Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína snížila v zemích s vysokou mírou proočkovanosti za posledních 10 let množství nakažených až o 90 %!
Marně si lámete hlavu, kdy jste byli naposledy na očkování proti klíšťové encefalitidě? Nebo jste si pozdě vzpomněli na přeočkování? Aby se podobné situace neopakovaly, poradíme, jak si vést záznamy a co dělat v případě promeškání doporučeného termínu vakcinace.
Očkovací průkaz a speciální kartičky určené na záznamy o očkování proti klíšťové encefalitidě jsou pro většinu z nás hlavním zdrojem informací o provedené vakcinaci. Měli byste je tedy pečlivě uchovávat. Tyto údaje jsou zásadní pro dodržování správných intervalů a budete je potřebovat celý život.
Možná máte pocit, že ve vašich záznamech něco chybí. Pokud doma nenajdete žádné další dokumenty, například lékařské zprávy, ze kterých by se termín očkování dal vyčíst, domluvte se se svým lékařem na kontrole očkovacího průkazu podle zdravotnické dokumentace. V té by měly být všechny záznamy o provedeném očkování. Stejný postup je nejjednodušším způsobem, jak získat údaje o očkování i v případě, že očkovací průkaz nemůžete najít vůbec. Pokud si v údajích uděláte jednou pořádek, stačí, abyste je pak jen průběžně aktualizovali.
Při vedení záznamů o očkování vám může pomoci například aplikace na internetových stránkách věnovaných tématu očkování – www.ockovaci-kalendar.cz. Zde si můžete evidovat všechna svá očkování a budete je mít v přehledné formě vždy při ruce. Základní očkovací schéma pro vakcíny proti klíšťové encefalitidě vypadá následovně:
1. dávka: kdykoliv během roku,
2. dávka: 1–3 měsíce po první dávce,
3. dávka: 5–12 měsíců po druhé dávce,
1. přeočkování: po 3 letech,
další přeočkování: po 5 letech.
Pokud jste některý z těchto intervalů promeškali, může se ochrana proti klíšťové encefalitidě snížit. V jistých případech je možné pokračovat aplikací opomenuté dávky, jindy to ovšem bez návratu k první dávce nepůjde.
Pokud jste na klíšťovku zapomněli natolik, že jste překročili uvedené intervaly, doporučuje se 4 týdny po aplikaci opomenuté dávky odběr krve na kontrolu protilátek. Jestli jejich hladina nebude dostatečná, je potřeba zahájit celé základní očkovací schéma znovu. Jedině tak si zajistíte spolehlivou ochranu proti klíšťové encefalitidě.
(pak)
Zdroje:
https://www.cdc.gov/vaccines/adults/vaccination-records.html
http://www.vakcinace.eu/data/files/doporuceniprokevakcinaci_2016final_schvaleno_vyborem.pdf
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína snížila v zemích s vysokou mírou proočkovanosti za posledních 10 let množství nakažených až o 90 %!
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.