Nástup do školky: začněte posilovat odolnost dítěte právě teď!
Nástup do školky: začněte posilovat odolnost dítěte právě teď!
Mateřská škola znamená novou etapu v životě dítěte i celé rodiny. Vašeho potomka čeká mnoho zážitků, ale zároveň jeho tělo bude muset čelit řadě nových rizik, která pobyt v dětském kolektivu přináší. Je proto vhodné se připravit.
Zamyslete se nad očkováním
Děti tráví ve školce mnoho času v uzavřených prostorách, které jsou ideálním místem pro šíření infekčních onemocnění. Rýmu či virózu si domů někdy přinese téměř každé dítě. Horší to bývá s pneumokokovými nebo meningokokovými infekcemi. Ty mohou mít těžký průběh a v některých případech zanechávají i trvalé následky. Proti oběma typům infekce však existují vakcíny. Nebraňte se úvahám o tomto nepovinném očkování.
Klíšťata hrozí nejen v lesních školkách
Pokud jste pro dítě zvolili lesní školku, je jasné, že počítáte s jeho celodenním pobytem venku. Takový režim přináší jak výhody, třeba čerstvý vzduch, tak zvýšené riziko – například kousnutí klíštětem. Problémům s případnou nákazou klíšťovou encefalitidou lze předcházet očkováním, které mohou děti absolvovat už po prvním roce života. Proč k tomuto kroku přistoupit? Klíšťová encefalitida může mít u dětí méně určité příznaky než u dospělých. Děti navíc často neumějí svoje obtíže přesně popsat a pojmenovat. Očkování je vhodné i tehdy, chodí-li dítě do klasické městské školky, ve které si hraje na zahradě. Klíšťata se totiž vyskytují nejen v lese, ale i na travnatých plochách.
Zdravá strava se vyplácí
Obranyschopnost potomka lze průběžně posilovat různými přirozenými způsoby – a není to jen obecná poučka. Když budete dbát na pestrou a zdravou stravu, dětský organismus bude lépe připraven na nejrůznější nástrahy, které ho ve školce čekají. Nezapomínejte proto zařazovat do rodinného jídelníčku:
ovoce – například hrst jahod obsahuje nejen značné množství vitaminu C, ale také antioxidanty, které chrání buňky před různými škodlivinami,
zeleninu – důležitá je rozmanitost, některé látky obsažené v zelenině prospívají tělu více tehdy, kombinují-li se,
ryby – díky obsahu omega-3 mastných kyselin přispívají ke správnému fungování imunitního systému,
česnek – nemusí sice patřit mezi nejoblíbenější přísady dětí, ale když ho začnete postupně přidávat třeba do polévek, dodáte tak i malým strávníkům látky, které jsou prospěšné pro imunitu a trávení,
jogurty – vybírejte ty s obsahem živých kultur, protože zdraví prospěšné laktobacily pomáhají mimo jiné zvyšovat odolnost organismu proti běžným infekcím.
Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?
Klíšťová encefalitida každoročně postihne stovky obyvatel České republiky. U některých zotavení proběhne bez vážnějších komplikací, jiným bohužel zůstanou trvalé následky. Přitom prevence je jednoduchá.
Houbařská sezóna se rozbíhá. Pokud bude přát počasí, mají před sebou náruživí sběrači několik měsíců častého pobytu v přírodě. Což znamená stejně dlouhé období plné rizika nákaz některou z nemocí přenášených klíšťaty. Nabízíme tipy, jak nebezpečí minimalizovat.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková