Podzim klepe na dveře… A s ním i pneumokokové infekce
Podzim klepe na dveře… A s ním i pneumokokové infekce
Podzim je tradičně obdobím vyššího výskytu mnoha infekčních nemocí. Platí to také pro pneumokokové infekce, u kterých lze pozorovat nárůst nemocnosti na podzim a v zimě. I proto je vhodné před začátkem tohoto rizikového období myslet na ochranu ve formě očkování.
Američtí lékaři věnující se infekčním chorobám zjistili, že pneumokokový zápal plic se obvykle vyskytuje na konci zimy. Naopak invazivní pneumokoková onemocnění, při kterých bakterie Streptococcus pneumoniae napadne jinou část těla než plíce, se nejčastěji objevují během podzimu.
Sezonní nárůst počtu nemocných lékaři vysvětlují několika faktory:
Během chladných měsíců se lidé více zdržují v uzavřených prostorech, kde se nákaza snadno šíří.
Krátké zimní dny nedovolí organismu načerpat dostatek vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost.
Vyšší výskyt virových infekcí oslabuje imunitu a člověk je náchylnější k dalším nemocem, tedy i těm způsobeným pneumokoky.
Zimní období je obecně rizikovější v lokalitách, kde jsou mírné zimy. Na šíření nemocí má vliv například vlhkost vzduchu, venkovní teploty nebo nadmořská výška.
Zimní prázdniny – více nemocných rodičů
Zvýšené riziko pneumokokových infekcí souvisí u dospělých také s intenzivnějším kontaktem s dětmi. Pro rodiče školních dětí jsou zátěžovým obdobím například zimní prázdniny. Bez ohledu na věk nebo velikost rodiny by však na riziko nákazy a vhodnou prevenci měli myslet i všichni pacienti s chronickými nemocemi dýchacích cest, srdečními onemocněními a ti, kteří mají oslabenou imunitu. Jaká doporučení jsou nejdůležitější?
Účinnou ochranou proti pneumokokovým infekcím je očkování.
Význam má také strava bohatá na vitaminy.
Pro odolnost organismu je důležitý zdravý životní styl bez cigaret a dostatek pohybu.
Jak načasovat očkování?
Dětský lékař MUDr. Petr Kadleček považuje za nejvhodnější dobu pro vakcinaci konec léta a začátek podzimu. „Pro zajištění ochrany před nemocí potřebuje organismus po očkování nějaký čas, aby imunitní systém stihl vybudovat potřebnou obranu ve formě specifických protilátek,“ vysvětluje doktor Kadleček. „Například u konjugované vakcíny proti pneumokokovým infekcím počítáme u většiny očkovaných průměrně se čtyřmi týdny na vytvoření dostatečné hladiny protilátek,“ dodává pediatr.
(pak)
Zdroje:
Daniel P. et al. Increased incidence of adult pneumococcal pneumonia during school holiday periods. ERJ Open Res. 2017 Mar 14; 3 (1).
Weinberger D. M. et al. Seasonal drivers of pneumococcal disease incidence: impact of bacterial carriage and viral activity. Clin Infect Dis. 2014 Jan; 58 (2): 188–194.
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková