Kdy je lepší očkování odložit

Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.

Kdy je lepší očkování odložit

Kdy se neočkuje

Výraz „kontraindikace očkování“ je označení pro stav, který znemožňuje aplikaci vakcíny a zvyšuje riziko závažné nežádoucí reakce na očkování. Jaké situace to jsou?

  1. Těžká alergická reakce na některou složku vakcíny nebo po předchozí dávce dané očkovací látky.
  2. Onemocnění mozku (encefalopatie) během 7 dní po očkování proti dávivému kašli, které nemá jinou prokázanou příčinu.
  3. Závažné poruchy imunity.

V těchto případech je podle dětské lékařky MUDr. Hany Černé potřeba získat k jakémukoliv očkování vyjádření specialisty nebo vakcinačního centra.

Situace ke zvážení 

Setkat se můžete i s pojmem „relativní kontraindikace“. To je situace, kdy sice hrozí výskyt nežádoucích reakcí, ale rizika jsou menší než u kontraindikací. Dojít by mohlo také k poklesu účinnosti vakcíny. Většina relativních kontraindikací je dočasná. Očkování tedy může proběhnout později, až pominou.

Co není na překážku

Některé situace rodiče mylně považují za kontraindikaci očkování, přestože aplikaci vakcíny nic nebrání. Stává se to například tehdy, když dítě mělo po některém z předchozích očkování reakci v místě injekce (zarudnutí, otok, bolestivost). Kontraindikací není ani zvýšená teplota po předchozí vakcinaci. 

Po nemoci

Pokud bylo dítě nemocné, kdy vyrazit na očkování? „Po běžném virovém onemocnění postačí týdenní rekonvalescence. Poté je možné očkování provést. Pokud šlo o závažnější infekční onemocnění (např. zánět plic, ledvin či infekční mononukleózu), řídí se lékař stavem pacienta. Doporučila bych ale vyčkat s očkováním nejméně 14 dnů,“ vysvětluje MUDr. Černá.

(pak)

Zdroj: https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/acip-recs/general-recs/contraindications.html

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 6
Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti lidskému papilomaviru (známý také pod zkratkou HPV) je v České republice plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 13 let. Přesto některé rodiny váhají, jestli nechávat očkovat i chlapce. Myslí si totiž, že HPV se týká jen dívek a žen. Tak tomu ale vůbec není.

Funguje očkování? Čísla mluví jasně

Funguje očkování? Čísla mluví jasně

Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková