Balení na letní tábory se blíží. Stejně důležité jako vybavit děti správným repelentem kvůli ochraně proti klíšťatům je vysvětlit jim, na co si mají v souvislosti s těmito malými roztoči dávat pozor.
Každé dítě, které vyráží na tábor do přírody, by mělo vědět, co jsou klíšťata a že je potřeba se před nimi chránit. Zdravotníci na táborech sice pravidelně kontrolují, jestli děti nemají přisáté klíště, přesto je užitečné dát potomkům několik základních rad:
Naučte děti, aby si tělo prohlížely samy. Udělat to musí hlavně tehdy, když kontrola táborovým zdravotníkem z nějakého důvodu neproběhne. Mimořádně pečlivě je nutné kontrolovat místa nejčastějšího přisátí klíšťat – podkolenní jamky, podpaží a třísla. Pokud jsou na táboře sourozenci, mohou si s kontrolou navzájem pomoci.
Řekněte potomkům, ať přisátí klíštěte co nejdřív nahlásí táborovému vedoucímu nebo zdravotníkovi. Žádné čekání do večera, jestliže na sobě najdou klíště už během dne.
Poučte děti, aby každé ráno použily repelent, který budou mít připravený z domova. Pokud typ repelentu vyžaduje opakovanou aplikaci, měli by ho malí táborníci použít znovu před začátkem odpoledních aktivit.
Vysvětlete dětem, že klíště nemají v žádném případě samy škrábat, odlupovat nebo se ho snažit násilím dostat z kůže. Správné odstranění zajistí zdravotník.
Co můžete udělat pro ochranu vy?
Očkování. V první řadě nechte potomky včas očkovat proti klíšťové encefalitidě. Očkování je účinné a ochrání děti před nemocí, která může nejen zkomplikovat prázdniny, ale také zanechat dlouhodobé následky.
Vhodný oděv. Kromě repelentu zabalte dětem na tábor co nejvíce světlého oblečení. Na něm si mohou i v zápalu hry lépe všimnout lezoucího klíštěte. Snadno ho pak samy sundají dřív, než se přisaje.
Spolehlivý zdravotník. Při vybírání tábora se zajímejte o zdravotní režim, tedy kdo zajistí kontrolu a odstranění klíšťat. Ujistěte se, že táborový zdravotník povede v rámci povinné dokumentace také záznamy o klíšťatech. Kromě data, kdy bylo přisáté klíště odstraněno, byste měli po skončení tábora dostat i nákres, kde přesně se na těle dítěte nacházelo. To je velmi důležité pro případ, že by se po návratu z tábora udělala na kůži skvrna, která může být příznakem lymeské boreliózy.
Bakterie Streptococcus pneumoniae čili pneumokok se nachází u více než poloviny zdravých dětí. Sídlí v nosohltanu a žádné problémy nevyvolá. To se však v jisté situaci může rychle změnit. Kdy se pneumokok stává hrozbou a jak se bránit?
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková