Nástup do školky: začněte posilovat odolnost dítěte právě teď!
Nástup do školky: začněte posilovat odolnost dítěte právě teď!
Mateřská škola znamená novou etapu v životě dítěte i celé rodiny. Vašeho potomka čeká mnoho zážitků, ale zároveň jeho tělo bude muset čelit řadě nových rizik, která pobyt v dětském kolektivu přináší. Je proto vhodné se připravit.
Zamyslete se nad očkováním
Děti tráví ve školce mnoho času v uzavřených prostorách, které jsou ideálním místem pro šíření infekčních onemocnění. Rýmu či virózu si domů někdy přinese téměř každé dítě. Horší to bývá s pneumokokovými nebo meningokokovými infekcemi. Ty mohou mít těžký průběh a v některých případech zanechávají i trvalé následky. Proti oběma typům infekce však existují vakcíny. Nebraňte se úvahám o tomto nepovinném očkování.
Klíšťata hrozí nejen v lesních školkách
Pokud jste pro dítě zvolili lesní školku, je jasné, že počítáte s jeho celodenním pobytem venku. Takový režim přináší jak výhody, třeba čerstvý vzduch, tak zvýšené riziko – například kousnutí klíštětem. Problémům s případnou nákazou klíšťovou encefalitidou lze předcházet očkováním, které mohou děti absolvovat už po prvním roce života. Proč k tomuto kroku přistoupit? Klíšťová encefalitida může mít u dětí méně určité příznaky než u dospělých. Děti navíc často neumějí svoje obtíže přesně popsat a pojmenovat. Očkování je vhodné i tehdy, chodí-li dítě do klasické městské školky, ve které si hraje na zahradě. Klíšťata se totiž vyskytují nejen v lese, ale i na travnatých plochách.
Zdravá strava se vyplácí
Obranyschopnost potomka lze průběžně posilovat různými přirozenými způsoby – a není to jen obecná poučka. Když budete dbát na pestrou a zdravou stravu, dětský organismus bude lépe připraven na nejrůznější nástrahy, které ho ve školce čekají. Nezapomínejte proto zařazovat do rodinného jídelníčku:
ovoce – například hrst jahod obsahuje nejen značné množství vitaminu C, ale také antioxidanty, které chrání buňky před různými škodlivinami,
zeleninu – důležitá je rozmanitost, některé látky obsažené v zelenině prospívají tělu více tehdy, kombinují-li se,
ryby – díky obsahu omega-3 mastných kyselin přispívají ke správnému fungování imunitního systému,
česnek – nemusí sice patřit mezi nejoblíbenější přísady dětí, ale když ho začnete postupně přidávat třeba do polévek, dodáte tak i malým strávníkům látky, které jsou prospěšné pro imunitu a trávení,
jogurty – vybírejte ty s obsahem živých kultur, protože zdraví prospěšné laktobacily pomáhají mimo jiné zvyšovat odolnost organismu proti běžným infekcím.
Marně si lámete hlavu, kdy jste byli naposledy na očkování proti klíšťové encefalitidě? Nebo jste si pozdě vzpomněli na přeočkování? Aby se podobné situace neopakovaly, poradíme, jak si vést záznamy a co dělat v případě promeškání doporučeného termínu vakcinace.
Diagnóza zněla neúprosně – meningokok. Šance na přežití: čtyři procenta. Postupně jí selhávaly orgány, lékaři museli přikročit k amputaci obou dolních končetin ve stehně… Výsledek?
Pokud jste si přinesli vy nebo vaše děti z výletu přisáté klíště, je nutné ho odstranit co nejrychleji. Hlavně proto, aby se snížilo riziko přenosu infekce. Znáte ale všechna pravidla, jak při vyndávání tohoto parazita postupovat?
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.