Způsoby aplikace vakcín

Existují čtyři způsoby aplikace očkovacích látek:

  1. Injekčně do svalu se podává většina očkovacích látek. U nejmenších dětí obvykle do čtyřhlavého svalu stehenního, a když děti začínají chodit, očkujeme raději do deltového svalu (na rameni). U dospělých je nejvýhodnější podání do deltového svalu, protože odtud aktivní složka putuje do podpažních mízních uzlin, kde se vytváří dobrá imunitní odpověď. Využívají se ale i jiné svaly, například pro očkování proti tetanu u dospělých svaly hýžďové.
  2. Injekčně do kůže se v našich podmínkách očkuje proti tuberkulóze, ve světě se takto očkuje i proti vzteklině. Kůže má velmi výkonný imunitní systém, takže ve srovnání s očkováním do svalu je možné podat i pětinovou dávku vakcíny.
  3. Injekčně pod kůži se očkuje opět do oblasti deltové, aby se imunitní odpovědi účastnily podpažní uzliny. Tímto způsobem lze očkovat například proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím, ale je to také alternativní způsob podání vakcín, které jsou primárně určeny do svalu.
  4. Ústy se u nás podává například očkovací látka proti rotavirům a dříve se takto podávala živá vakcína proti dětské obrně. Jedná se o způsob, který intenzivně stimuluje imunitní systém a navozuje mimo jiné silnou slizniční ochranu trávicího traktu.

Zdroj: BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková