Nastupujete na vysokou školu? Chraňte se před meningokokem!

Život vysokoškoláka často znamená nejen bydlení na koleji, nové přátelé, večírky, ale také zvýšenou hrozbu meningokokových infekcí. Z výsledků mnoha studií totiž vyplývá, že právě studenti představují rizikovou skupinu pro přenos této nebezpečné bakterie.

Nastupujete na vysokou školu? Chraňte se před meningokokem!

V ohrožení

Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné bakteriální onemocnění postihující především děti a dospívající. Bakterie meningokoka se vyskytují v nosohltanu asi 30 % dospívajících a 10 % dospělých. U většiny onemocnění nepropukne, avšak tito bacilonosiči se stávají hrozbou pro zdravé lidi v okolí. Bakterie se z nemocné osoby nebo bacilonosiče přenáší kapénkovou cestou na další jedince. Přestup bakterií přes slizniční bariéru dýchacích cest do mozkové tkáně usnadňuje:

Z výše uvedených rizikových faktorů je jasné, že čerství vysokoškoláci (ale také středoškoláci) jsou poměrně snadným terčem této nákazy. U těchto osob onemocnění často vypukne po bujaré noci strávené na diskotéce v zakouřeném prostředí, jejíž návštěva byla spojena s konzumací alkoholu, popřípadě také drog.

Jak přežít ve zdraví

Meningokokové bakterie mají řadu typů, drtivou většinu infekcí vyvolávají typy A, B, C, Y a W135. Dobrou zprávou je, že proti všem hlavním typům meningokoka existuje účinné očkování. Přední zdravotnické organizace doporučují tuto vakcinaci všem osobám, které nastupují na střední nebo vysokou školu, popřípadě do jiného kolektivu (armáda, internát). Jak ještě se lze bránit?

Čerství vysokoškoláci jsou v mírně zvýšeném riziku meningokokových infekcí ve srovnání s jinými osobami jejich věku. I když je nebezpečí „pouze“ lehce vyšší, nelze spoléhat na to, že infekce u vás nepropukne. Očkování proti meningokokovi je tak nepsanou povinností pro všechny, kteří rozumně pečují o své zdraví.

(holi)

Zdroj: 1. https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr4907a2.htm

2. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/teen/Pages/Meningococcal-Disease-Information-for-Teens-and-College-Students-.aspx

3. http://www.aafp.org/afp/2000/0801/p501.html

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní

Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní

Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.

Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková