ní setká kolem 80 % všech mužů i žen. Imunitní systém většiny z nás si s infekcí umí poradit, u některých ale může HPV způsobit závažná onemocnění. Bohužel nikdo z nás dopředu neví, jestli tohoto černého Petra nedostane zrovna on. Co si ale zjistit můžeme, jsou formy prevence proti této infekci.
Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.