Nastupujete na vysokou školu? Chraňte se před meningokokem!
Nastupujete na vysokou školu? Chraňte se před meningokokem!
Život vysokoškoláka často znamená nejen bydlení na koleji, nové přátelé, večírky, ale také zvýšenou hrozbu meningokokových infekcí. Z výsledků mnoha studií totiž vyplývá, že právě studenti představují rizikovou skupinu pro přenos této nebezpečné bakterie.
V ohrožení
Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné bakteriální onemocnění postihující především děti a dospívající. Bakterie meningokoka se vyskytují v nosohltanu asi 30 % dospívajících a 10 % dospělých. U většiny onemocnění nepropukne, avšak tito bacilonosiči se stávají hrozbou pro zdravé lidi v okolí. Bakterie se z nemocné osoby nebo bacilonosiče přenáší kapénkovou cestou na další jedince. Přestup bakterií přes slizniční bariéru dýchacích cest do mozkové tkáně usnadňuje:
fyzické vyčerpání,
psychický stres,
aktivní a pasivní kouření,
pobyt v prašném prostředí,
nástup do nového kolektivu.
Z výše uvedených rizikových faktorů je jasné, že čerství vysokoškoláci (ale také středoškoláci) jsou poměrně snadným terčem této nákazy. U těchto osob onemocnění často vypukne po bujaré noci strávené na diskotéce v zakouřeném prostředí, jejíž návštěva byla spojena s konzumací alkoholu, popřípadě také drog.
Jak přežít ve zdraví
Meningokokové bakterie mají řadu typů, drtivou většinu infekcí vyvolávají typy A, B, C, Y a W135. Dobrou zprávou je, že proti všem hlavním typům meningokoka existuje účinné očkování. Přední zdravotnické organizace doporučují tuto vakcinaci všem osobám, které nastupují na střední nebo vysokou školu, popřípadě do jiného kolektivu (armáda, internát). Jak ještě se lze bránit?
Důležité je dodržovat zásady zdravého životního stylu, tedy posilovat imunitní systém dostatkem spánku, tělesného cvičení a vyváženou stravou.
Nezbytné je vyvarovat se nadměrného stresu, aktivního a pasivního kouření a přílišné konzumace alkoholu.
Všechny infekce horního dýchacího traktu je vhodné léčit klidovým režimem, dostatečným příjmem vitaminů a popřípadě i antibiotiky.
Rizikové je sdílení jídelních potřeb s více lidmi.
Při kašlání je zásadní zakrývat si ústa a pravidelně si mýt ruce.
Čerství vysokoškoláci jsou v mírně zvýšeném riziku meningokokových infekcí ve srovnání s jinými osobami jejich věku. I když je nebezpečí „pouze“ lehce vyšší, nelze spoléhat na to, že infekce u vás nepropukne. Očkování proti meningokokovi je tak nepsanou povinností pro všechny, kteří rozumně pečují o své zdraví.
Podzim je tradičně obdobím vyššího výskytu mnoha infekčních nemocí. Platí to také pro pneumokokové infekce, u kterých lze pozorovat nárůst nemocnosti na podzim a v zimě. I proto je vhodné před začátkem tohoto rizikového období myslet na ochranu ve formě očkování.
Meningokoková onemocnění nejsou častá, ale o to závažnější je jejich průběh. Bakterie může nakazit každého, ale nejvíce jsou ohroženy děti a osoby, které ještě nedosáhly 20 let.
Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.