Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Nejvhodnějším způsobem, jak se před chřipkou chránit, je každoroční očkování. Nejenže zajistíte ochranu pro sebe, ale omezí se tak i šíření chřipky ve vašem okolí. Očkování proti chřipce je potřeba opakovat každý rok ze dvou důvodů:

  1. Chřipkové viry se mění a složení vakcíny vždy zohledňuje aktuální situaci.
  2. Účinnost tohoto očkování postupně klesá, a vakcína tedy zajistí ochranu vždy jen na nadcházející chřipkovou „sezónu“.

Dřív, než vypukne epidemie

Ideálním obdobím, kdy se kvůli „protichřipkové“ vakcíně vydat k lékaři, je podzim. Nejčastěji se doporučuje očkování na přelomu září a října. Protilátky se v těle vytvoří přibližně za 14 dní po aplikaci vakcíny a ochrání vás po celou zimu. Právě v tomto ročním období případů chřipky přibývá, nejvíc nemocných bývá v lednu či únoru.

Vakcinaci by neměli podcenit lidé, u nichž by chřipka mohla způsobit vážné komplikace v podobě zápalu plic, zánětu průdušek nebo zánětu srdečního svalu. Kdo do této skupiny patří?

Když vás chřipka přece jen dostane

Pokud vás chřipka postihne navzdory řádnému očkování – což se může stát, pokud virus chřipky zmutuje, a vakcína tedy neobsahuje správné antigeny – má očkování i tak význam. Průběh chřipky může být mírnější a případné komplikace méně závažné. Platí samozřejmě, že chřipku byste neměli přecházet. Tělu při nemoci dopřejte klid, dostatek tekutin a v případě vysoké horečky také léky na její snížení.

(pak)

Zdroj: www.cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

Hliník ve vakcínách zdraví neškodí

Hliník ve vakcínách zdraví neškodí

Alergie, astma a autismus – to vše prý způsobuje hliník v očkovacích látkách. Alespoň to tvrdí poplašné zprávy šířící se populací. Výsledky rozsáhlých výzkumů, jejichž závěry prezentují přední světové zdravotnické organizace, však tento hluboce zakořeněný mýtus vyvracejí.

Každý očkovaný se počítá – čím více nás bude, tím lépe

Každý očkovaný se počítá – čím více nás bude, tím lépe

95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková