Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem
Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem
Světová zdravotnická organizace (WHO) se letos v rámci probíhajícího Světového týdne očkování soustředí nejen na bezpečnost a účinnost vakcinace, ale zdůrazňuje také nutnost čerpat informace o očkování z kvalitních zdrojů. Na jednom z nich se právě nacházíte.
Internet je prvním místem, kde veřejnost hledá informace o jednotlivých očkováních i bezpečnosti vakcín. Mnoho internetových zdrojů ovšem nabízí o tomto tématu nevyvážené či zavádějící informace. WHO se proto intenzivně věnuje budování sítě kvalitních a prověřených zdrojů, kterou nazývá „Vaccine Safety Net“. Zapojeny jsou do ní různé subjekty, jejichž internetové stránky musí splnit předem daná kritéria. Do této sítě zdrojů patří například:
národní či vládní organizace, které mají za cíl podporovat ochranu zdraví obyvatel dané země,
vzdělávací centra, která se soustředí na téma očkování a působí v renomovaných nemocnicích,
centra pro očkování a prevenci nemocí,
odborné lékařské společnosti.
Co má splňovat kvalitní zdroj informací?
Všechny zdroje doporučené Světovou zdravotnickou organizací musí projít nezávislou odbornou kontrolou.
Hodnotí se zaměření webových stránek i to, zda zveřejňují vědecky podložené údaje.
Dalším kritériem je srozumitelnost a pravidelná aktualizace informací.
WHO trvá také na jasných údajích o vlastníkovi a správci stránek.
Do projektu je v současnosti zapojeno 47 internetových stránek, které jsou dostupné ve 12 jazycích. Zájem o kvalitní zdroje informací potvrzuje návštěvnost těchto stránek – měsíčně je navštíví více než 170 milionů uživatelů.
Sledujte původ informací i na sociálních sítích
Kritéria uváděná WHO mohou posloužit i jako návod pro veřejnost, na co by si všichni měli dávat pozor při hledání informací z dalších zdrojů. To platí i pro sociální sítě – u nich často úplně chybí údaje o původu informací. Je také důležité si uvědomit, že internet nemůže nahradit návštěvu lékaře a konzultaci konkrétního tématu nebo problému souvisejícího s očkováním.
Kde hledat informace pro české prostředí
Informace o všech aspektech očkování a aktuální očkovací kalendář jsou k dispozici například na stránkách www.ockovaci-kalendar.cz. Tento portál vždy uvádí zdroj zveřejněných informací a má i svého lékařského garanta. Můžete zde také sledovat všechna svá očkování pomocí přehledné aplikace Očkovací kalendář. Velmi prakticky se tak na jednom místě spojuje přístup ke všeobecným i osobním informacím, které souvisejí s vakcinací.
Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?
Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?
Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.