Očkování proti pneumokokům už dávno není doporučováno jen malým dětem a seniorům. Pokud trpíte astmatem, měli byste rozhodně tuto vakcinaci zvážit. Průběh pneumokokové nákazy může být velmi těžký.
Ohrožené zdraví, někdy i život
Dýchací systém je pravidelně vystaven okolnímu vzduchu. Ten obsahuje mimo částeček prachu nebo pylů i méně či více nebezpečné bakterie a viry. Jedna z těchto bakterií, Streptococcus pneumoniae (pneumokok), způsobuje řadu chorob nejenom v dýchacím systému. Může zapříčinit zánět vedlejších dutin nosních nebo zánět středního ucha. Občas se ale šíří i dál. V některých případech může být pneumokoková infekce extrémně nebezpečná. Dostane-li se pneumokok do krve nebo mozkomíšního moku, stav může ohrozit pacienta na životě.
Když imunita nezvládá
Pneumokoky jsou běžně obsaženy v ústech a nosohltanu. Tvoří součást ústní flóry. Ve chvílích, kdy je tělo oslabené například bojem s běžnými virovými onemocněními nebo je zraněním porušena sliznice v dutině ústní, mohou se pneumokoky šířit a způsobit onemocnění. Ohroženi jsou zejména lidé s oslabeným imunitním systémem. Například ti, kteří dlouhodobě užívají steroidy nebo osoby s chronickým plicním onemocněním. Těm skýtá očkování proti pneumokokům ochranu, kterou jim jejich imunitní systém není v dostatečné míře schopen poskytnout.
Astmatikům bývá hůř
Nedávné studie ukázaly nejen to, že lidé trpící astmatem jsou v souvislosti s pneumokokovou infekcí rizikovou skupinou. Potvrdilo se také, že nákazy jsou mnohem závažnější. Lidé trpící astmatem mají násobně vyšší pravděpodobnost rozvoje invazivní formy:
bakteriémie a sepse (otravy krve),
zánětu mozkových blan,
zápalu plic,
zánětu kostní dřeně.
Invazivní formy pneumokokové infekce jsou velice závažné a ohrožují nemocné na životě.
Nepodceňujte očkování
Pneumokok způsobuje závažná onemocnění, ale ne vždy. Očkování proti pneumokokovým nákazám však může zachránit život. Vakcína pomáhá tělu vytvořit si vlastní protilátky, které chrání vás nebo vaše dítě jak proti mírnějším, tak proti život ohrožujícím formám těchto chorob.
Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.
Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.
Pneumokoková onemocnění považují lékaři za jedna z nejnebezpečnějších. Mezi obzvláště ohrožené jedince patří děti do 2 let a senioři nad 65 let. Naštěstí existuje způsob, jak osoby v riziku ochránit.