Bakterie meningokoku ohrožuje mladé a cestovatele

Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné bakteriální onemocnění postihující především děti a dospívající. Ohroženi jsou i cestovatelé, hlavně ti mířící do Afriky. O prevenci ve formě očkování se informujte v centrech cestovní medicíny.

Bakterie meningokoku ohrožuje mladé a cestovatele

Bakterie meningokoku se vyskytují v nosohltanu asi 30 % dospívajících a 10 % dospělých. U většiny onemocnění nepropukne, avšak tito bacilonosiči se stávají hrozbou pro zdravé lidi v okolí. Meningokok tak představuje doslova časovanou bombu.

Přestup bakterií přes slizniční bariéru dýchacích cest do mozkové tkáně usnadňuje:

Bakterie se z nemocné osoby nebo bacilonosiče přenáší kapénkovou cestou na další jedince.

Nebezpečné onemocnění se objevuje celoročně, častěji však v zimě a na jaře. V ohrožení jsou zejména děti a dospívající, kteří jsou oslabení a vyčerpaní. Nemoc u mladistvých typicky propuká po celonoční návštěvě diskotéky. Vyšší výskyt je také v nově vzniklých kolektivech. Onemocnět však může úplně každý.

Jedno z rizik cestování

Kromě dětí a mladých lidí nesou zvýšené riziko onemocnění meningokokovou infekcí osoby cestující do oblastí s větším výskytem těchto nákaz. Jedná se hlavně o země Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Nejvyšší výskyt meningokoků je v subsaharské Africe, kde tyto bakterie každoročně způsobují epidemie postihující desetitisíce lidí.

Jedinou účinnou obranu přitom představuje očkování, které poskytuje ochranu proti několika typům meningokokových bakterií. Očkování je vhodné při zamýšleném kontaktu s místním obyvatelstvem, cestování hromadnými dopravními prostředky a zvýšené fyzické námaze.

Jistota v podobě očkování

(holi)

Zdroje:

www.cdc.gov/meningococcal/about/risk-factors.html

www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Kdy je lepší očkování odložit

Kdy je lepší očkování odložit

Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková