Balení na letní tábory se blíží. Stejně důležité jako vybavit děti správným repelentem kvůli ochraně proti klíšťatům je vysvětlit jim, na co si mají v souvislosti s těmito malými roztoči dávat pozor.
Každé dítě, které vyráží na tábor do přírody, by mělo vědět, co jsou klíšťata a že je potřeba se před nimi chránit. Zdravotníci na táborech sice pravidelně kontrolují, jestli děti nemají přisáté klíště, přesto je užitečné dát potomkům několik základních rad:
Naučte děti, aby si tělo prohlížely samy. Udělat to musí hlavně tehdy, když kontrola táborovým zdravotníkem z nějakého důvodu neproběhne. Mimořádně pečlivě je nutné kontrolovat místa nejčastějšího přisátí klíšťat – podkolenní jamky, podpaží a třísla. Pokud jsou na táboře sourozenci, mohou si s kontrolou navzájem pomoci.
Řekněte potomkům, ať přisátí klíštěte co nejdřív nahlásí táborovému vedoucímu nebo zdravotníkovi. Žádné čekání do večera, jestliže na sobě najdou klíště už během dne.
Poučte děti, aby každé ráno použily repelent, který budou mít připravený z domova. Pokud typ repelentu vyžaduje opakovanou aplikaci, měli by ho malí táborníci použít znovu před začátkem odpoledních aktivit.
Vysvětlete dětem, že klíště nemají v žádném případě samy škrábat, odlupovat nebo se ho snažit násilím dostat z kůže. Správné odstranění zajistí zdravotník.
Co můžete udělat pro ochranu vy?
Očkování. V první řadě nechte potomky včas očkovat proti klíšťové encefalitidě. Očkování je účinné a ochrání děti před nemocí, která může nejen zkomplikovat prázdniny, ale také zanechat dlouhodobé následky.
Vhodný oděv. Kromě repelentu zabalte dětem na tábor co nejvíce světlého oblečení. Na něm si mohou i v zápalu hry lépe všimnout lezoucího klíštěte. Snadno ho pak samy sundají dřív, než se přisaje.
Spolehlivý zdravotník. Při vybírání tábora se zajímejte o zdravotní režim, tedy kdo zajistí kontrolu a odstranění klíšťat. Ujistěte se, že táborový zdravotník povede v rámci povinné dokumentace také záznamy o klíšťatech. Kromě data, kdy bylo přisáté klíště odstraněno, byste měli po skončení tábora dostat i nákres, kde přesně se na těle dítěte nacházelo. To je velmi důležité pro případ, že by se po návratu z tábora udělala na kůži skvrna, která může být příznakem lymeské boreliózy.
Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.