Pneumokokové infekce: nebezpečný je nejen zánět mozkových blan

O pneumokokových infekcích se často hovoří v souvislosti s život ohrožujícím zánětem mozkových blan. Pneumokoky však mohou vyvolat i další onemocnění. Ta sice nejsou tak závažná, ale pro pacienty jsou nepříjemná a mnohdy je doprovázejí komplikace. Které nemoci to jsou?

Pneumokokové infekce: nebezpečný je nejen zánět mozkových blan

Bakterie Streptococcus pneumoniae, označovaná jako pneumokok, se běžně vyskytuje v horních cestách dýchacích u dětí i dospělých. Takové osoby mohou být coby bacilonosiči zdrojem nákazy. Pneumokoky se přenášejí sekretem z dýchacích cest, nakazit se tedy můžete třeba slinami nebo kapénkami při kýchnutí či kašli. Nejohroženější jsou děti do 2 let a senioři nad 65 let. Infekce se u nich rozvíjí hlavně při oslabení organismu. Oslabit tělo může například viróza nebo chirurgický zákrok (operace).

Invazivní pneumokokové onemocnění – co to znamená?

V současné době je známo asi 90 typů pneumokoků. Většinu onemocnění vyvolává některý ze 13 typů označovaných čísly 1, 3, 4, 5, 6A, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19A, 19F a 23F. Pokud pneumokok napadne část těla, ve které se za normálních okolností nevyskytují bakterie, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění.

Mezi invazivní pneumokoková onemocnění patří:

Pneumokok někdy napadne i vedlejší nosní dutiny, kde způsobí zánět – sinusitidu. Častější je však jeho proniknutí do oblasti uší, kde vyvolá zánět středního ucha.

Pneumokok je příčinou až poloviny zánětů středouší. Přestože v tomto případě nejde o invazivní onemocnění, neléčená infekce se může rozšířit do mozku. Opakované záněty mohou být velmi bolestivé a trvale zhoršit sluch.

Léčba antibiotiky a prevence očkováním

Onemocnění vyvolané pneumokoky vyžaduje léčbu pomocí antibiotik. Problémem může být odolnost (rezistence) bakterií k působení těchto léků – ve 3 z 10 případů je pneumokok odolný vůči více než jednomu typu antibiotika. Proto se léčba často zahajuje antibiotiky se širokým záběrem (širokospektrými) a až po přesném popsání bakterie v laboratoři se medikace upravuje.

Pneumokokové infekce se mohou šířit snadno a rychle. Spolehlivou ochranou je očkování. Proč má takový význam?

(pak)

Zdroje:

www.cdc.gov/pneumococcal/index.html

www.vaccines.gov/diseases/pneumonia

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Hnisavá meningitida. Na antibiotika nespoléhejte a raději se chraňte

Hnisavá meningitida. Na antibiotika nespoléhejte a raději se chraňte

Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti lidskému papilomaviru (známý také pod zkratkou HPV) je v České republice plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 13 let. Přesto některé rodiny váhají, jestli nechávat očkovat i chlapce. Myslí si totiž, že HPV se týká jen dívek a žen. Tak tomu ale vůbec není.

Očkování dospělých není zbytečnost!

Očkování dospělých není zbytečnost!

Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková