Jak se řeší zapomenutá očkovací dávka proti klíšťové encefalitidě

Marně si lámete hlavu, kdy jste byli naposledy na očkování proti klíšťové encefalitidě? Nebo jste si pozdě vzpomněli na přeočkování? Aby se podobné situace neopakovaly, poradíme, jak si vést záznamy a co dělat v případě promeškání doporučeného termínu vakcinace.

Jak se řeší zapomenutá očkovací dávka proti klíšťové encefalitidě

Očkovací průkaz a speciální kartičky určené na záznamy o očkování proti klíšťové encefalitidě jsou pro většinu z nás hlavním zdrojem informací o provedené vakcinaci. Měli byste je tedy pečlivě uchovávat. Tyto údaje jsou zásadní pro dodržování správných intervalů a budete je potřebovat celý život.

Zkontrolujte a aktualizujte 

Možná máte pocit, že ve vašich záznamech něco chybí. Pokud doma nenajdete žádné další dokumenty, například lékařské zprávy, ze kterých by se termín očkování dal vyčíst, domluvte se se svým lékařem na kontrole očkovacího průkazu podle zdravotnické dokumentace. V té by měly být všechny záznamy o provedeném očkování. Stejný postup je nejjednodušším způsobem, jak získat údaje o očkování i v případě, že očkovací průkaz nemůžete najít vůbec. Pokud si v údajích uděláte jednou pořádek, stačí, abyste je pak jen průběžně aktualizovali.

Termíny pohlídá třeba aplikace

Při vedení záznamů o očkování vám může pomoci například aplikace na internetových stránkách věnovaných tématu očkování – www.ockovaci-kalendar.cz. Zde si můžete evidovat všechna svá očkování a budete je mít v přehledné formě vždy při ruce. Základní očkovací schéma pro vakcíny proti klíšťové encefalitidě vypadá následovně:

1. dávka: kdykoliv během roku,
2. dávka: 1–3 měsíce po první dávce,
3. dávka: 5–12 měsíců po druhé dávce,
1. přeočkování: po 3 letech,
další přeočkování: po 5 letech.

Když očkování „propadne“

Pokud jste některý z těchto intervalů promeškali, může se ochrana proti klíšťové encefalitidě snížit. V jistých případech je možné pokračovat aplikací opomenuté dávky, jindy to ovšem bez návratu k první dávce nepůjde.

Pokud jste na klíšťovku zapomněli natolik, že jste překročili uvedené intervaly, doporučuje se 4 týdny po aplikaci opomenuté dávky odběr krve na kontrolu protilátek. Jestli jejich hladina nebude dostatečná, je potřeba zahájit celé základní očkovací schéma znovu. Jedině tak si zajistíte spolehlivou ochranu proti klíšťové encefalitidě.

(pak)

Zdroje:

https://www.cdc.gov/vaccines/adults/vaccination-records.html

http://www.vakcinace.eu/data/files/doporuceniprokevakcinaci_2016final_schvaleno_vyborem.pdf

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 4
Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?

Úhradu některých očkování čekají změny

Úhradu některých očkování čekají změny

Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková