Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
O pneumokokových infekcích se často hovoří v souvislosti s život ohrožujícím zánětem mozkových blan. Pneumokoky však mohou vyvolat i další onemocnění. Ta sice nejsou tak závažná, ale pro pacienty jsou nepříjemná a mnohdy je doprovázejí komplikace. Které nemoci to jsou?
Bakterie Streptococcus pneumoniae, označovaná jako pneumokok, se běžně vyskytuje v horních cestách dýchacích u dětí i dospělých. Takové osoby mohou být coby bacilonosiči zdrojem nákazy. Pneumokoky se přenášejí sekretem z dýchacích cest, nakazit se tedy můžete třeba slinami nebo kapénkami při kýchnutí či kašli. Nejohroženější jsou děti do 2 let a senioři nad 65 let. Infekce se u nich rozvíjí hlavně při oslabení organismu. Oslabit tělo může například viróza nebo chirurgický zákrok (operace).
V současné době je známo asi 90 typů pneumokoků. Většinu onemocnění vyvolává některý ze 13 typů označovaných čísly 1, 3, 4, 5, 6A, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19A, 19F a 23F. Pokud pneumokok napadne část těla, ve které se za normálních okolností nevyskytují bakterie, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění.
Mezi invazivní pneumokoková onemocnění patří:
Pneumokok někdy napadne i vedlejší nosní dutiny, kde způsobí zánět – sinusitidu. Častější je však jeho proniknutí do oblasti uší, kde vyvolá zánět středního ucha.
Pneumokok je příčinou až poloviny zánětů středouší. Přestože v tomto případě nejde o invazivní onemocnění, neléčená infekce se může rozšířit do mozku. Opakované záněty mohou být velmi bolestivé a trvale zhoršit sluch.
Onemocnění vyvolané pneumokoky vyžaduje léčbu pomocí antibiotik. Problémem může být odolnost (rezistence) bakterií k působení těchto léků – ve 3 z 10 případů je pneumokok odolný vůči více než jednomu typu antibiotika. Proto se léčba často zahajuje antibiotiky se širokým záběrem (širokospektrými) a až po přesném popsání bakterie v laboratoři se medikace upravuje.
Pneumokokové infekce se mohou šířit snadno a rychle. Spolehlivou ochranou je očkování. Proč má takový význam?
(pak)
Zdroje:
www.cdc.gov/pneumococcal/index.html
www.vaccines.gov/diseases/pneumonia
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Při očkování dětí proti meningokokovým nákazám mohou rodiče vybírat z více vakcín, které jsou u nás dostupné. V čem se vakcíny liší a před čím přesně děti ochrání?
Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.