Podzim klepe na dveře… A s ním i pneumokokové infekce
Podzim klepe na dveře… A s ním i pneumokokové infekce
Podzim je tradičně obdobím vyššího výskytu mnoha infekčních nemocí. Platí to také pro pneumokokové infekce, u kterých lze pozorovat nárůst nemocnosti na podzim a v zimě. I proto je vhodné před začátkem tohoto rizikového období myslet na ochranu ve formě očkování.
Američtí lékaři věnující se infekčním chorobám zjistili, že pneumokokový zápal plic se obvykle vyskytuje na konci zimy. Naopak invazivní pneumokoková onemocnění, při kterých bakterie Streptococcus pneumoniae napadne jinou část těla než plíce, se nejčastěji objevují během podzimu.
Sezonní nárůst počtu nemocných lékaři vysvětlují několika faktory:
Během chladných měsíců se lidé více zdržují v uzavřených prostorech, kde se nákaza snadno šíří.
Krátké zimní dny nedovolí organismu načerpat dostatek vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost.
Vyšší výskyt virových infekcí oslabuje imunitu a člověk je náchylnější k dalším nemocem, tedy i těm způsobeným pneumokoky.
Zimní období je obecně rizikovější v lokalitách, kde jsou mírné zimy. Na šíření nemocí má vliv například vlhkost vzduchu, venkovní teploty nebo nadmořská výška.
Zimní prázdniny – více nemocných rodičů
Zvýšené riziko pneumokokových infekcí souvisí u dospělých také s intenzivnějším kontaktem s dětmi. Pro rodiče školních dětí jsou zátěžovým obdobím například zimní prázdniny. Bez ohledu na věk nebo velikost rodiny by však na riziko nákazy a vhodnou prevenci měli myslet i všichni pacienti s chronickými nemocemi dýchacích cest, srdečními onemocněními a ti, kteří mají oslabenou imunitu. Jaká doporučení jsou nejdůležitější?
Účinnou ochranou proti pneumokokovým infekcím je očkování.
Význam má také strava bohatá na vitaminy.
Pro odolnost organismu je důležitý zdravý životní styl bez cigaret a dostatek pohybu.
Jak načasovat očkování?
Dětský lékař MUDr. Petr Kadleček považuje za nejvhodnější dobu pro vakcinaci konec léta a začátek podzimu. „Pro zajištění ochrany před nemocí potřebuje organismus po očkování nějaký čas, aby imunitní systém stihl vybudovat potřebnou obranu ve formě specifických protilátek,“ vysvětluje doktor Kadleček. „Například u konjugované vakcíny proti pneumokokovým infekcím počítáme u většiny očkovaných průměrně se čtyřmi týdny na vytvoření dostatečné hladiny protilátek,“ dodává pediatr.
(pak)
Zdroje:
Daniel P. et al. Increased incidence of adult pneumococcal pneumonia during school holiday periods. ERJ Open Res. 2017 Mar 14; 3 (1).
Weinberger D. M. et al. Seasonal drivers of pneumococcal disease incidence: impact of bacterial carriage and viral activity. Clin Infect Dis. 2014 Jan; 58 (2): 188–194.
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.
Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?