Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné bakteriální onemocnění postihující především děti a dospívající. Ohroženi jsou i cestovatelé, hlavně ti mířící do Afriky. O prevenci ve formě očkování se informujte v centrech cestovní medicíny.
Bakterie meningokoku se vyskytují v nosohltanu asi 30 % dospívajících a 10 % dospělých. U většiny onemocnění nepropukne, avšak tito bacilonosiči se stávají hrozbou pro zdravé lidi v okolí. Meningokok tak představuje doslova časovanou bombu.
Přestup bakterií přes slizniční bariéru dýchacích cest do mozkové tkáně usnadňuje:
Bakterie se z nemocné osoby nebo bacilonosiče přenáší kapénkovou cestou na další jedince.
Nebezpečné onemocnění se objevuje celoročně, častěji však v zimě a na jaře. V ohrožení jsou zejména děti a dospívající, kteří jsou oslabení a vyčerpaní. Nemoc u mladistvých typicky propuká po celonoční návštěvě diskotéky. Vyšší výskyt je také v nově vzniklých kolektivech. Onemocnět však může úplně každý.
Kromě dětí a mladých lidí nesou zvýšené riziko onemocnění meningokokovou infekcí osoby cestující do oblastí s větším výskytem těchto nákaz. Jedná se hlavně o země Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Nejvyšší výskyt meningokoků je v subsaharské Africe, kde tyto bakterie každoročně způsobují epidemie postihující desetitisíce lidí.
Jedinou účinnou obranu přitom představuje očkování, které poskytuje ochranu proti několika typům meningokokových bakterií. Očkování je vhodné při zamýšleném kontaktu s místním obyvatelstvem, cestování hromadnými dopravními prostředky a zvýšené fyzické námaze.
(holi)
Zdroje:
www.cdc.gov/meningococcal/about/risk-factors.html
www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?
Končí období, ve kterém jsou u nás klíšťata nejaktivnější. Vědci zveřejnili výsledky testování těchto parazitů na přítomnost lymeské boreliózy. Jak to dopadlo a kdy začít myslet na obranu proti nemocem přenášeným klíšťaty?