Po očkování dopřejte dítěti několikadenní klid

Pokud se v nejbližších dnech chystáte se svým dítětem na vakcinaci proti pneumokokovým infekcím, měli byste zbystřit. Před očkováním i po něm je totiž vhodné upravit zaběhnutý režim a omezit některé aktivity. Které to jsou a proč je to potřeba?

Po očkování dopřejte dítěti několikadenní klid

Očkování představuje pro dětský organismus zvýšenou zátěž. Aplikace vakcíny také může vyvolat různé místní i celkové reakce, a proto je vhodné dopřát dětem po očkování co nejklidnější režim. V praxi by měl vypadat následovně:

Jak zmírnit reakci po vakcinaci

Pokud i přes dodržení klidového režimu pozorujete u svého dítěte nějakou reakci na očkování, můžete mu ulevit různými způsoby:

  1. Na zarudnutí v místě vpichu, což je jedna z nejčastějších místních reakcí po vakcinaci, přiložte chladivý obklad.
  2. Při celkové reakci v podobě horečky nad 38 °C můžete nasadit léky proti horečce.
  3. Kdyby vaše dítě na léky nereagovalo a horečka mu stoupala nebo se k ní přidaly křeče, vyhledejte lékařskou pomoc.

Na očkování v dobré kondici

Vakcínu by měly děti dostat pouze tehdy, když jsou zdravé. Minimálně týden před očkováním se tedy vyhýbejte kontaktu s nemocnými. Dbejte i na zdraví dalších členů rodiny, aby na dítě těsně před očkováním nepřenesli některé z infekčních onemocnění.

(pak)

Zdroj: www.pediatrie-mignon.cz/povinna-ockovani/

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Kdy nechat nemocné dítě doma?

Kdy nechat nemocné dítě doma?

Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka do školy, nebo ho raději omluvit? Je to jen drobné nachlazení, nebo něco vážnějšího?

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková