Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem

Světová zdravotnická organizace (WHO) se letos v rámci probíhajícího Světového týdne očkování soustředí nejen na bezpečnost a účinnost vakcinace, ale zdůrazňuje také nutnost čerpat informace o očkování z kvalitních zdrojů. Na jednom z nich se právě nacházíte.

Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem

Internet je prvním místem, kde veřejnost hledá informace o jednotlivých očkováních i bezpečnosti vakcín. Mnoho internetových zdrojů ovšem nabízí o tomto tématu nevyvážené či zavádějící informace. WHO se proto intenzivně věnuje budování sítě kvalitních a prověřených zdrojů, kterou nazývá „Vaccine Safety Net“. Zapojeny jsou do ní různé subjekty, jejichž internetové stránky musí splnit předem daná kritéria. Do této sítě zdrojů patří například:

Co má splňovat kvalitní zdroj informací?

Všechny zdroje doporučené Světovou zdravotnickou organizací musí projít nezávislou odbornou kontrolou.

Do projektu je v současnosti zapojeno 47 internetových stránek, které jsou dostupné ve 12 jazycích. Zájem o kvalitní zdroje informací potvrzuje návštěvnost těchto stránek – měsíčně je navštíví více než 170 milionů uživatelů.

Sledujte původ informací i na sociálních sítích

Kritéria uváděná WHO mohou posloužit i jako návod pro veřejnost, na co by si všichni měli dávat pozor při hledání informací z dalších zdrojů. To platí i pro sociální sítě – u nich často úplně chybí údaje o původu informací. Je také důležité si uvědomit, že internet nemůže nahradit návštěvu lékaře a konzultaci konkrétního tématu nebo problému souvisejícího s očkováním.

Kde hledat informace pro české prostředí

Informace o všech aspektech očkování a aktuální očkovací kalendář jsou k dispozici například na stránkách www.ockovaci-kalendar.cz. Tento portál vždy uvádí zdroj zveřejněných informací a má i svého lékařského garanta. Můžete zde také sledovat všechna svá očkování pomocí přehledné aplikace Očkovací kalendář. Velmi prakticky se tak na jednom místě spojuje přístup ke všeobecným i osobním informacím, které souvisejí s vakcinací.

(pak)

Zdroj: http://www.who.int/features/2017/vaccine-safety-website/en/

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Nejen v České republice, ale na celém světě se očkuje. Proč? Abychom sami sebe a své děti chránili před nebezpečnými chorobami. V každé zemi ale vypadá očkovací kalendář trochu jinak. Podívejme se, jaká je situace v členských zemích Evropské unie.

Jedna falešná studie způsobila řetězovou reakci obav z autismu po očkování

Jedna falešná studie způsobila řetězovou reakci obav z autismu po očkování

Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?

Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková