Hliník ve vakcínách zdraví neškodí

Alergie, astma a autismus – to vše prý způsobuje hliník v očkovacích látkách. Alespoň to tvrdí poplašné zprávy šířící se populací. Výsledky rozsáhlých výzkumů, jejichž závěry prezentují přední světové zdravotnické organizace, však tento hluboce zakořeněný mýtus vyvracejí.

Hliník ve vakcínách zdraví neškodí

Strašák v injekční stříkačce?

Je pravdou, že vakcíny obsahují hliník. Jedním dechem je však třeba dodat, že hliník se přirozeně vyskytuje všude kolem nás. Tento prvek je obsažen nejen ve vodě, vzduchu a potravinách, ale také v mateřském mléce. Na základě rozsáhlých výzkumů byla stanovena hranice, která určuje minimální obsah hliníku bezpečného pro zdraví lidského organismu (2 mg/kg hmotnosti na den). Jeho množství z vakcín této hranice ani zdaleka nedosahuje. V průběhu prvních šesti měsíců života děti obdrží skrze očkování přibližně 2,8–4 mg hliníku. Ve stejném období života tak přijmou větší množství tohoto prvku z mateřského mléka a umělé výživy.

Hliník pod limitem 

Vzrůstající odpor proti očkování se snaží eliminovat řada předních zdravotnických organizací. Úřad pro kontrolu léků a potravin ve Spojených státech amerických (Food and Drug Administration, FDA) nechal vypracovat nezávislou studii, jejímž úkolem bylo zmapovat působení hliníku ve vakcínách.

S podobnými závěry přichází i Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO). Komise složená z předních odborníků hodnotila studie, které spojovaly očkování s rozvojem autismu. Jejich závěry po důkladném přezkoumání označuje za hrubě chybné a tuto domněnku vyvrací. I podle Světové zdravotnické organizace tak očkování nadále představuje významnou a bezpečnou formu prevence závažných infekčních nemocí.

(holi)

Zdroj: 1. https://www.fda.gov/biologicsbloodvaccines/scienceresearch/ucm284520.htm

2. http://www.who.int/vaccine_safety/committee/reports/Jun_2012/en/

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

10 zajímavostí souvisejících s očkováním

Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková