Návod k použití aplikace očkovací kalendář

Po vstupu do aplikace vyberte z nabídky nemoc či soubor nemocí, proti které/kterým se chcete očkovat. Poté zvolte vakcínu, kterou jste si po poradě s lékařem vybral/a a nastavte datum její první aplikace, případně datum či data již proběhlých aplikací předchozích dávek (pokud již nějaké očkování touto vakcínou proběhlo).

  1. Výběr potvrdíte tlačítkem „Uložit“.
  2. Vybrané očkování se přidá do sekce „Moje očkování“.
  3. Očekávejte e-mail, který vás s předstihem upozorní na nadcházející čas pro aplikaci další dávky očkování.
  4. Datum upozornění je nastaveno automaticky s ohledem na datum další dávky. Vlastní upozornění si lze nastavit klikem na tlačítko „Smazat upozornění“ a opětovným nastavením požadovaného data pomocí tlačítka „Nastavit datum upozornění“.
  5. Dle vaší osobní anamnézy (věk, pohlaví) se vám v sekci „Doporučená očkování“ zobrazí další vakcíny doporučené přímo pro vás.
  6. Pro zobrazení podrobných informací o dané nemoci či o souboru nemocí a možnostech očkování proti ní/nim klikněte na tlačítko „Zjistit více“ nebo přímo na samotný název nemoci.

Často kladené otázky

Co je očkovací kalendář?

Aplikace Očkovací kalendář nabízí uživateli možnost zorientovat se ve vakcínách, které jsou v ČR v současnosti dostupné a vzdělat se pomocí on-line encyklopedie v problematice očkování.

Díky aktualizovaným očkovacím schématům má uživatel možnost si očkování dopředu důkladně naplánovat. Aplikace ho již sama předem upozorní na další dávku očkování.

Komu je očkovací kalendář určen?

Očkovací kalendář je určen každému, kdo se zajímá o své zdraví, jehož součástí je prevence pomocí očkování. Každému, kdo chce mít jistotu, že má přehled o všech očkováních, která jsou pro něj v daný časový okamžik vhodná.

Aplikace pomáhá zejména rodičům, kteří díky ní získávají kontrolu nad složitými schématy očkování u svých dětí.

V neposlední řadě může Očkovací kalendář sloužit také jako rychlý přehled očkovacích schémat pro lékaře, kteří se v oblasti očkování nepohybují denně.

Jak mám Očkovací kalendář používat?

Aplikaci lze využívat jako interaktivní záznamník o proběhlém očkování a plánovač budoucích očkování. S pomocí aplaikace Očkovací kalendář totiž lze předvídat časovou náročnosti očkovacího schématu a rozvrhnout ho tak, aby danému uživateli vyhovovalo.

Očkovací kalendář je také odkudkoliv snadno dostupnou on-line encyklopedií očkování.  

Co jsou doporučená očkování?

Podle Vašeho data narození Vám aplikace nabídne očkování, která jsou pro Vaši věkovou skupinu doporučená. Výběr očkování odráží aktuální trendy v nemocnosti a úmrtnosti české populace i nakažlivosti běžně se vyskytujících nemocí.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková