Pokud se v nejbližších dnech chystáte se svým dítětem na vakcinaci proti pneumokokovým infekcím, měli byste zbystřit. Před očkováním i po něm je totiž vhodné upravit zaběhnutý režim a omezit některé aktivity. Které to jsou a proč je to potřeba?
Očkování představuje pro dětský organismus zvýšenou zátěž. Aplikace vakcíny také může vyvolat různé místní i celkové reakce, a proto je vhodné dopřát dětem po očkování co nejklidnější režim. V praxi by měl vypadat následovně:
Bezprostředně po očkování zůstaňte s dítětem asi 30 minut v čekárně. Závažná alergická reakce je sice ojedinělý jev, ale pokud by k ní došlo, je nutné být v dosahu lékaře.
V den očkování nechoďte s dítětem na hřiště, návštěvy ani nákupy. Vhodné není ani plavání a cestování.
Po příchodu domů dopřejte dítěti fyzický klid a odpočinek.
Buďte potomkovi nablízku, abyste ho mohli uklidňovat v případě nežádoucích reakcí na vakcínu.
V dalších 2–3 dnech by děti neměly sportovat ani chodit na místa, kde by se mohly nakazit některým infekčním onemocněním.
Jak zmírnit reakci po vakcinaci
Pokud i přes dodržení klidového režimu pozorujete u svého dítěte nějakou reakci na očkování, můžete mu ulevit různými způsoby:
Na zarudnutí v místě vpichu, což je jedna z nejčastějších místních reakcí po vakcinaci, přiložte chladivý obklad.
Při celkové reakci v podobě horečky nad 38 °C můžete nasadit léky proti horečce.
Kdyby vaše dítě na léky nereagovalo a horečka mu stoupala nebo se k ní přidaly křeče, vyhledejte lékařskou pomoc.
Na očkování v dobré kondici
Vakcínu by měly děti dostat pouze tehdy, když jsou zdravé. Minimálně týden před očkováním se tedy vyhýbejte kontaktu s nemocnými. Dbejte i na zdraví dalších členů rodiny, aby na dítě těsně před očkováním nepřenesli některé z infekčních onemocnění.
Jestliže má dítě před plánovaným podáním vakcíny rýmu nebo kašel, poraďte se s lékařem, zda je v takové situaci očkování vhodné.
Podání vakcíny v době probíhající infekce by mohlo zhoršit zdravotní stav vašeho potomka.
Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.
Zářijový nástup dětí do mateřských škol a dalších předškolních zařízení se blíží. A s tím souvisí i téma povinného očkování. Rodiče v této oblasti někdy tápou, proto přinášíme platné zásady pro nadcházející školní rok.
Antibiotika v očkovacích látkách budí u některých rodičů obavy – především kvůli riziku alergických reakcí. Ty ale bývají zcela ojedinělé. Prozradíme, jaký význam antibiotika přidávaná do vakcín mají.