Astmatiky mohou pneumokoky ohrozit na životě!

Očkování proti pneumokokům už dávno není doporučováno jen malým dětem a seniorům. Pokud trpíte astmatem, měli byste rozhodně tuto vakcinaci zvážit. Průběh pneumokokové nákazy může být velmi těžký.

Astmatiky mohou pneumokoky ohrozit na životě!

Ohrožené zdraví, někdy i život

Dýchací systém je pravidelně vystaven okolnímu vzduchu. Ten obsahuje mimo částeček prachu nebo pylů i méně či více nebezpečné bakterie a viry. Jedna z těchto bakterií, Streptococcus pneumoniae (pneumokok), způsobuje řadu chorob nejenom v dýchacím systému. Může zapříčinit zánět vedlejších dutin nosních nebo zánět středního ucha. Občas se ale šíří i dál. V některých případech může být pneumokoková infekce extrémně nebezpečná. Dostane-li se pneumokok do krve nebo mozkomíšního moku, stav může ohrozit pacienta na životě.

Když imunita nezvládá

Pneumokoky jsou běžně obsaženy v ústech a nosohltanu. Tvoří součást ústní flóry. Ve chvílích, kdy je tělo oslabené například bojem s běžnými virovými onemocněními nebo je zraněním porušena sliznice v dutině ústní, mohou se pneumokoky šířit a způsobit onemocnění. Ohroženi jsou zejména lidé s oslabeným imunitním systémem. Například ti, kteří dlouhodobě užívají steroidy nebo osoby s chronickým plicním onemocněním. Těm skýtá očkování proti pneumokokům ochranu, kterou jim jejich imunitní systém není v dostatečné míře schopen poskytnout.

Astmatikům bývá hůř

Nedávné studie ukázaly nejen to, že lidé trpící astmatem jsou v souvislosti s pneumokokovou infekcí rizikovou skupinou. Potvrdilo se také, že nákazy jsou mnohem závažnější. Lidé trpící astmatem mají násobně vyšší pravděpodobnost rozvoje invazivní formy:

Invazivní formy pneumokokové infekce jsou velice závažné a ohrožují nemocné na životě.

Nepodceňujte očkování

Pneumokok způsobuje závažná onemocnění, ale ne vždy. Očkování proti pneumokokovým nákazám však může zachránit život. Vakcína pomáhá tělu vytvořit si vlastní protilátky, které chrání vás nebo vaše dítě jak proti mírnějším, tak proti život ohrožujícím formám těchto chorob.

(dos)

Zdroje:

https://www.verywell.com/do-i-need-the-pneumonia-shot-if-i-have-asthma-200886
https://www.healthcentral.com/article/should-people-with-asthma-get-the-pneumonia-vaccine
Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková