Pneumokokové infekce: nebezpečný je nejen zánět mozkových blan
Pneumokokové infekce: nebezpečný je nejen zánět mozkových blan
O pneumokokových infekcích se často hovoří v souvislosti s život ohrožujícím zánětem mozkových blan. Pneumokoky však mohou vyvolat i další onemocnění. Ta sice nejsou tak závažná, ale pro pacienty jsou nepříjemná a mnohdy je doprovázejí komplikace. Které nemoci to jsou?
Bakterie Streptococcus pneumoniae, označovaná jako pneumokok, se běžně vyskytuje v horních cestách dýchacích u dětí i dospělých. Takové osoby mohou být coby bacilonosiči zdrojem nákazy. Pneumokoky se přenášejí sekretem z dýchacích cest, nakazit se tedy můžete třeba slinami nebo kapénkami při kýchnutí či kašli. Nejohroženější jsou děti do 2 let a senioři nad 65 let. Infekce se u nich rozvíjí hlavně při oslabení organismu. Oslabit tělo může například viróza nebo chirurgický zákrok (operace).
Invazivní pneumokokové onemocnění – co to znamená?
V současné době je známo asi 90 typů pneumokoků. Většinu onemocnění vyvolává některý ze 13 typů označovaných čísly 1, 3, 4, 5, 6A, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19A, 19F a 23F. Pokud pneumokok napadne část těla, ve které se za normálních okolností nevyskytují bakterie, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění.
Mezi invazivní pneumokoková onemocnění patří:
zápal plic,
zánět mozkových blan,
sepse (otrava krve).
Pneumokok někdy napadne i vedlejší nosní dutiny, kde způsobí zánět – sinusitidu. Častější je však jeho proniknutí do oblasti uší, kde vyvolá zánět středního ucha.
Pneumokok je příčinou až poloviny zánětů středouší. Přestože v tomto případě nejde o invazivní onemocnění, neléčená infekce se může rozšířit do mozku. Opakované záněty mohou být velmi bolestivé a trvale zhoršit sluch.
Léčba antibiotiky a prevence očkováním
Onemocnění vyvolané pneumokoky vyžaduje léčbu pomocí antibiotik. Problémem může být odolnost (rezistence) bakterií k působení těchto léků – ve 3 z 10 případů je pneumokok odolný vůči více než jednomu typu antibiotika. Proto se léčba často zahajuje antibiotiky se širokým záběrem (širokospektrými) a až po přesném popsání bakterie v laboratoři se medikace upravuje.
Pneumokokové infekce se mohou šířit snadno a rychle. Spolehlivou ochranou je očkování. Proč má takový význam?
Očkování účinně chrání proti všem 13 uvedeným typům pneumokoků, a to jak kojence, tak dospělé.
Vakcinace má význam nejen pro samotného očkovaného, ale pomáhá i s ohledem na zmíněnou odolnost bakterií vůči antibiotikům. Čím méně nemocných bude léčeno antibiotiky, tím méně se bude rozšiřovat rezistence vůči těmto lékům.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.